L´Express: Italové zavření doma se bojí hlavně o ekonomiku
Milán/Paříž 8. března (ČTK) – Velká část severu Itálie, včetně hospodářské metropole země Milána, se dnes probudila odříznuta od okolního světa přísnou karanténou, o níž v noci rozhodla vláda s cílem zkrotit epidemii nového koronaviru. Příslušný dekret, který podepsal premiér Giuseppe Conte, nařizuje do 3. dubna faktickou izolaci Lombardie a 14 provincií v dalších třech regionech. Opatření označovaná za bezprecedentní a drastická ode dneška přísně omezují hlavně pohyb lidí z rozlehlých oblastí a do nich. „Mám dojem, že je to přehnané,“ odpověděl francouzskému časopisu L´Express obyvatel Milána Ludovico na dotaz týkající se dojmů z prvního dne karantény.
Obyvatelé Milána, poplašení od sobotního večera zvěstmi o chystané karanténě, které unikly do místních médií, jako by rezignovali a přešli na zpomalené životní tempo: ulice zůstaly dnes ráno vylidněné a klidné, konstatoval L´Express. Už žádné známky paniky na hlavním nádraží, všude klid, ani policejní kontroly. Letiště zůstala otevřená, přestože je zakázáno opouštět regiony v karanténě, zvané „červené zóny“, v jejichž hranicích žije 15 milionů lidí.
Ludovico je zaměstnancem cestovní kanceláře v Miláně. “Šel jsem bez problémů do supermarketu,” řekl francouzskému listu telefonicky. „Každý den chodím na místa plná lidí, jako jsou obchodní centra,“ dodal.
Stejně to cítí i Cristina, která žije rovněž v Lombardii, u Komského jezera. „Náš každodenní život se moc nezměnil. Děláme to, co děláme obvykle, jen se vyhýbáme davům a velkým skupinám lidí. Rodiny mají děti doma, protože školy jsou zavřené, ale mnoho rodičů teď také pracuje z domova, takže to jde. Většina lidí pochopila realitu a reaguje na ni s klidem a porozuměním, život tady je skutečně normální, ať se to může zdát jakkoliv podivné.“
Nejtěžší stránkou nynější situace jsou ekonomické dopady, ty vzbuzují znepokojení. „V práci přicházím o mnoho klientů. Na druhé straně mám ale rezervace od lidí, kteří nemohou opustit Milán, takže hledají místo, kde by mohli dočasně pobývat,“ říká Ludovico.
„Má práce…to je to nejtěžší,“ povzdychne si také Cristina. „Řídím tady, u Komského jezera, jeden místní podnik. A teď čelím rušení rezervací v hodnotě několika tisíc eur za několik dnů. Peru se s tím, stejně jako všichni, kdo žijí z cestovního ruchu. To je jediná skutečná věc, které je třeba se bát: dopadů toho viru na naši ekonomiku.“
Realitní agent z Padovy Fabrizio, který dnes uvázl v Benátkách, říká: „V tomto okamžiku je situace ucházející, není tu žádná panika. Město je klidné, v blízkosti je ještě mnoho dostupných obchodů.“
V Itálii se podle dostupných údajů nakazilo téměř 6000 lidí, přičemž v sobotu bylo oznámeno rekordních více než 1200 nových případů. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle úřadů podlehlo více než 230 lidí.
tw mka