Skip to content
MedNews.cz
  • Zpravodaj
    • Všechna Témata
  • Akce
  • Vstup pro odborníky
Zpravodaj

Belgická cesta z pandemie: disciplína, kontroly a testování

  • 5 ledna, 2021
  • by andrlovak1

Brusel 5. ledna (zpravodaj ČTK Petr Kupec) – Lidé disciplinovaně nosící roušky, přísné kontroly dodržování pravidel a masivní bezplatné PCR testování pro lidi vracející se z rizikových zemí. Tak vypadá na začátku letošního roku boj s koronavirem v Belgii, která se v posledních týdnech dostala ze dna evropských statistik až mezi nejméně zasažené země. Konec omezení ale podle úřadů i tak stále není na dohled.

Bruselské ulice jsou v šedivém lednovém dni vylidněné, neboť v Belgii stále platí povinnost práce z domova pro všechny, kdo takovou možnost mají. Vyjma obchodů, které začínají s povánočními výprodeji, je nejrušněji v improvizovaných testovacích centrech, jichž tu vyrostly desítky a v posledních dnech mají napilno.

Zatímco v Česku byl největší zájem o bezplatné antigenní testy před Vánoci, Belgie začala od přelomu roku organizovat povinné testování zdarma pro všechny lidi, kteří se vracejí z rizikových zemí, tedy většiny zahraničních států. Do testovacích středisek míří například desetitisíce zaměstanců evropských institucí nebo Belgičané, kteří trávili dovolenou u moře v jižních krajích.

“Máme teď asi víc práce, dříve chodili lidé většinou kvůli kontaktu s nakaženými, teď přibylo cizinců, kteří se vracejí ze svých zemí,” řekl ČTK zdravotník provádějící odběr v mobilní budově poblíž sídla Evropské komise. Po Belgii podobných center vyrostla v posledních dnech řada, mimo jiné na letištích či velkých vlakových nádražích. Bruselská radnice navíc najala desítky kontrolorů, kteří prověřují, zda lidé dodržují povinnou sedmidenní karanténu po návratu. K té patří vedle testu po příjezdu i druhý test na konci týdne.

Ještě před dvěma měsíci se Belgie spolu s Českem řadila k nejhorším státům v Evropě. Na začátku roku však jedenáctimilionová země registruje průměrně okolo 1500 nových případů denně, zatímco v Česku je tento údaj téměř o řád vyšší. Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) patří nyní Belgie mezi státy s nejmenším počtem nově nakažených na obyvatele.

Úřady zvolily rázný přístup již v době, kdy v prosinci plnily média informace o tajných hromadných večírcích. Policie zpřísnila tresty a účastníkům party může zabavit auto, organizátorům zase dát pokutu až 4000 eur (přes 100 tisíc korun).

Dalším důležitým prvkem jsou všudypřítomné roušky, které tu i na ulicích nosí většina lidí. Na rušnějších místech člověka bez zakrytého obličeje prakticky nevidíte. Belgie přitom s rouškami na jaře začala výrazně později než Česko či jiné státy střední a východní Evropy a za první vlnu pandemie zaznamenala z celého kontinentu nejvyšší počet covidových úmrtí na obyvatele. Lidé si však na roušky zvykli a většina je nosí už od konce léta, ačkoli jsou povinné jen tam, kde se blíže potkávají s ostatními.

“Sundavám ji až doma. Myslím, že se ta trocha nepohodlí vyplatí,” řekla ČTK na jedné z bruselských tramvajových zastávek matka dvou dětí Sylvia Lalaniová, která své potomky právě vyzvedla ze školy. Tam tento týden nastoupili všichni žáci mateřských a základních škol po dvoutýdenních vánočních prázdninách – na rozdíl od některých jiných zemí včetně Česka belgická vláda drží od září školy otevřené. Názory na to, zda děti přispívají k šíření viru, se mezi belgickými epidemiology různí. Úřady však rozhodly, že případné uzavření škol bude až posledním krokem po omezení všech dalších aktivit.

