Průzkum agentura uskutečnila letos v srpnu na vzorku 1005 žen ve věku 18 až 45 let. Šlo o ženy uvažující o dítěti nebo matky. Průzkum zjišťoval i zkušenosti žen z posledního porodu. “Pětasedmdesát procent žen uvedlo, že to splnilo jejich očekávání nebo to bylo dokonce lepší,” uvedl Forst.
Mělnická porodnice si průzkum dala zpracovat kvůli ověření vlastního systému, který je zaměřený právě na osobní a empatický přístup a prostředí, které je blízké domácímu. “Čísla, která výzkum ukázal, nás v podstatě ničím nepřekvapila, potvrdila naše zjištění,” doplnil Havlas. Dodal, že Česká republika patří v oblasti porodnictví ke světové špičce. Mezi současné trendy patří podle primáře mimo jiné stále větší zapojení otců nejen přítomností u porodu, ale roste také poptávka po možnosti pobytu v takzvaných rodinných pokojích před porodem i po porodu, kde je muž s rodičkou po celou dobu.
Odborná část porodnictví je podle primáře v ČR nastavená výborně ve většině porodnic, ale je třeba se zaměřit na lidskou část, aby se ženy nebály a nechtěly rodit doma. “Práce s personálem je nedílnou součástí,” řekl Havlas. Samozřejmé je podle něj i společné rozebírání konkrétních situací a je třeba v rámci kolektivu se o případných problémech bavit a stále se učit.
Podle průzkumu 86 procent dotazovaných preferuje porodnici, a to hlavně kvůli zajištění bezpečnosti porodu i řešení případných komplikací. Jako nevýhodu uváděla přibližně desetina dotazovaných osobní psychické faktory, nejčastěji neosobní přístup k matce nebo neochotný a nepříjemný personál. Tuzemské porodnictví jako stejné nebo lepší než v zahraničí hodnotilo v průzkumu 67 procent žen. Jako další kladné stránky českého porodnictví označily dotazované hrazení nákladů ze zdravotního pojištění, možnost volby porodnice i porodu a celkovou péči o matku a dítě.
Domácí porod upřednostnilo v průzkumu šest procent žen, jako hlavní výhody porodu doma uváděly především prostředí. Z těch, které mají děti, jich ale doma rodilo jedno procento. V údaji není rozlišeno, jestli plánovaně. Osm procent žen se nepřiklonilo ani k variantě porodnice ani k domácímu porodu. V mělnické porodnici mají zkušenosti, že i ženy, které původně chtěly absolvovat porod ambulantně, tedy odejít do 24 hodin po porodu, nakonec v porodnici díky vstřícnému přístupu zůstaly.