Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Aktuálně

Čína dál zavírá disidenty do psychiatrických léčeben, uvádí zpráva

  • 17 srpna, 2022
  • by andrlovak1

Čínská vláda po desetiletí zneužívala léčebny pro duševně choré, aby umlčela kritiky režimu. Podle zprávy organizace Safeguard Defenders, zveřejněné v úterý, Peking v této praxi pokračuje. A to navzdory reformám přijatým zhruba před deseti lety, které zpřísnily dohled soudů nad čínskou psychiatrickou péčí.

 

Organizace sídlící v Madridu ve své nové zprávě vychází z velké části z rozhovorů s oběťmi a jejich rodinami, které na internetu publikovala čínská nevládní skupina CRLW založená aktivistou a občanským novinářem Liou Fei-jüem.

 

Data obsahují případy 99 lidí, kteří byli v letech 2015 až 2021 z politických důvodů hospitalizováni na psychiatrii. “Komunistická strana znemožňuje přístup petentů a dalších aktivistů k právníkům a soudům tím, že je nechá diagnostikovat jako duševně nemocné. Tito lidé jsou pak izolováni i po svém propuštění,” píše se ve zprávě.

 

Podle organizace Safeguard Defenders “se lékaři a nemocnice tajně dohodly s čínskou komunistickou stranou, nařizují obětem nedobrovolné, lékařsky neopodstatněné hospitalizace a nuceně jim podávají léky”.

 

Mnoho obětí podle zprávy pochází právě z řad lidí, kteří se podepsali pod různé petice. “To jsou často osoby nacházející se v Číně nízko na společenském žebříčku, a tudíž snadné terče,” konstatuje zpráva. “Uvedená čísla naznačují, že posílání politických vězňů do psychiatrických léčeben je v Číně rozšířené a běžné,” dodává se ve zprávě.

 

Dokument cituje vězně, kteří tvrdí, že byli biti, vystavováni elektrickým šokům a umísťováni do samovazby. Mezi zadržovanými byla mimo jiné mladá žena, která na twitteru zveřejnila video, na němž postříkala barvou portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, muž, který požádal Peking o odškodnění za zranění utrpěné v armádě, či dlouholetý prodemokratický aktivista Sung Caj-min.

 

Čínské ministerstvo zdravotnictví na žádost agentury AFP o reakci neodpovědělo. Organizace Safeguard Defenders tvrdí, že za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga pronásledování disidentů v Číně zesílilo.

 

Aktuálně

Čínská vláda chce snížit množství potratů v zemi

  • 27 září, 202120 října, 2021
  • by andrlovak1

Čína zůstává nejlidnatější zemí světa, poslední sčítání lidu ale ukázalo, že v uplynulém desetiletí čínská populace rostla nejpomaleji od 50. let minulého století. Stalo se tak navzdory tomu, že Čína v roce 2016 nahradila politiku jednoho dítěte, uplatňovanou od konce 70. let s cílem zastavit tehdejší populační explozi, limitem dvou dětí na jeden pár.

V červnu letošního roku pak Peking oznámil, že umožní všem párům mít děti tři. Kromě toho jsou zaváděna nová opatření, která mají snížit finanční zátěž, kterou výchova dětí představuje. Nadále ale v zemi přetrvává velké množství potratů, které Čína dlouho v rámci své přísné rodinné politiky podporovala.

V období 2014 až 2018 bylo v Číně provedeno ročně v průměru 9,7 milionu potratů, což je o 51 procent více než v letech 2009 až 2013, uvádí ve svých statistikách čínská Národní zdravotní komise. Počet potratů mezi roky 1971 až 2013 dosáhl 336 milionů, přičemž časté byly tyto zákroky v případě očekávaného narození dívky. To vedlo k populační nerovnováze – země nyní čítá o 30 milionu více mužů než žen.

Nové směrnice, méně potratů

Čína proto již dříve zakázala testy, které umožňují rodičům znát již v počátečních stadiích těhotenství pohlaví dítěte. Čínské zdravotnické úřady také ženy varovaly, že využívání potratů k ukončení nechtěného těhotenství má škodlivé dopady na zdraví matky a může způsobit neplodnost.

