Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Válek: Epidemie covidu příští týden vyvrcholí, může být až…

  • 23 ledna, 202224 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Válek předpokládá, že začátkem příštího týdne se počet nových nákaz denně dostane na zhruba 50.000. “Když ve středu budeme kolem 80.000, tak bych byl velmi spokojený,” konstatoval. Poté by podle něj měla epidemie pomalu klesat. Část odborníků už dříve odhadovala, že na vrcholu epidemie může být až 200.000 nově nakažených denně. Podle Válka už v Praze začíná epidemie zpomalovat.

“Přestává se nám virus šířit mezi žáky. V Praze začíná pomalý pokles, začíná se nám daleko víc posunovat do střední, starší populace,” řekl Válek. Právě přesun nákazy mezi seniory považuje za problém také místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví a stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák (ANO). Podle něj by byla nejlepším řešením povinná vakcinace pro lidi nad 60 let. Tu ale současná vláda odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) je velkou neznámou, jak na omikron zareagují neočkovaní lidé.

Povinné očkování navrhla minulá vláda, mělo pro některé profese a seniory platit od března. Nynější kabinet vyhlášku ale tento týden odmítl. Důvodem zrušení bylo podle Válka to, že nebyla dobře napsaná a byli v ní zahrnuti i lidé, kteří nejsou v riziku. Vyhláška podle něj také požadovala dvě dávky očkování proti covidu, ale dnes už je jasné, že je potřeba i třetí, posilovací dávka. Argumentem bylo i to, že od února budou očkovací certifikáty těm, kteří mají jen dvě dávky, platit pouze devět měsíců.

Podle Válka je nyní v Česku asi 100.000 seniorů, kteří dosud nemají posilovací dávku očkování a dalších asi 350.000 až 400.000 lidí nad 60 let, kteří nejsou očkováni vůbec. Ministr předpokládá, že nová očkovací látka od Novavaxu přesvědčí statisíce lidí, aby se nechaly očkovat. Část lidí totiž odmítá mRNA vakcíny, kterými se v současnosti v Česku většinou očkuje. Vakcína od Novavaxu je podle informací Státního ústavu léčiv takzvaně proteinová, tedy jiného typu než čtyři dosud schválené vakcíny.

sdv gcm

Aktuálně

Karanténa a izolace kvůli covidu-19 se od úterý zkrátí na…

  • 5 ledna, 20227 ledna, 2022
  • by andrlovak1

“Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti se šířením nákazy variantou omikron dospělo k tomu, že je možné a potřebné, a to i na základě zahraničních zkušeností, zkrátit karanténu a izolaci na pět dní,” řekl Fiala. Ze zahraničních dat vyplývá, že omikron je nakažlivější než delta, ale do nemocnic míří menší podíl lidí s vážným průběhem nemoci. Podle predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se dá na vrcholu vlny epidemie omikronu čekat až 50.000 nakažených za den a do nemocnic bude přijímáno i 900 pacientů denně. V jeden den by tak mohlo být i 7000 hospitalizovaných.

 

Do izolace nastupují lidé s potvrzenou nákazou, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. V současné době trvá dva týdny. V karanténě jsou lidé po rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Ukončit ji šlo doteď po sedmi dnech negativním PCR testem, pokud nebyly žádné příznaky. Bez testu karanténa trvá dva týdny.

 

Nově budou muset podle Válka do karantény i lidé, kteří covid prodělali v posledním půl roce nebo byli očkovaní. Očkovaných proti covidu je přes 60 procent populace a 2,5 milionu lidí už nákazu koronavirem prodělalo, část z nich je ale zároveň očkovaná. Dosud se jich po rizikovém kontaktu tato povinnost netýkala, jen lidé z jedné domácnosti museli absolvovat test. Karanténu nemuseli dodržovat ani do obdržení výsledku testu.

 

Důvodem ke zkrácení karantén byla podle dřívějších vyjádření členů vlády obava, že by kvůli velkému množství nakažených a lidí v karanténě mohli chybět pracovníci v klíčových oblastech ekonomiky. Ústřední krizový štáb v pondělí zástupcům kritické infrastruktury zadal vypracovat plán opatření, který ji na situaci připraví.