Naproti tomu restaurace či kavárny zůstávají bez hostů již od konce října a jejich majitelé čím dál hlasitěji volají po zrušení zákazů. Vláda bude o dalším postupu jednat v pátek, ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke však návrat k normálnímu provozu vyloučil.

“Čísla jdou stále dobrým směrem, za což je třeba lidem poděkovat, neboť ukázali disciplínu a solidaritu při dodržování obtížných a bolestivých opatření,” řekl ministr v pondělí stanici RTL. Dodal však, že k uvolňování restrikcí je potřeba, aby příznivý trend ještě nějakou dobu vydržel a nepodepsaly se na něm oslavy Vánoc a konce roku, které se na pandemických křivkách projeví až v příštích týdnech.

 

Zpravodaj

Zaplať 2, dostaneš 1 – Belgie spouští pomocnou hodinu…

  • 9 června, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Brusel 9. června (ČTK) – Kdo by neznal šťastnou hodinu, takzvanou happy hour, kdy zákazník za cenu jednoho piva nebo jiného nápoje dostává dva drinky. To ale bylo před koronavirem. V Belgii, zemi, jejíž pivní kultura se dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, se rozhodli, že nyní je čas na helpy hour, tedy pomocnou hodinu, píše agentura AP.

Bary a restaurace v zemi mohly tento týden znovu otevřít. Zavřené, a tedy bez příjmů, byly kvůli koronavirové pandemii téměř tři měsíce. Svaz belgických kaváren Fedcaf se proto rozhodl vyzvat Belgičany, aby podpořili svůj oblíbený lokál tím, že si koupí jeden nápoj a zaplatí dva.

“Nyní, když se bary pomalu znovu otevírají poté, co byly měsíce zavřené, je čas jim oplatit jejich laskavost,” uvedl Svaz belgických kaváren v propagační kampani vyzývající ke změně happy hour na helpy hour.

Bary a restaurace v Belgii mohly od pondělí znovu přivítat zákazníky, ovšem za přísných podmínek. Prezidentka Fedcaf Diane Delenová se domnívá, že tvrdá opatření sníží návštěvnost podniků nejméně o dvě třetiny. Iniciativa helpy hour má pomoci majitelům podniků zmírnit šok z krize způsobené koronavirem.

“Nemyslím si, že Belgičané budou rádi, když jim zmizí jejich oblíbená kavárna,” řekla Delenová agentuře AP. “Je to dočasné opatření, které pomůže vyhnout se lavině bankrotů. A až se všechno vrátí zpět do normálu, klienti budou spokojení, protože se vrátí jejich šťastné hodiny,” dodala. Podle svazu by nemusela koronavirovou krizi přežít polovina z 12.000 belgických kaváren.

Na rozdíl od happy hour, které začínají a končí podle rozhodnutí majitele podniku, si helpy hour určí zákazník. To znamená, že kdokoli může kdykoli nabídnout obsluze, že zaplatí dva nápoje.

V bruselské kavárně nebo baru stojí pivo v průměru 2,8 eura (75 Kč).

irl mka

Zpravodaj

Úřady: Belgie už je možná za vrcholem epidemie covid-19

  • 20 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Brusel/Amsterodam 20. dubna (ČTK) – Belgie už možná dosáhla vrcholu epidemie, a lze proto začít uvažovat o rušení opatření přijatých v boji s koronavirem. Na pravidelné tiskové konferenci to dnes řekl zástupce místních zdravotnických úřadů Emmanuel André. V Belgii, která má 11,5 milionu obyvatel, se potvrdilo již téměř 40.000 případů nákazy virem SARS-CoV-2 a s nemocí covid-19 tu zemřelo 5828 lidí. Sousední Nizozemsko, které má o pět milionů obyvatel více než Belgie, má přes 33.000 infikovaných a 3751 mrtvých.

“Díky našemu společnému úsilí jsme snížili intenzitu šíření viru… Čísla ukazují, že jsme už možná za vrcholem epidemie,” uvedl zástupce zdravotnického týmu belgické vlády André. Mluvčí krizového štábu Benoit Ramacker ale zdůraznil, že by Belgičané neměli polevovat v obezřetnosti. “Naopak je třeba dodatečná motivace, abychom křivku ještě snížili,” uvedl.

V přepočtu na obyvatele má Belgie nejhorší bilanci obětí covid-19 na světě. V počtu lidí, kteří po nakažení koronavirem zemřeli, je celosvětově na šestém místě po USA, Itálii, Španělsku, Francii a Británii.

Místní úřady ale upozorňují, že do statistiky zahrnují nejen mrtvé z nemocnic, ale i z domovů seniorů a dalších pečovatelských domů. V nich se přitom často jedná o podezření na úmrtí kvůli koronaviru, nikoli o potvrzené případy. Řada zemí světa zároveň počítá jen potvrzená úmrtí v nemocnicích, a belgická čísla tak ve srovnání s nimi vypadají hůře, než jaká ve skutečnosti jsou.

Za posledních 24 hodin v Belgii zemřelo po nákaze dalších 168 lidí, a celková bilance obětí tak vzrostla na 5828. Dnešní vysoké číslo nicméně souvisí i s tím, že do pondělních údajů často spadají i nenahlášená úmrtí z víkendu. Potvrzených případů nákazy je v Belgii již 39.983.

Optimistické jsou belgické úřady především s ohledem na údaje o lidech, kteří byli kvůli nákaze koronavirem nově přijati do nemocnic. Těch bylo za posledních 24 hodin jen 232, tedy nejméně za poslední měsíc. Ubylo také pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Podle Andrého je nyní možné začít uvažovat o uvolňování přísných pravidel přijatých v boji s koronavirem. Jakékoli rušení omezení bude podle něj ale postupné. Belgický krizový štáb, který může o uvolňování karanténních opatření rozhodnout, by se měl podle mluvčího Ramackera sejít v pátek. Minulý týden belgická vláda prodloužila dosavadní omezení do 3. května. Dovolila ale otevřít obchodům s potřebami pro kutily a zahrádkáře.

V Nizozemsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 750 nových případů nákazy koronavirem, a celkem jich je tak již 33.405. Za 24 hodin zemřelo 67 lidí s nemocí covid-19. Celkem je obětí koronaviru v zemi již 3751.

Nizozemský úřad veřejného zdraví RIVM nicméně sám upozorňuje, že skutečný počet nakažených i mrtvých je zřejmě mnohem vyšší. V zemi se totiž testují především zdravotníci a lidé s vážnými příznaky nemoci covid-19.

jrm mka

Zpravodaj

Wu-chan hodně zvýšil počet obětí; Trump chce startovat ekonomiku

  • 17 dubna, 202018 července, 2020
  • by CRS Webmaster

Peking 17. dubna (ČTK) – Čínské město Wu-chan, odkud se začátkem letošního roku do světa rozšířil koronavirus, o 1290 navýšilo počet obětí nákazy údaje o obětech nákazy. Nemoci covid-19, vyvolané koronavirem, tak jen ve Wu-chanu podlehlo 3869 lidí a počet obětí v Číně se celkově zvýšil na 4632. Ekonomika nejlidnatějšího státu světa v prvním čtvrtletí poprvé za desítky let klesla. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nastal čas znovu nastartovat ekonomiku v jeho zemi. Ta je přitom co do počtu nakažených i obětí nejpostiženější na světě.

Rozdíl v údajích z Wu-chanu podle agentury Nová Čína vznikl tak, že na počátku šíření nákazy byl zdravotnický personál přetížen náporem pacientů. Několik zdravotních zařízení v této situaci nedokázalo včas propojit své databáze se systémem prevence a kontroly nemocí a přeposlat jim data, protože se více soustředilo na příjem pacientů a poskytování péče.

Podezření, že v Číně a zvláště ve Wu-chanu je ve skutečnosti více případů, než uvádějí úřady, se v uplynulých měsících ozývala z různých stran, třeba od amerického prezidenta. Ten začátkem dubna řekl, že čínské statistiky jsou podle něho podhodnocené a ke stejnému závěru došly podle agentury Bloomberg i americké tajné služby.

Epidemie nemoci covid-19 v prvním čtvrtletí prakticky ochromila aktivitu v Číně, a její hospodářství se proto propadlo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 6,8 procenta. Agentura AFP označila pokles druhé největší ekonomiky světa za historicky nevídaný. Podle AP byl výsledek nejhorší od začátku tržních reforem v roce 1979. Ještě loni ve čtvrtém čtvrtletí loni čínská ekonomika meziročně rostla o šest procent.

Otevírání americké ekonomiky se podle prezidenta Trumpa má dít po etapách, “stát po státu” a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy. “Neotvíráme vše najednou, ale jde o ostražitý krok za krokem,” poznamenal Trump, podle kterého by se ekonomická aktivita v 29 z 50 států mohla obnovit poměrně brzy.

V uvolňování opatření pokračuje Dánsko, kde se od pondělka budou moci zase otevřít kadeřnické a kosmetické salony, provoz budou smět obnovit autoškoly. Tento týden se do jeslí, školek a do části škol vrátily děti.

Rekordní nárůst počtu lidí nakažených koronavirem k dnešku ohlásilo Rusko a Ukrajina. Podle ruského ministerstva zdravotnictví jich přibylo 4069 na něco přes 32.000, ukrajinské úřady informovaly o tom, že infikovaných přibylo za poslední den o pět stovek na 4662.

K 5000 hranici se přiblížil počet obětí nemoci covid-19 v Íránu, nakažených je téměř 79.500. Podle dokumentu, který vydal parlament, může být počet mrtvý v nejpostiženější zemi Blízkého východu oproti oficiálním údajů skoro dvojnásobný a počet infikovaných osmkrát až desetkrát vyšší.

Mezník 5000 už překročil počet úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 v Belgii, kde oficiální bilance aktuálně hovoří o 5163 obětech. V přepočtu na počet obyvatel je to nejhorší statistika ze všech zemí světa. Belgie ovšem jako jedna z mála zemí sčítá i úmrtí v domovech důchodců. Za poslední den krizový štáb registroval 313 mrtvých a 1329 nakažených.

Šíření viru se zpomaluje v Německu, kde každý infikovaný nakazí v průměru už jen 0,7 dalších lidí. I proto se tamní nemocnice chystají k postupnému návratu do běžného režimu. Nových infekcí za čtvrtek Institut Roberta Kocha hlásí 3380, což celkovou statistiku posunuje na 133.830 případů. Více než nakažených v posledních dnech přibývá lidí, kteří nemoc covid-19 překonali. Zemřelo 3868 pacientů.

V ohrožení je letošní ročník Oktoberfestu, tradičního mnichovského pivního festivalu, který každoročně navštíví kolem šesti milionů lidí z celého světa. Začíná sice až v září, ale už nyní se stále častěji objevují hlasy, že by se kvůli zdravotním rizikům neměl konat.

hab šeb

Kalendář akcí

Květen

Červen 2025

Červenec
MO
TU
WE
TH
FR
SA
SU
30
1
2
3
4
5
6
Červen

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červen

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

3

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

4

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

5

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
7
8
9
10
11
12
13
Červenec

6

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

7

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

8

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

9

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

10

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

11

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

12

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
14
15
16
17
18
19
20
Červenec

13

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

14

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

15

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

16

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

17

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

18

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

19

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
21
22
23
24
25
26
27
Červenec

20

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

21

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

22

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

23

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

24

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

25

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

26

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
28
29
30
31
1
2
3
Červenec

27

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

28

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

29

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

30

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Červenec

31

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

1

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36
Srpen

2

6:00 am - 9:00 pm

Konference pro zdravotníky

Václavské náměstí 36

Newsletter

Zajímají vás pravidelné informace ze světa zdravotnictví a životního stylu? Vyplňte vaši e-mailovou adresu a my vám budeme posílat výběr toho nejzajímavějšího.
  • RSS
  • GDPR
Kontakt: MedNews, spol. s.r.o.
V Háji 1214/13, 170 00 Praha 7
Tel.:
E-mail: redakce@mednews.cz
Copyright © 2020
MedNews.cz
All Rights Reserved
Created by CRS