Praha chce o třetinu navýšit kapacitu domovů pro nemocné demencí

Praha 5. ledna (ČTK) – Praha chce do roku 2020 o třetinu navýšit kapacitu lůžkových zařízení pro lidi trpící demencí. Vyplývá to ze Střednědobého plánu sociálních služeb pro roky 2016 až 2018. Místa pro nemocné v metropoli chybí, proto vznikají i soukromá zařízení. Dohromady s městskými mají přes 900 míst.

Péči o osoby s Alzheimerovou nemocí či jiným typem demence zajišťují takzvané domovy se zvláštním režimem, kde tvoří lidé s demencí až 90 procent klientů. Kromě takto nemocných se starají také o lidi s chronickým duševním onemocněním nebo dalšími speciálními typy postižení, která vyžadují celodenní péči.

Kromě městských zařízení se státem dotovaným provozem existují také soukromá zařízení, která se snaží nedostatek kapacit pro nemocné s demencí vyrovnat. “Do Prahy se stále noví lidé stěhují za prací. Významným stimulem tak není to, kde se bude cítit dobře klient, ale aby ho měla rodina na dosah,” řekl na dotaz ČTK Lubomír Vais, předseda představenstva společnosti GrandPark, která před koncem roku otevřela zařízení v Praze 9 až pro 150 klientů. Poptávka je podle něj v metropoli obrovská, proto hledají i další vhodnou lokalitu. V Praze funguje šest dalších soukromých zařízení zaměřených na klienty s demencemi, dohromady mají přes 400 lůžek.

Financování domovů se zvláštním režimem, které stojí na rozhraní zdravotních a sociálních služeb, je podle Vaise problematické. “Budeme přesvědčovat zákonodárce, že systém financování sociálních služeb ze strany veřejných rozpočtů může být výrazně efektivnější,” řekl na tiskové konferenci k otevření pražského GrandParku. Podle něj je klient v soukromém zařízení pro stát výhodnější než ten ve státním. Jako příklad uvedl nehospodárné rekonstrukce bývalých zámečků na taková zařízení. Dotace by podle něj neměly být vázané na lůžko, ale na konkrétního klienta, jako je tomu třeba v Rakousku nebo Francii.

Ve státních i soukromých zařízeních se platí náklady na klienta z jím pobíraného důchodu, ze kterého dostane domov 85 procent, z přiznaného příspěvku na péči a plateb od zdravotních pojišťoven. Ve státních zařízeních doplatí tuto částku na úroveň skutečných nákladů město či kraj, v soukromých rodina klienta. V štěrboholském GrandParku stojí měsíční pobyt na dvoulůžkovém pokoji celkem 23.000 korun včetně státních příspěvků.

V Praze bylo v roce 2014 asi 1500 neuspokojených žádostí o přijetí do domovů se zvláštním režimem. Podle analýzy potřeb a nabídky sociálních služeb v Praze, kterou v roce 2012 vypracovalo pro magistrát Centrum pro sociální a ekonomické strategie FSV UK, je kapacita takových zařízení naprosto nedostačující. “Výskyt demence ve věkové kategorii nad 65 let odhadován na osm až deset procent, ve věku nad 80 let má již demenci 30 až 50 procent osob,” píše se v dokumentu.

Podle demografických prognóz citovaných v plánu rozvoje sociálních služeb bude v roce 2020 žit v metropoli přes 191.000 lidí nad 65 let, z nichž téměř 56.000 bude starších 80 let. V roce 2050 to bude více než 222.000 lidí nad 65 let a přes 106.000 nad 80 let.

V plánu je kromě navyšování kapacit v hlavním městě také snižování kapacit zařízení mimo něj, která Praha zřizuje. Jsou třeba v Krásné Lípě, Terezíně nebo Svojšicích a dohromady mají několik set lůžek.

Vanda Králová snm