Dnes čínská vláda vydala nové směrnice, které mají dále přispět ke snížení počtu potratů v zemi. Podrobná opatření média zatím nezveřejnila, zlepšit by se ale měl například celkový přístup žen k zdravotní péči před těhotenstvím.

Zpravodaj

V lednu vyrazí do Číny mise WHO, zkoumat bude…

  • 16 prosince, 202017 prosince, 2020
  • by andrlovak1

Ženeva 16. prosince (ČTK) – Světová zdravotnická organizace (WHO) vyšle v lednu do Číny mezinárodní tým vědců, jehož úkolem bude zjistit původ viru SARS-CoV-2. S odvoláním na mluvčího organizace o tom dnes informovala agentura AFP. Nákaza koronavirem, který byl poprvé pozorován na konci loňského roku v čínském městě Wu-chan, se na světě prokázala u více než 73,6 milionu lidí.

“Mohu potvrdit, že to bude v lednu,” odpověděl mluvčí WHO Hedinn Halldorsson na dotaz, kdy mise do Číny vyrazí. Členy vědeckého týmu budou zástupci deseti zemí: Dánska, Británie, Nizozemska, Austrálie, Ruska, Vietnamu, Německa, USA, Kataru a Japonska. Každý z nich má jinou odbornost.

Další podrobnosti k výpravě zatím nejsou k dispozici. Podle agentury AFP ale zástupci WHO v minulosti uvedli, že jednou ze zastávek bude jistě město Wu-chan v provincii Chu-pej. Už na konci října se členové vědeckého týmu poprvé setkali on-line s čínskými odborníky.

Cílem mise WHO bude zjistit, odkud se koronavirus vzal a jak se přenesl na člověka. U odborné veřejnosti převládá názor, že původním nositelem viru byl netopýr. Ze kterého zvířete se ale koronavirus přenesl na člověka, zatím není jasné. V minulosti se v této souvislosti nejčastěji hovořilo o luskounech.

Americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil Čínu, že tají informace o koronaviru a Světovou zdravotnickou organizaci, že se příliš poddává vůli Pekingu. Další země sice nejsou tak kritické, i ony ale podle AFP Čínu podezřívají, že šíření viru zpočátku tajila.

Nákaza virem SARS-CoV-2 se od konce loňského roku potvrdila na světě u více než 73,6 milionu lidí. S nemocí covid-19, kterou virus vyvolává, zemřelo přes 1,6 milionu lidí, nejvíce ve Spojených státech (přes 303.000). V Česku mělo zatím pozitivní výsledek testu na koronavirus přes 594.000 lidí. S covidem-19 jich od března 9882 zemřelo.

 

Zpravodaj

Trump: OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli covidu-19

  • 22 září, 2020
  • by CRS Webmaster

New York 22. září (ČTK) – Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl dnes ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

“Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého,” řekl Trump. “Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí,” uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

hab šeb

Zpravodaj

Čína ohlásila 22 nových případů covidu-19, Peking zmírní opatření

  • 29 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 29. dubna (ČTK) – Pevninská Čína v úterý zaznamenala 22 nových případů nákazy koronavirem, o den dříve jich bylo šest. S odvoláním na čínské úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Doposud byla v pevninské Číně, která nezahrnuje Hongkong a Macao, potvrzena nemoc covid-19 způsobená koronavirem u 82.858 lidí. Žádné nové úmrtí stejně jako za pondělí nebylo hlášeno, a tak oficiální bilance počtu obětí spojených s nákazou v nejlidnatější zemi světa zůstala na 4633.

S výjimkou jednoho byly všechny úterní případy infekce zaznamenány u lidí, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí, uvedla čínská Národní zdravotnická komise v dnešním prohlášení. O den dříve evidovala Čína tři importované případy.

Nově se mají uvolnit opatření, která platí v hlavním městě Pekingu a jeho okolí. V Pekingu, Tchien-ťinu a přilehlé provincii Che-pej dosud kvůli koronaviru platil nepřísnější stupeň výstrahy (tedy stupeň jedna) na čtyřbodové stupnici, to se ale podle místních úřadů má od čtvrteční půlnoci změnit. Peking a jeho okolí je jedno z posledních míst, kde tento nejpřísnější stupeň platí, mnoho jiných čínských provincií již omezení uvolnilo, aby se mohlo vrátit k běžné ekonomické aktivitě.

V Pekingu již tak nebude platit povinná čtrnáctidenní karanténa pro osoby, které do města přicestují z nerizikových částí Číny. Tou totiž musí nyní projít všichni, kdo do města přijedou, včetně jeho obyvatel. Snížení stupně výstrahy také znamená, že lidé na pekingských ulicích nebudou muset nosit roušky. Oproštění od karantény se ale nevztahuje na ty, co se vrátí ze zahraničí nebo rizikových provincií, jako je Chu-pej, která byla z čínských provincií koronavirem nejvíce zasažená.

Uvolňování opatření po celé Číně přicházejí v návaznosti na výrazné snížení počtu nově infikovaných. V Pekingu byl v dubnu koronavirus potvrzen u 13 pacientů, poslední případ infekce se zde vyskytl před dvěma týdny, píše Reuters. Částečné zrušení karantény v hlavním městě přichází v době, kdy se zde chystá důležitá politická událost, tedy zasedání téměř 3000členného zákonodárného sboru.

Samostatně vede Čína statistiku takzvaných asymptomatických případů nákazy, což znamená, že u daných lidí je infekce koronavirem bez příznaků. Národní zdravotnická komise oznámila za úterý 26 nových případů, což je oproti pondělní bilanci pokles o 40 případů.

agl zpt mka jd

Zpravodaj

Wu-chan hodně zvýšil počet obětí; Trump chce startovat ekonomiku

  • 17 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 17. dubna (ČTK) – Čínské město Wu-chan, odkud se začátkem letošního roku do světa rozšířil koronavirus, o 1290 navýšilo počet obětí nákazy údaje o obětech nákazy. Nemoci covid-19, vyvolané koronavirem, tak jen ve Wu-chanu podlehlo 3869 lidí a počet obětí v Číně se celkově zvýšil na 4632. Ekonomika nejlidnatějšího státu světa v prvním čtvrtletí poprvé za desítky let klesla. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nastal čas znovu nastartovat ekonomiku v jeho zemi. Ta je přitom co do počtu nakažených i obětí nejpostiženější na světě.

Rozdíl v údajích z Wu-chanu podle agentury Nová Čína vznikl tak, že na počátku šíření nákazy byl zdravotnický personál přetížen náporem pacientů. Několik zdravotních zařízení v této situaci nedokázalo včas propojit své databáze se systémem prevence a kontroly nemocí a přeposlat jim data, protože se více soustředilo na příjem pacientů a poskytování péče.

Podezření, že v Číně a zvláště ve Wu-chanu je ve skutečnosti více případů, než uvádějí úřady, se v uplynulých měsících ozývala z různých stran, třeba od amerického prezidenta. Ten začátkem dubna řekl, že čínské statistiky jsou podle něho podhodnocené a ke stejnému závěru došly podle agentury Bloomberg i americké tajné služby.

Epidemie nemoci covid-19 v prvním čtvrtletí prakticky ochromila aktivitu v Číně, a její hospodářství se proto propadlo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 6,8 procenta. Agentura AFP označila pokles druhé největší ekonomiky světa za historicky nevídaný. Podle AP byl výsledek nejhorší od začátku tržních reforem v roce 1979. Ještě loni ve čtvrtém čtvrtletí loni čínská ekonomika meziročně rostla o šest procent.

Otevírání americké ekonomiky se podle prezidenta Trumpa má dít po etapách, “stát po státu” a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy. “Neotvíráme vše najednou, ale jde o ostražitý krok za krokem,” poznamenal Trump, podle kterého by se ekonomická aktivita v 29 z 50 států mohla obnovit poměrně brzy.

V uvolňování opatření pokračuje Dánsko, kde se od pondělka budou moci zase otevřít kadeřnické a kosmetické salony, provoz budou smět obnovit autoškoly. Tento týden se do jeslí, školek a do části škol vrátily děti.

Rekordní nárůst počtu lidí nakažených koronavirem k dnešku ohlásilo Rusko a Ukrajina. Podle ruského ministerstva zdravotnictví jich přibylo 4069 na něco přes 32.000, ukrajinské úřady informovaly o tom, že infikovaných přibylo za poslední den o pět stovek na 4662.

K 5000 hranici se přiblížil počet obětí nemoci covid-19 v Íránu, nakažených je téměř 79.500. Podle dokumentu, který vydal parlament, může být počet mrtvý v nejpostiženější zemi Blízkého východu oproti oficiálním údajů skoro dvojnásobný a počet infikovaných osmkrát až desetkrát vyšší.

Mezník 5000 už překročil počet úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 v Belgii, kde oficiální bilance aktuálně hovoří o 5163 obětech. V přepočtu na počet obyvatel je to nejhorší statistika ze všech zemí světa. Belgie ovšem jako jedna z mála zemí sčítá i úmrtí v domovech důchodců. Za poslední den krizový štáb registroval 313 mrtvých a 1329 nakažených.

Šíření viru se zpomaluje v Německu, kde každý infikovaný nakazí v průměru už jen 0,7 dalších lidí. I proto se tamní nemocnice chystají k postupnému návratu do běžného režimu. Nových infekcí za čtvrtek Institut Roberta Kocha hlásí 3380, což celkovou statistiku posunuje na 133.830 případů. Více než nakažených v posledních dnech přibývá lidí, kteří nemoc covid-19 překonali. Zemřelo 3868 pacientů.

V ohrožení je letošní ročník Oktoberfestu, tradičního mnichovského pivního festivalu, který každoročně navštíví kolem šesti milionů lidí z celého světa. Začíná sice až v září, ale už nyní se stále častěji objevují hlasy, že by se kvůli zdravotním rizikům neměl konat.

hab šeb

Zpravodaj

V Číně opět roste počet nově nakažených včetně domácích…

  • 24 března, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking/Soul 24. března (ČTK) – Pevninská Čína zaznamenala za pondělí 78 nově nakažených koronavirem, což je dvakrát více, než o den dříve. Podle Reuters o tom informovaly místní zdravotnické úřady. V dnes oznámené bilanci je rovněž vyšší počet případů, kdy se pacienti nakazili od nemocného na čínském území. Jeden z nich se přitom infikoval ve městě Wu-chan, kde se nákaza potvrdila koncem loňského roku poprvé. Počet nově nakažených již 13 dní v řadě klesá v Jižní Koreji.

Pevninská Čína, do níž se nepočítá Hongkong a Macao, byla původně ohniskem epidemie, jež nyní postihla v podstatě celý svět. Počet nových případů tam však po zavedení striktních ochranných opatření znatelně klesal. Wu-chan například v pondělí zaznamenal svůj první případ nákazy po pěti dnech.

Čína se nyní snaží zabránit tomu, aby virus do země zavlekli cestující ze zahraničí. Z dnes oznámené bilance přijelo 74 nakažených z ciziny, čtyři lidé se však nakazili lokálně. Země přitom v minulém týdnu zaznamenala několik dní, kdy byl počet domácích přenosů nulový.

Úřady v Pekingu dnes oznámily, že všichni, kteří přilétají do metropole ze zahraničí, nebo před příjezdem do města v zahraničí pobývali, budou podrobeni karanténě a podstoupí testy na koronavirus.

Podle Univerzity Johnse Hopkinse se v Číně nakazilo od propuknutí epidemie téměř 82.500 lidí, přes 72.800 se jich však vyléčilo. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, tam podlehlo 3274 osob.

Počet nakažených klesá již 13. den v řadě v Jižní Koreji, kde úřady za pondělí zaznamenaly 76 nových případů. To je nejméně od 29. února, kdy tamní úřady oznámily rekordních 909 nově infikovaných pacientů za den. Počet nakažených v Jižní Koreji překonal hranici 9000, mrtvých země eviduje 120.

krn

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS