Těžce nemocní lidé podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) často vyžadují jiný druh péče a převoz do nemocnice pro ně může znamenat zhoršení stavu nebo zbytečné utrpení. Tým s lékařem a atestací v oboru urgentní i paliativní medicíny bude schopen zhodnotit, jestli je namístě pacienta ponechat v domácích podmínkách a stabilizovat nebo odvézt na specializované oddělení.
Cílem je podle schváleného dokumentu snížení tělesné a duševní nepohody pacientů a omezení hospitalizací, které už neposkytují žádný benefit, a naopak znemožní umírání v domácích podmínkách, které preferuje drtivá většina lidí. Příspěvek hlavního města na provoz záchranné služby by se podle schváleného dokumentu měl zřízením týmu zvýšit ročně o 5,3 až šest milionů korun. Zároveň vyžaduje změnu zřizovací listiny, kterou po dnešním odsouhlasení radou budou ještě schvalovat zastupitelé.
Nevyléčitelná či chronická choroba
Paliativní péče poskytuje služby lidem, kteří trpí nevyléčitelnou či chronickou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Jejím cílem je zmírnit tělesné a duševní strádání pacienta, zachovat důstojnost a poskytnout podporu jeho rodině a blízkým. Tyto služby již v hlavním městě poskytují různé neziskové organizace, a to i formou mobilních hospiců, které s pomocí týmů zdravotníků umožňují nemocným skonat v domácím prostředí.
Záchrannou službu zřizuje hlavní město. Loni řešila 114.915 případů, tedy asi o 13.000 méně než v roce 2019. Pražští záchranáři dostávají od města ročně na provoz zhruba půl miliardy korun. Loni a letos se zapojili do boje s pandemií, kromě převozu nakažených do nemocnic pomáhají například při testování a očkování.