České zdravotnictví

Kvůli omikronu odborníci navrhují zkrátit karanténu či testy zdarma

  • 4 ledna, 20224 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Dobu mezi vystavením žádanky a testem na covid je podle odborníků potřeba maximálně zkrátit. Stát by si podle nich měl udělat analýzu dostupnosti testů v jednotlivých regionech a na základě toho navýšit kapacity testování tak, aby čekací doba v žádném regionu nebyla delší než 24 hodin. Odborníci jsou také pro větší využívání antigenních testů, které dělají zdravotníci. Pozitivní výsledek takového testu by v případě, že má pacient zároveň symptomy covidu, měl být považován za dostatečný pro izolaci. Testy zdarma by podle odborníků měly být dostupné i pro neočkované. Placení testů jako motivace k očkování se podle nich už vyčerpala. “Součástí tohoto kroku by mělo být posílení využívání samotestů. Ve Velké Británii jsou v lékárnách zdarma přístupné testy proveditelné doma, je také možné si je nechat doručit domů poštou,” uvedli.

 

Kritickým místem celého systému je podle odborníků také doba od výsledku testu k trasování pozitivního pacienta a jeho rizikových kontaktů. Zástupci Bisop proto doporučují větší automatizaci například pro kolektivy, kde je infekce častá. Ve školách už by mělo fungovat, že v případě výskytu pozitivního případu se žákům či učitelům automaticky vystaví žádanka na test. Podobně by to mohlo podle odborníků fungovat v pracovních kolektivech či sociálních zařízeních. Možnost vlastního trasování, které usnadňuje hygienikům práci, navrhují odborníci dát i firmám či orgánům státní správy. Nyní ji mají jen jednotlivci.

 

Bisop doporučuje nejprve trasovat nejčerstvější případy, u kterých je větší šance zabránit dalšímu šíření nákazy. Nyní hygienici a externí spolupracovníci vyřizují případy od nejstarších. Stát by měl zvážit i možnost, že by se prioritně testovali a trasovali zdravotníci podobně, jako je tomu v Norsku.

 

Protože je varianta omikron více infekční, hrozí, že bude v jednu chvíli v karanténě či izolaci násobně více lidí než v dosud největších vlnách epidemie covidu. To může ohrozit fungování ekonomiky i společnosti. Při počtu 30.000 až 50.000 nových případů denně by u desetidenní izolace mohlo být v jednu chvíli v izolaci 300.000 až 500.000 lidí. K tomu je potřeba připočítat také jejich rizikové kontakty, které budou v karanténě. “V jednu chvíli tak může být v izolaci či karanténě i pět až deset procent populace,” uvedli odborníci. Doporučují proto zkrácení doby izolace a karantény, které by bylo podmíněné negativním testem na konci.

Zpravodaj

Německo hlásí nejvyšší denní počet nakažených i mrtvých s covidem

  • 11 prosince, 2020
  • by andrlovak1

Berlín 11. prosince (ČTK) – Německo ve čtvrtek zaznamenalo dosud nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených koronavirem i nejvyšší denní počet zemřelých s covidem-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Pozitivní test mělo uplynulý den 29.875 lidí, s covidem-19 zemřelo 598 infikovaných. Německá kancléřka Angela Merkelová a premiéři 16 spolkových zemí budou v neděli jednat o případném přitvrzení protiepidemických opatření.

Celkem se v Německu od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 1,27 milionu lidí. Zhruba 942.100 infikovaných se již uzdravilo. S covidem-19 zemřelo celkem 20.970 osob.

Do dneška nejvyšší denní přírůstek nakažených registroval RKI za středu, kdy jich přibylo 23.679. Nejvyšší denní přírůstek mrtvých evidoval za úterý, kdy přibylo 590 mrtvých. V obou kategoriích jsou dnes ohlášená čísla vyšší.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu činilo ve čtvrtek 1,03. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Současný údaj znamená, že sto infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 103 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

V Německu v současnosti platí částečná uzávěra. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení jsou zavřená. Například školy a školky zůstávají ale otevřené. Minulý týden se tato opatření prodloužila až do 10. ledna.

Kvůli nepříznivé epidemické situaci ale jednotlivé spolkové země opatření samy zpřísňují. Například v Bavorsku už od středy platí nouzový stav, který provází omezení pohybu i noční zákaz vycházení. Od pondělí začnou platit tvrdší restrikce i v Sasku, druhé spolkové zemi, která sousedí s Českem. V Sasku je nyní epidemická situace nejhorší ze všech šestnácti spolkových zemí. Od soboty 19. prosince v platnost vstoupí nová přísnější opatření také v Durynsku a od příštího týdne chystá výrazná omezení veřejného života například také Bádensko-Württembersko.

Německá kancléřka Angela Merkelová a premiéři 16 spolkových zemí budou v neděli jednat o nových protiepidemických opatřeních, potvrdil dnes bádensko-württemberský premiér Winfried Kretschmann. Merkelová podle dřívějších vyjádření podporuje přitvrzení, po němž volají mnohé regiony. Hovoří se o takzvaném “tvrdém lockdownu” v období od vánočních svátků do 10. ledna.

Kretschmann dnes řekl, že bude společně se sousedními spolkovými zeměmi usilovat o společný postup, pokud se nedospěje ke shodě na celoněmecké úrovni. “Situace je bohužel alarmující,” zdůraznil Kretschmann.

Pro dodatečná opatření se dnes vyslovili například německý ministr hospodářství Peter Altmaier a ministr vnitra Horst Seehofer. “Jedinou šancí, jak opět získat kontrolu nad situací, je lockdown, ale ten je třeba zavést okamžitě,” řekl Seehofer magazínu Der Spiegel. “Pokud budeme čekat do Vánoc, budeme se muset s vysokými čísly potýkat ještě měsíce,” dodal Seehofer.

Také Seehoferův stranický kolega z konzervativní CSU, bavorský premiér Markus Söder se dnes vyslovil pro celoněmecký lockdown ještě před Vánocemi. “Musíme konat, a to co nejrychleji,” řekl Söder.

Berlínský starosta Michael Müller, který nyní předsedá konferencím zemských premiérů, ve čtvrtek večer v televizi ZDF potvrdil, že se rýsují výrazná omezení od 20. prosince do 10. ledna. Vážně omezen má být například maloobchod. Müller poukázal na to, že jsou v tomto období beztak školní prázdniny, mnoho lidí nechodí do práce a omezená je i místní doprava.

Omezení by se mělo týkat také školství. Zemští šéfové resortu se připravují na uzavření škol, potvrdila dnes za ně Stefanie Hubigová z Porýní-Falce. Severní Porýní-Vestfálsko zruší prezenční výuku už v pondělí.

Přísnější restrikce podporuje i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. “Situace je velmi vážná,” zdůraznil dnes podle agentury DPA.

 

Zpravodaj

Operátoři rozešlou klientům výzvu k nainstalování eRoušky

  • 13 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 13. října (ČTK) – Tuzemští mobilní operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone začnou odpoledne rozesílat všem svým zákazníkům s chytrými telefony prosbu ministerstva zdravotnictví o instalaci aplikace eRouška. Vyplývá to z informací firem.

Na operátory se v pondělí obrátila hlavní hygienička Jarmila Rážová, zda by nemohli SMS s informací o možnosti stažení eRoušky rozeslat klientům. “Se všemi našimi členy jsme se obratem domluvili, že tuto iniciativu v rámci vyhlášeného nouzového stavu podpoříme. Současně věříme, že instalace eRoušky může pomoci zbrzdit šíření pandemie,” řekl ČTK výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

SMS u T-Mobilu a Vodafonu má obsahovat text zhruba v tomto znění: “Sdeleni MZCR: Prosime nainstalujte si na svuj chytry telefon aplikaci eRouska. Jak funguje a link na instalaci najdete zde www.erouska.cz. Aplikace Vas muze upozornit na setkani s COVID nakazenym. Dekuji. Jarmila Razova, hlavni hygienicka CR”. O2 pak má: “Sdeleni MZCR: Prosime nainstalujte si na vas chytry telefon aplikaci eRouska ZDE: (link) Aplikace nezna Vasi identitu ani polohu ale může upozornit na setkani s COVID nakazenym. Dekuji. Jarmila Razova, hlavni hygienicka CR”.

Ministerstvo zdravotnictví v polovině září představilo novou verzi aplikace. Na rozdíl od té první už nepomáhá s trasováním kontaktů, ale slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Aplikace běží na pozadí a sbírá přes bluetooth anonymně kontakty na další mobily, se kterými se uživatel setkal. V případě, že je někdo pozitivní, jeho mobil opět anonymně rozešle varování všem kontaktům, které mohl nakazit.

Pro správné fungování aplikace eRouška je potřeba aby uživatelé měli ve svém chytrém telefonu aktualizovaný operační systém verze minimálně Android 6 (Google) nebo iOS 13.5 (Apple).

jsa mal

Zpravodaj

Experti: Dávat opatření proti epidemii na twitter bylo nešťastné

  • 13 října, 202022 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 13. října (ČTK) – Sdělovat zásadní vládní opatření proti šíření koronaviru přes twitter považují mediální experti za nešťastný krok. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zveřejnil tato opatření v pondělí na svém twitterovém účtu ještě před tiskovou konferencí vlády, která je schválila. Podle odborníků na komunikaci, které dnes oslovila ČTK, to nemělo správné načasování a před vládní tiskovou konferencí, která měla restrikce zveřejnit a vysvětlit, to působilo neprofesionálně a zmateně.

Twitter sám o sobě podle ředitele Ami Digital Vladana Crhy není špatným komunikačním kanálem. U krizové komunikace je ale zásadní, aby byly veškeré informace médiím a veřejnosti koordinované a správně načasované.

“Ze včerejšího (pondělního) večera si veřejnost bohužel odnesla dojem, že vláda nemá moc jasno, jak postupovat. Komunikuje chaoticky a rozhoduje o opatřeních pod tlakem událostí a na poslední chvíli. V situaci, kdy důvěra občanů v politickou reprezentaci poměrně významně klesá, to není dobrá zpráva,” podotkl.

Už první oznámení, že Prymula promluví v televizi k národu, působilo podle Crhy dramaticky a vyvolalo u veřejnosti nejistotu. Zrušení ministrova vystoupení na poslední chvíli a roztříštěná komunikace na tiskové konferenci tento dojem jen umocnila, uvedl Crha. Avizovaný Prymulův projev odvysílá televize dnes. V pondělí byl odložen s vysvětlením, že se protahuje jednání vlády

Vyhlašovat celostátní karanténu přes twitter nebylo podle ředitele agentury ShrtCut Jaroslava Matyáše šťastné. Zvláště poté, co vláda dopředu ohlásila harmonogram jednotlivých vystoupení. “Ovšem stejně tak je z pohledu komunikace zásadních oznámení národu špatně tisková konference přenášená televizí po 22:00. Instituce, školy i podniky, kterých se opatření týkají, tak dostaly pouze jediný pracovní den na přizpůsobení se nové situaci a zavedení všech opatření,” dodal.

Používání osobních účtů členů vlády, na kterých se mísí osobní dojmy s důležitými fakty, je podle mediálního experta Jana Potůčka nevhodné. “Je to zásadní porušení štábní kultury, ale bohužel se s tím nedá nic dělat, když toho dlouhodobě zneužívá i premiér. Velmi neobvyklé je zveřejňování opatření formou obrázků na twitterovém účtu ministra zdravotnictví ještě před samotnou tiskovou konferencí vlády. To nás trochu posouvá k Trumpovskému pojetí politiky, což mě trochu děsí,” uvedl.

“Pokud to měl být pokus, jak lidem ukázat míru pracovního nasazení vlády, pak se to hrubě nepovedlo. Já bych ale spíš tipoval, že se prostě nedokázali včas dohodnout a připravit podklady. Kdyby vládl oblíbený premiér, dalo by se to vysvětlit. Premiérovi a vládě, která v souvislosti s covidem pokazila, co mohla, se ale každá taková věc už jenom přičte k tíži,” dodal Martin Frýdl z agentury AC&C.

Vláda v pondělí po několikahodinovém jednání večer nařídila mimo jiné uzavření restaurací a barů na 14 dní, uzavření škol s výjimkou mateřských nebo povinnost nosit roušky na zastávkách MHD.

jsa ktp jw

Zpravodaj

Prymula: Část pacientů s covidem by se mohla přesunout do…

  • 7 října, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 7. října (ČTK) – Část hospitalizovaných pacientů s covidem-19 by se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mohla z nemocnic přesunout do hotelů. Mělo by jít o lidi, kteří nepotřebují zdravotní péči, pouze čekají na umístění do sociálních zařízení. Cílem navrhovaného opatření je zvýšit volné kapacity nemocnic pro akutně nemocné s koronavirem. Prymula to dnes řekl rádiu Impuls. Podle ministerstva zdravotnictví je v Česku hospitalizováno 1387 nakažených koronavirem. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) zajistí pro tento účel kapacity po celé zemi, řekl ČTK její prezident Václav Stárek.

