S příchodem podzimu na lidi často padá únava, špatná nálada i chmurné myšlenky. Příčinou může být nedostatek vitamínu D, který nejvíce čerpáme ze slunečního záření. A právě to nám od podzimu až do jara chybí. Proč je pro nás vitamín D důležitý a jak ho doplnit?
Proč je vitamín D důležitý?
Vitamín D ve skutečnosti není jen jeden, ale jde o komplex sloučenin, které jsou pro fungování našeho těla nezbytné. Nejvýznamnější z tohoto seskupení je vitamín D2 a vitamín D3.
Vitamín D je nezbytný pro naše kosti, imunitu, metabolismus minerálů a dělení buněk. Jeho nedostatek se obvykle projevuje únavou, špatnou náladou až depresemi. Trpí také naše obranyschopnost, takže se častěji objevují různě virózy a další onemocnění. Při dlouhodobém deficitu může začít docházek ke zvýšené náchylnosti kostí na zlomeniny, kazivosti zubů a projevit se může i na špatné kondici svalů.
Vitamín D je nepostradatelný pro:
- tvorbu a kondici kostí a zubů
- správnou funkci svalů
- správnou funkci imunitního systému
- udržení vápníku v krvi a jeho absorpci a využití
Projevy a důsledky vitamínu D
Nedostatkem vitamínu D trpí velká část populace. V našich končinách je to z velké části způsobené změnami ročního období, v důsledku kterých nás téměř polovinu roku trápí nedostatek slunečního záření. Tomu nepomáhá ani fakt, že česká kuchyně je chudá na zdroje vitamínu D, tudíž ani v této formě nejsme přirozeně schopni ho doplnit. S nedostatkem vitamínu D souvisí i následné snížení hladiny vápníku, s čímž souvisí časté pocity únavy, které jsou jedním z příznaků jeho nedostatku.
Obvyklé projevy nedostatku vitamínu D
- únava a špatná nálada
- bolest svalů a kostí
- vypadávání vlasů
- zvýšená kazivost zubů
- náchylnost ke zlomeninám kostí
- pomalé hojení ran
Možné důsledky jeho nedostatku
- deprese
- kardiovaskulární onemocnění
- infekce dýchacích cest
- rozvoj cukrovky typu 2
- u těhotných žen rozvoj těhotenské cukrovky, preeklampsie či předčasný porod
Jak vitamín D doplnit?
Doplnění vitamínu D je pro správné fungování našeho těla velice důležité. Existuje několik způsobů, jak ho docílit.
Pobyt na slunci
Vitamínu D se někdy říká také „sluneční vitamín“, protože k jeho tvorbě dochází z velké části právě díky slunečním paprskům. Tvořit se v naší pokožce začne již po 15–20 minutách na slunci. V období od května do října, kdy je jeho síla nejintenzivnější, je tedy doplnění vitamínu D celkem snadné. S příchodem podzimu je ale potřeba tělu pomoci jinými způsoby.
Vhodný jídelníček
Různé formy vitamínu D, konkrétně D2 a D3, najdeme v odlišných potravinách. Vitamín D2 se vyskytuje především v rostlinách a po požití se mění na vitamín D3. Ten je živočišného původu a oproti vitamínu D2 je lépe vstřebatelný.
Vitamín D2 se ve své formě nachází především v houbách rostoucích na slunci. Dále ho najdeme v synteticky obohacených potravinách, které jsou většinou určené především pro vegetariány a vegany.
Vitamín D3 najdeme v potravinách živočišného původu, mezi které patří:
- tučné ryby,
- rybí olej,
- hovězí játra,
- vaječné žloutky,
- živočišné máslo,
- vepřové sádlo,
- čerstvé mléko a mléčné výrobky.
Doplňky stravy
Na trhu najdeme mnoho druhů doplňků stravy s obsahem vitamínu D. Prodávají se v podobě kapek, sprejů, ale i žvýkacích tablet, kapslí či tobolek. Nabídka je široká, takže si dle preferencí vybere opravdu každý.