DPA: Koronavirová krize podporuje šíření fake news
Jena 29. března (ČTK) – Koronavirová krize podle odborníka vytváří příznivé podmínky pro šíření falešných zpráv, tedy takzvaných fake news. To může vést nejen k posilování strachu a paniky, ale v extrémních případech i k poškození zdraví, například v důsledku zavádějících rad pro prevenci či léčbu nákazy. Píše o tom dnes agentura DPA.
Podle psychologa Tobiase Rothmunda se “falešné zprávy vyskytují v principu vždy”, lidé však mají větší sklon k jejich šíření, pokud se nacházejí v nejistotě, nebo se cítí být ohroženi. Rothmund proto vyzývá, aby lidé veškeré informace kriticky zhodnotili, než je začnou šířit mezi své známé.
Mezi nynější fake news podle DPA patří například informace, že koronavirus zahyne při teplotě 26 až 27 stupňů Celsia, nebo tvrzení, že jako rychlý test na koronavirus lze využít zadržení dechu.
Agentura upozorňuje rovněž na divoké spekulace, které vyvolal obří stan na letišti u obce Nobitz v Durynsku. Objevily se totiž informace, že jde o ubikace pro uprchlíky tajně dopravované letadly, nebo o karanténní stanici pro lidi nakažené koronavirem. Ve skutečnosti zde přitom automobilka Volkswagen parkuje nové vozy.
Podle Rothmunda šíření koronaviru vyvolává mezi lidmi strach a vytváří hlad po informacích. Vůči falešným zprávám přitom není nikdo zcela imunní. “Pro každého člověka existuje vhodná falešná zpráva,” uvedl Rothmund. “Pokud nějaká informace oslovuje mé obavy, přání či přesvědčení, pak obzvlášť hrozí, že jí uvěřím a budu ji šířit,” dodal.
pmh jd