Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
České zdravotnictví

Chytrá karanténa: Kvůli mnoha testům mohou lidé dostávat pozdě…

  • 26 ledna, 202227 ledna, 2022
  • by andrlovak1

Kvůli šíření nakažlivější varianty omikron jsou současné počty testů a jejich pozitivních výsledků nejvyšší od začátku epidemie koronaviru v březnu 2020. Například v pondělí bylo téměř 120.000 PCR testů, skoro 54.000 antigenních testů a z nich přes 30.000 pozitivních výsledků. V úterý pak bylo pozitivních přes 39.000 testů.

 

“Kvůli velkému počtu přijímaných laboratorních výsledků dochází k částečnému zpomalení systémů, což může vést ke zpoždění v trasování včetně SMS o sebetrasování. V těchto případech prosím dodržujte karanténu. Na optimalizaci systému pracujeme a za komplikace se omlouváme,” napsala Chytrá karanténa.

 

Podle souhrnných dat o trasování klesá počet případů vyřešených za posledních 24 hodin. Za poslední týden je to průměrně 31 procent pozitivně testovaných a 54 procent jejich rizikových kontaktů. V Praze, kde jsou aktuálně nejvyšší počty nakažených, je do 24 hodin kontaktováno jen 18 procent pozitivních.

 

V pracovních dnech minulého týdne se na trasování podílelo 700 až 800 hygieniků a 600 až 700 pracovníků externích call center. V minulém týdnu vyplnilo sebetrasovácí formulář většinou kolem 14.000 lidí denně, v neděli počet vyskočil na více než 22.000. Ve většině případů, kdy lidé sebetrasování vyplní, už není podle dat nutný hovor s operátorem.

 

Zpravodaj

Armáda a MZd si rozdělí zajištění systému chytré karantény

  • 27 července, 2020
  • by Lucie Fílová

Praha 27. července (ČTK) – Armáda by měla v systému chytré karantény převzít logistiku a ministerstvo zdravotnictví by mělo dál rozhodovat o odborných záležitostech, jako jsou epidemiologická opatření. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jeho úřad podle něj zatím nemá k dispozici tým lidí, který by se mohl o organizační zajištění systému starat tak jako armáda.

Nově vzniklý orgán dohlížející na chytrou karanténu bude fungovat jako Rada vlády pro zdravotní rizika. Její vznik dnes schválila vláda. Orgán by měl mít osm členů, v jeho čele bude premiér Andrej Babiš (ANO), Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) budou místopředsedy.

“Půjde o to, že tu organizační stránku, logistickou stránku týkající se odběrových míst, týkající se laboratoří a podobně, tam by měla mít silnější roli armáda a ministerstvo zdravotnictví bude mít stránku odbornou týkající se epidemiologické situace a opatření a komunikace s hygieniky a podobně,” uvedl Vojtěch. “Pravdou je, že armáda pro nás je cenným partnerem. Ona má tým, který my tady (na ministerstvu zdravotnictví) ještě zatím budujeme pod paní hlavní hygieničkou,” dodal.

Podle něj by rada měla mít na starosti nejen covid-19, ale do budoucna případně i jiné zdravotní hrozby. Rada by měla fungovat jako dohlížející poradní orgán vlády. Pod radou má být řídící výbor, kde bude hlavní hygienička a další odborníci, řekl Vojtěch.

Na ministerstvu zdravotnictví by podle něj měl v nadcházejících měsících vzniknout pohotovostní odbor, který by měl logistiku řešit. Úřad už vypsal konkurzy na místa. Tým měl podle původních záměrů ministerstva vzniknout přes léto.

Chytrá karanténa umožňuje zlepšit vyhledávání lidí, kteří se setkali s nakaženými koronavirem, třeba za pomoci dat z mobilních telefonů. Pochybnosti o funkčnosti projektu vyjádřili nejen opoziční politici, ale i Hamáček, který už dříve zmínil, že by se chytré karantény měla znovu ujmout armáda. Ta projekt řídila do konce května, kdy ji převzal resort zdravotnictví.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová dnes uvedla, že chytrá karanténa není jen o používání elektronických nástrojů, ale hlavně o propojení dat a informací. Jde o to, aby hygienici nemuseli vkládat do různých systémů jeden údaj víckrát, ale jen jednou, řekla. Systém sběru dat podle ní nyní už funguje dobře, různé věci se ale ještě musí dolaďovat, protože vše začalo vznikat velmi rychle. “Elektronizace zdravotnictví v této oblasti proběhla během tří týdnů,” uvedla. Podle ní hygienici udělali v užívání chytré karantény v posledních třech týdnech velký pokrok.

ptd str snm

Zpravodaj

MZd: Kritika chytré karantény plyne z nepochopení systému

  • 8 července, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha/Ostrava 8. července (ČTK) – Kritika chytré karantény starosty z Karvinska plyne podle ministerstva zdravotnictví z nepochopení systému. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová. Pomalé informování lidí testovaných na covid-19 o výsledcích je podle resortu způsobené nedůsledným předáváním informací od laboratoří do centrálního systému infekčních onemocnění. Laboratoř SPADIA LAB, jež zpracovává vzorky pro několik moravskoslezských nemocnic, samoplátce i zájemce z řad podniků, kritiku důrazně odmítla. Podobně se vyjádřila i laboratoř AGELLAB.

Svazek měst a obcí okresu Karviná (SMOOK) v úterý uvedl, že chytrá karanténa podle něj nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky testů a Krajská hygienická stanice (KHS) organizaci nezvládá. “Jedná se z našeho pohledu o nepochopení systému chytrá karanténa. Ta se naopak ukázala jako velmi přínosná v trasování kontaktů, kdy díky jednotnému informačnímu systému bylo možné zapojit do tzv. epidemiologického navolávání i pracovníky hygienických stanic z jiných krajů,” uvedla Štěpanyová.

Podle ministerstva tak mohli pracovníci z jiných stanic ze své domovské stanice pomoci hygienikům v Moravskoslezském kraji. “Díky navýšení kapacit a rychlému sdílení informací byli nakažení i osoby, se kterými se setkali, včas kontaktováni a mohla být přijata adekvátní opatření. Hygienikům v rozhovoru pomáhají i vzpomínkové mapy, díky kterým pomohou dotazovanému vzpomenout si, s kým byl v posledních dnech v kontaktu,” dodala mluvčí.

Pozdní zasílání zpráv o výsledcích negativních testů je podle ministerstva způsobené nedůsledným předáváním informací od laboratoří do centrálního systému infekčních onemocnění. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle Štěpanyové na laboratoře několikrát důsledně apeloval dopisem. “Současně na svém čtvrtečním jednání s vedením kraje v Ostravě zdůraznil potřebu navýšení počtu odběrových míst a aktivaci dalších laboratorních kapacit. Doba čekání na výsledek by tak v dalších dnech měla být řádově kratší,” doplnila mluvčí.

Laboratoř SPADIA LAB, která dělá značnou část vyšetření na covid-19 v Moravskoslezském kraji, se proti tvrzení ministerstva ohradila “Standardně provádíme asi 600 vyšetření na covid-19 denně. Při testování zaměstnanců OKD jsme provedli až 1000 vyšetření na covid-19 denně. Výsledky všech těchto vyšetření dodáváme do 24 hodin od okamžiku doručení vzorku do laboratoře, a to nejen formou zadávání do centrálního systému infekčních onemocnění, ale rovněž zasíláme seznam provedených vyšetření přímo na Krajskou hygienickou stanici,” uvedla mluvčí laboratoře Simona Součková.

Laboratorní informační systémy navíc umožňují automatické zasílání výsledků vyšetření na covid do centrálního systému infekčních onemocnění každých 30 minut. “S odkazem na výše uvedené pak označení laboratoří jako viníka pozdního dodávání výsledků laboratorních vyšetření na covid-19 považujeme za krajně alibistické a nekorektní,” doplnila mluvčí.

Podobně se vyjádřila i laboratoř AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích, kde vyhodnotili od počátku března přes 40.000 vzorků na přítomnost nového typu koronaviru. “Naše laboratoř předává výsledky vždy neprodleně jak orgánům ochrany veřejného zdraví, tak klientům,” uvedla mluvčí Radka Miloševská.

Vojtěch dříve kritiku odpovědných orgánů označil za politizaci tématu. Stát podle něj epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil, koronavirus se na Karvinsku masivně v komunitě nešíří a dopady na zdraví obyvatel jsou minimální.

Chytrá karanténa má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených novým koronavirem a ohnisek nemoci. Sloužit k tomu mělo vytvoření vzpomínkové mapy na základě dat získaných z mobilu nakaženého nebo z jeho bankovní karty. Zlepšit také měla například logistiku zásobování.

jzf mtk dr

Zpravodaj

Babiš: Chytrou karanténu musí přebrat ministerstvo zdravotnictví

  • 17 května, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 17. května (ČTK) – Premiér Andrej Babiš zkritizoval nízkou angažovanost ministerstva zdravotnictví v projektu chytré karantény, která má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem nového typu a ohnisek nemoci. Vláda v pondělí projedná přechod projektu pod tento resort, řekl dnes v rozhovoru pro Českou televizi. “Doufám, že resort zdravotnictví se k tomu přihlásí, není to záležitost jen IT a armády,” uvedl. V projektu podle něj končí dosud dobrovolně pomáhající firmy.

Babiš dnes podotkl, že nechce specifikovat, kdo přesně se projektu dostatečně nevěnuje. Resort zdravotnictví se podle něj nicméně “tváří, jako by se jich to netýkalo”. “Teď to ministr musí převzít, důležitou roli tam bude hrát (vládní zmocněnec pro IT Vladimír) Dzurilla,” naznačil. Chytrou karanténu hodnotí premiér jako dobrý projekt, který s sebou ale nese velkou šíři různých aspektů a je třeba na něm ještě pracovat.

V druhé fázi se dosavadní dohledávání kontaktů pomocí telefonů a bankovních karet má propojit s aplikací eRoušky. Projekt má především propojit informační systémy laboratoří a hygienických stanic a umožnit lepší řízení testování a rychlejší izolaci kontaktů nakažených v karanténě.

Příprava na případnou druhou vlnu epidemie podle Babiše zahrnuje také práci na budování kapacity lůžek a jednání o výrobě českých ventilátorů.

Základem boje s epidemií bylo i před spuštěním chytré karantény podle Hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové epidemiologické šetření, tedy rozhovor pracovníka hygieny s nakaženým k odhalení místa, kde se nakazil a jeho kontaktů. Jeho součástí může být nyní i vzpomínková mapa vytvořená po souhlasu z dat mobilního telefonu. Na rozdíl od sdílení dat z mobilů je rozhovor s hygienikem ze zákona povinný, lidé musí říct, s kým se setkali. Cílem projektu chytré karantény je do tří dnů odhalit možné rizikové kontakty každého nakaženého, ty poslat do karantény a za několik dní, kdy bude možné virus testem odhalit, je otestovat.

Na chytré karanténě chce nechat vláda kontrolu nad šířením nemoci po odeznění její první vlny. S dnešní půlnocí skončí nouzový stav, který vyhlásila kvůli epidemii počátkem března. Babiš dnes zopakoval, že k plošně vyhlašovanému nouzovému stavu se stát vracet nechce. V případě rozhoření nemoci v některém z regionů je možné vyhlásit nouzový stav v jednotlivých krajích.

rem mha

Zpravodaj

Epidemiolog: Kolektivní imunita se vytvoří pomalu, pokud vůbec

  • 27 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Praha 27. dubna (ČTK) – Kolektivní imunita proti covidu-19 se podle epidemiologa Rastislava Maďara, kteří patří v době pandemie k poradcům ministra zdravotnictví, vytvoří v české populaci velmi pomalu, pokud vůbec. Protilátky může mít i méně než procento testovaných, řekl dnes v rozhovoru s ČTK. Podíl osob, které se s nemocí setkaly a prodělaly ji bez příznaků, má zjistit aktuální studie na 27.000 testovaných. Nemocí covid-19 onemocnělo od začátku března do dnešního dne více než 7400 Čechů, v posledních dnech přibývají jen desítky nových případů denně.

“Na základě dat ze zahraničí a z menších studií v ČR z poslední doby se domníváme, že protilátky bude mít jen skutečně velmi malá část testovaných, možná dokonce pod jedno procento,” řekl Maďar ČTK. Podle něj to znamená, že populace je velmi náchylná k náhlému nárůstu případů skoro všude, kam se virus dostane. “Vytvoření kolektivní imunity bude velmi pomalé, pokud vůbec možné,” dodal. Vyžadovala by podíl lidí, kteří si nemocí prošli, v řádech několika desítek procent populace.

Při uvolňování karanténních opatření je tak třeba kvůli takzvané nízké promořenosti postupovat velmi opatrně a pomalu. Ostražitost bude podle něj na místě ještě dlouho. V médiích kritizoval například vládní plán otevřít o měsíc dříve, než bylo původně plánováno, například velká nákupní centra.

Pomalu by se mělo podle něho postupovat i vzhledem k většímu uvolnění cestování Čechů za hranice nebo příjezdu cizinců. “Určitě bychom se na vývoj situace dívali s obavami minimálně do konce letošního roku, a to i kdyby byla epidemiologická situace průběžně příznivá,” uvedl Maďar.

Nízký výskyt protilátek v populaci podle něj znamená, že v budoucnu se virus může objevit kdekoliv v Česku. “Naše protireakce na to bude už ale více regionální než plošná. Na opakování toho, čím jsme si prošli dosud, snad už nedojde,” dodal.

S tím počítal i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Vytvořené štáby vojáků a studentů medicíny, které v současné době testují dobrovolníky, kteří se přihlásili do studie v Praze, Brně, Litoměřicích a Olomoucku, by podle něj bylo možné do budoucna použít i v místech, kde by se objevila lokální ohniska.

Pomoci by měla i takzvaná chytrá karanténa. Ta má usnadnit předávání informací mezi hygienickými stanicemi, odběrovými místy a testovacími laboratořemi. Jejím cílem je co nejdříve identifikovat co nejvíce rizikových kontaktů každého nakaženého, ty odeslat do karantény a otestovat na covid-19.

van mha

Kalendář akcí

Březen

Duben 2025

Květen
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
28
29
30
1
2
3
4
Duben

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Duben

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
5
6
7
8
9
10
11
Květen

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
12
13
14
15
16
17
18
Květen

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
19
20
21
22
23
24
25
Květen

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
26
27
28
29
30
31
1
Květen

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Květen

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS