New York 4. srpna (ČTK) – Před generační katastrofou kvůli dlouhodobému uzavření škol vinou pandemie covidu-19 varoval dnes generální tajemník OSN António Guterres. Ještě v polovině července byly kvůli nákaze zavřeny školy asi ve 160 zemích, což se týkalo více než miliardy žáků. Kromě toho už před pandemií nemělo přístup ke vzdělání více než 250 milionů dětí. V USA a v Latinské Americe byly mezitím zaznamenány další desítky tisíc nakažených, v Rusku tisíce. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se dosud koronavirem SARS-CoV-2 na celém světě prokazatelně infikovalo více než 18,3 milionu lidí a téměř 700.000 jich zemřelo.
“Nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti,” uvedl Guterres v prohlášení zveřejněném světovou organizací.
Ve Spojených státech se za posledních 24 hodin vyskytlo více než 46.000 případů koronavirové nákazy. Dohromady je to už přibližně 4,7 milionu, zhruba čtvrtina všech infikovaných na celém světě. Zemřelo dalších 532 lidí s covidem-19, dohromady přes 155.000. Vyplývá to z údajů JHU.
USA jsou koronavirovou pandemií zdaleka nejhůře zasaženou zemí na světě jak co do celkového počtu případů, tak pokud jde o související úmrtí.
Brazílie, která je po USA druhou nejpostiženější zemí světa, hlásí dalších 16.641 případů koronavirové nákazy za poslední den a 561 úmrtí. Celkový počet dosud nakažených tak už v nejlidnatější latinskoamerické zemi překročil 2,75 milionu.
Počet případů covidu-19 v celé Latinské Americe překročil pětimilionovou hranici, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters na základě svých propočtů. Potvrzuje se tak, že jde o nejhůře zasažený region světa, obývaný 640 miliony lidí. Už v sobotu v Latinské Americe překročil počet zemřelých s koronavirovou nákazou 200.000. V mnoha tamních zemích se šíření infekce zrychluje, ale vlády chtějí uvolňovat protiepidemická opatření v zájmu ekonomiky.
Pětimilionovou hranici počtu případů region prolomil poté, co dalších více než 10.000 nových případů v pondělí oznámila Kolumbie. Také Mexiko v posledních dnech hlásí rekordní nárůsty nakažených a v počtu zemřelých už překonalo Británii, kterou v této statistice odsunulo na čtvrtou příčku.
V Německu bylo za poslední den hlášeno 879 nových případů koronavirové nákazy. Dohromady se tak v zemi nakazilo už nejméně 211.281 lidí, alespoň podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI), který sčítá případy hlášené z jednotlivých zdravotních úřadů.
Čtvrtý rekord v denním přírůstku nových případů během jednoho týdne zaznamenalo Polsko. Skoro třetina z 680 nových případů je ze Slezska, které sousedí s Českou republikou a které se potýká s šířením nákazy v uhelných dolech.
msk mka