Přesun do hotelů by se měl týkat dominantně takzvaných sociálních hospitalizací, uvedl ministr. “Lidí, kteří nepotřebují péči a vlastně jen čekají na umístění do sociálních zařízení,” vysvětlil. Přestěhování těchto lidí do hotelů by podle Prymuly neznamenalo jakýkoliv problém s poskytováním péče a vzhledem k malé obsazenosti hotelů by to bylo výhodné pro obě strany.

Ve druhé polovině října může být podle Prymuly takový požadavek na kapacity nemocnic, že bude nutné výrazně omezit výkony, které jsou plánované. “Je tedy logicky lépe, když uvolníme kapacitu s osobami, která tam jsou skutečně ze sociálních důvodů,” uvedl v rádiu Impuls.

AHR podle Stárka jednala o zmíněné možnosti v úterý. K dispozici by měly být kapacity většinou těch hotelů, které jsou nyní uzavřené. Pro nemocné s covidem budou vyhrazeny hotely po celé republice, většinou ve velkých městech. Jakou konkrétní kapacitu bude vláda požadovat, případně od kterého data bude třeba, Stárek neuvedl. V ČR od března do současnosti zůstalo podle AHR mimo provoz deset procent hotelů. V Praze o dočasném uzavření do konce roku kvůli nedostatku hostů však uvažuje 47 procent hotelů, v regionech se jedná o 30 procent.

Budování provizorních či polních nemocnic ministr zatím odmítá. “My se snažíme uvolnit dostatečnou kapacitu v rámci stávajících zařízení,” řekl.

Na začátku října Prymula uvedl při interpelacích ve Sněmovně, že zhruba dvě pětiny lidí s covidem-19 v nemocnicích nemá skoro žádné klinické příznaky a jejich onemocnění je naprosto nezávažné. V nemocnicích jsou lidé s covidem například kvůli tomu, že nemohou zůstat v zařízeních sociální péče, vyplynulo z Prymulova vyjádření. V těchto zařízeních je totiž podle ministra složité vytvořit takové podmínky, aby nenakazili zdravé klienty.

V ČR je podle údajů ministerstva zdravotnictví 1387 hospitalizovaných s koronavirem, stav 326 z nich je těžký. Počet nakažených v nemocnicích v posledních týdnech výrazně roste. Od začátku října jich přibylo 359, za celé září zhruba 860.

dto jif snm mha

Zpravodaj

Newyorčané si mohou po měsících opět posedět i uvnitř restaurací

  • 1 října, 2020
  • by CRS Webmaster

New York 1. října (ČTK) – Po zhruba šesti měsících mohly ve středu restaurace v největším americkém městě znovu přivítat zákazníky ve svých vnitřních prostorách. Zmírnění karanténního režimu v New Yorku umožňuje obnovení provozu jen na 25 procent kapacity podniků, přesto je označováno jako zásadní moment pro těžce zasažený sektor pohostinství. Místní úřady zároveň bedlivě sledují nová ohniska koronavirové nákazy, která ohrožují dosažené úspěchy v boji proti epidemii. Na úrovni celých Spojených států bilance nakažených při rekordní úrovni testování znovu roste tempem přes 40.000 případů za den.

Pro vývoj ve zhruba osmimilionovém New Yorku, který byl na jaře epicentrem infekce v USA, je tento týden významný z vícero pohledů, píše deník The New York Times (NYT). Kromě posunu týkajícího se 25.000 místních restaurací se také úřady snaží po odkladech kompletně obnovit prezenční výuku na státních školách. Stát New York při tom o víkendu poprvé od začátku června zaregistroval více než 1000 nových nákaz za den, v úterý pak denní bilance stoupla na 1188 případů.

Uzavírka vnitřních prostor newyorských restaurací začala v polovině března, kdy se město potýkalo s explozí počtu obyvatel s covidem-19. V létě mohly podniky provozovat alespoň zahrádky, i tak jsou ale dopady pro provozovatele tvrdé. Podle NYT navíc není jasné, zda bude omezený vnitřní provoz pro strádající restaurace dostatečnou náplastí.

“Přišlo lámání chleba,” popsal aktuální situaci majitel bistra Aroma Brazil ve čtvrti Queens Sydney Costa. Byl nucen propustit 12 zaměstnanců a svou restauraci zcela uzavřít na tři měsíce. “Jsem plný úzkosti a napětí,” svěřil se zase šéfkuchař jiného newyorského podniku Daniel Boulud.

Podobné pocity zažívají i místní ředitelé škol a učitelé při současném zahajování prezenční výuky. To přichází po značném odkladu a složitých přípravách bezpečnostních opatření. Nejistotu navyšuje vývoj z úterka, kdy město ohlásilo poprvé od konce jara více než tříprocentní míru pozitivity u testů provedených v jediném dni. Starosta New Yorku Bill de Blasio avizoval, že pokud by se ukazatel dostal nad tuto hranici v součtu za sedmidenní úsek, nastalo by automatické uzavření tříd na státních školách.

Zatím se týdenní průměr u podílu pozitivních testů drží pod 1,5 procenta, pro zachování příznivých hodnot ovšem město potřebuje dostat pod kontrolu nová ohniska infekce, která se objevila v Queensu a Brooklynu. “Máme tady problém, ale ten překonáme. Nemám pochyb o tom, že to zastavíme,” míní de Blasio.

Ještě mnohem větší problémy mají činitelé v několika státech amerického středozápadu, které dál hlásí rekordní denní statistiky. Například ve Wisconsinu, kde žije přibližně šest milionů lidí, ve středu přibylo 26 úmrtí připisovaných covidu-19. Americký prezident Donald Trump plánuje v tomto státě o víkendu vystoupit na dvou venkovních předvolebních mítincích, ačkoli krizový štáb Bílého domu podle NYT v nové zprávě Wisconsin označil za “červenou zónu”.

Na úrovni celých USA je situace nadále výrazně lepší než na přelomu července a srpna a zároveň horší než na konci jara. Pokles týdenních počtů nových úmrtí se zastavil nad hranicí 700 za den a podle dat iniciativy The COVID Tracking Project začal znovu narůstat počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Zhruba od poloviny září v zemi opět rostou denní bilance nákaz, s tímto růstem ovšem koresponduje důslednější testování. Na konci září bylo v některých dnech nahlášeno i více než milion provedených testů, uvádí The COVID Tracking Project.

Za celou dobu jejího šíření se nákaza v USA prokázala ve více než 7,2 milionu případů. Americké státy už podle Univerzity Johnse Hopkinse nahlásily na 207.000 úmrtí souvisejících s covidem-19.

lex šeb

Zpravodaj

Ředitelé nemocnic by většinou uvítali vyhlášení nouzového stavu

  • 21 září, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 21. září (ČTK) – Ředitelé nemocnic v krajích by většinou uvítali vyhlášení nouzového stavu kvůli pořizování zdravotnických pomůcek mimo režim zákona o veřejných zakázkách. Schválení stavu nouze by podle nich přispělo k ulehčení a zjednodušení nákupů ochranných pomůcek. V současné době zatím mají ochranných pomůcek dostatek, zásoby mají většinou na dva až tři měsíce dopředu. Jen někteří ředitelé naopak ČTK řekli, že nouzový stav není nutné vyhlašovat.

Za vyhlášení nouzového stavu se minulý týden přimlouval ředitel pražské motolské nemocnice a kandidát do Senátu Miloslav Ludvík (ČSSD). “Pozorujeme, že znovu začíná být problém, aby byly dodrženy nasmlouvané dodávky. Obávám se, že budeme znovu muset nakupovat jen tam, kde něco je,” uvedl. Epidemická situace se zhoršuje v celé Evropě a kontinent bude chtít chránit své kapacity, míní. “Začne být zase problém s dodávkami, chtěl bych, abychom měli možnost se k dodávkám dostat,” řekl v ČT.

Fakultní nemocnice Brno má podle mluvčího Pavla Žáry ohledně vyhlášení nouzového stavu podobný názor jako Fakultní nemocnice Motol. “Naše zásoba pomůcek je asi na tři měsíce,” poznamenal Žára. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má zatím dostatek ochranných pomůcek i se zásobami, uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Podle zástupců FN Hradec Králové i krajských nemocnic v Královéhradeckém kraji by schválení nouzového stavu zjednodušilo nákup ochranných pomůcek. “V současné době enormně narostl počet vyšetřovaných ve všech našich nemocnicích a také laboratoře v Trutnově a Náchodě jsou velmi vytížené. V nemocnicích vyčleňujeme opět lůžka pro covid-19 pozitivní pacienty. Proto co největší zjednodušení zajištění ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu bez nutnosti výběrového řízení by nám situaci ulehčilo,” řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Příbramská nemocnice by vyhlášení nouzového stavu z téhož důvodu také uvítala, řekl ČTK ředitel Stanislav Holobrada. Rovněž ředitel krajem zřizované Nemocnice Jihlava Lukáš Velev by byl pro zavedení nouzového stavu, který by usnadnil a zrychlil nákup zdravotního materiálu a ochranných pomůcek. Nesouhlasil by ale s nouzovým stavem, který by znamenal výrazné omezení nebo zastavení ekonomiky.

Pro vyhlášení nouzového stavu ale není třeba ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš. “Nevyhlašoval bych, to mi vůbec nedává smysl,” řekl ČTK Lukáš. Podle něj nouzový stav dostatek pomůcek nezajistí. “Od začátku kampaně se snažíme v celém kraji mít dostatek ochranných osobních prostředků. Celý stát zvlčel a ceny za tyto původně haléřové položky jdou do deseti až sto korun, což mi připadá, že žádný nouzový stav neovlivní, protože bude to drahé a bude se soutěžit spíš tím, co si kdo a kde sežene. Nouzový stav v tomto konkrétním ohledu se neosvědčil. Osvědčil se v tom smyslu, že nám hejtman a ministr (zdravotnictví) zakázali elektivní medicínu a pojišťovny nám za to nesnížily zálohy. V tom smyslu se ekonomicky nouzový stav osvědčil, ale nouzový stav na jaře nezajistil primárně sám o sobě vůbec žádné osobní ochranné prostředky.”

Ani podle ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Romana Havlíka není kvůli nákupu ochranných pomůcek pro nemocnice nutné vyhlašovat nouzový stav. “Máme dohodnuté kontrakty a dodávky dostáváme pravidelně,” uvedl. Problémy s dodavateli v tuto chvíli nemají ani nemocnice Zlínského kraje, uvedl jejich mluvčí Egon Havrlant. “V současné době máme dostatek ochranných pomůcek, zásoby máme na dva měsíce dopředu, v tuto chvíli není problém se s dodavateli domlouvat na průběžných dodávkách,” řekl.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) není nouzový stav v nejbližších dnech “na stole”. Podle Vojtěcha by dnes vláda měla ohledně nouzového stavu probírat jen pro a proti. Ministr Vojtěch ale dnes ráno oznámil rezignaci na funkci a prezident Zeman na jeho místo odpoledne jmenoval vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO). Ten v neděli uvedl, že o vyhlášení nouzového stavu je třeba uvažovat, kabinetu by umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, ke kterým nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví. Nouzový stav platil v Česku od 12. března do 17. května

red gcm sd

Zpravodaj

Rodiče ve Švédsku drželi kvůli covidu děti měsíce zavřené…

  • 3 září, 2020
  • by Lucie Fílová

Stockholm 3. září (ČTK) – Správní soud ve švédském Jonköpingu potvrdil správnost rozhodnutí sociálních úřadů ujmout se dětí, které rodiče drželi čtyři měsíce zamčené doma, aby se nenakazily covidem-19. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Rodiče své tři děti nepustili čtyři měsíce ven, protože se obávali koronavirové nákazy. Podle soudu rodiče přes domovní dveře přitloukli desky a děti se nesměly dostat do kontaktu ani mezi sebou a musely zůstat ve svých pokojích.

V červenci v rodině zasahovaly sociální úřady a děti odvedly. Jejich právní zástupce Mikael Svegfors rozhlasové stanici P4 Jonköping řekl, že rodiče nesledovali švédské zprávy, nýbrž zpravodajství své domovské země, v níž platila přísnější omezení vycházení. Švédsko je naopak známé tím, že život svých obyvatel během koronavirové pandemie nesvazuje restriktivními nařízeními.

Rodiče u soudu popřeli, že by své děti zavřeli, a oznámili, že se proti rozsudku odvolají.

zdp mka

Navigace pro příspěvky

1 2 3

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS