“Jde o unikátní technologii zajišťující vyšetření přijatých pacientských vzorků včetně jejich přípravy k analýze, zpracování po analýze až po vydání výsledků lékařům. Nová technologie přináší řadu výhod, a to nejen laboratořím a lékařům, ale především našim pacientům,” uvedl ředitel nemocnice Karel Siebert.
Vybavení na obdobné technologické úrovni podle něj mají zatím hlavně velká pracoviště jako například fakultní nemocnice. “Slezská nemocnice Opava je jedno z prvních zdravotnických zařízení obdobné velikosti v republice, které takovouto technologií bude disponovat,” doplnil Siebert.
Podle primáře centrálních laboratoří Vladimíra Kurfürsta robotická linka usnadní personálu v laboratoři každodenní práci spojenou s manipulací a zpracováním vzorků. “Dále zajistí bezpečnější pracovní prostředí vzhledem k nižšímu kontaktu s biologickým materiálem a k tomu eliminuje riziko vzniku chyb spojených s manuální činností,” uvedl Kurfürst.
Dodal, že laborantkám tak odpadne provádění stále se opakujících rutinních kroků a budou se moci více věnovat své specializované odborné práci. Navíc doba vydání výsledků bude díky automatizaci rychlejší a lékaři tak získají přístup k výsledkům dříve než doposud. “Pacienti tak budou moci těžit z dostupnější péče, kvality výsledků a včasného poskytnutí výsledků ke stanovení diagnózy,” doplnil Kurfürst.
mtk kš