Pohlavní infekce probíhají v 70 % případů bez příznaků, způsobují však sterilitu

Častější nucení na močení. Sekret z močové trubice. Zvýšená únava, bolesti svalů či kloubů. Deformace spermií. Sterilita. Tyto a další pojmy se pojí k chlamydiové infekci a jiným pohlavním chorobám, se kterými se muži potýkají. Jakou pohlavní nemocí trpí muži v Česku nejčastěji? Jaká způsobuje nevratné poškození spermií a sterilitu? Kdy by se měli muži otestovat a dají se všechny následky pohlavních chorob vyléčit? K tématu se ve svém komentáři vyjadřuje renomovaný sexuolog a gynekolog MUDr.  Pavel Turčan.

 

V  Česku jsou nejrozšířenější chlamydie

 

V první řadě je třeba říci, ze velmi záleží na tom, co budeme považovat za pohlavní chorobu. V užším slova smyslu sem totiž řadíme jen typické pohlavní choroby, jakou je například kapavka či syfilis. V širším slova smyslu je však těchto chorob mnohem více. Při sexu si totiž můžeme předat i poměrně běžné bakterie, takže sem řadíme všechny infekční nemoci. Tedy například žloutenku typu B, stafylokoky, streptokoky nebo chlamydie. Právě chlamydie jsou v oblasti plodnosti mužů asi nejvíce rizikové. Chlamydiová infekce může totiž dosti často probíhat bezpříznakově nebo mít jen sporý soubor příznaků. Mezi nejčastější patří častější nucení na močení, někdy mírná sekrece z močové trubice, bolesti v oblasti prostaty či varlat, ale i zvýšená únava, bolesti svalů a kloubů. Nakažený muž tak leckdy ani netuší, že nějakou chorobou trpí, natož, aby se svým zdravotním stavem něco podnikl. Je nutné si uvědomit, že pokud je přítomná leukospermie či chronická infekce, probíhá bezpříznakově někdy až v 70 % případů. V Česku je chlamydiová infekce nejrozšířenější pohlavní nemocí, a zároveň nemocí, která je nejčastěji detekována u mužů, kterým se nedaří počít dítě.

 

Nejhorší jsou příušnice, vadí však i běžné infekce

 

Nejzávažnější problémy s plodností u mužů může způsobit onemocnění, které není pohlavně přenosné. Jedná se o příušnice. Závažné důsledky má zejména tehdy, když proběhne až v pubertě či dospělosti. Může totiž způsobit úplnou destrukci semenotvorných kanálků a tím také sterilitu.

Značné problémy pak mohou způsobit i ostatní infekce, ať už chlamydiové nebo bakteriální. Poměrně často jsou totiž příčinou deformací spermií. Těmi pak tedy nejen že nelze přirozeně oplodnit vajíčko, ale není možné je použít ani pro umělé oplodnění. Tyto spermie jsou totiž morfologicky vadné. Některé infekce mohou způsobit rovněž neprůchodnost chámovodů a tudíž rovněž sterilitu. Nelze říct konkrétně, které infekce za tím stojí, ale nejčastější jsou právě chlamydie a bakteriální infekce escherichia coli.

 

Následky prodělané infekce je možné pomoci odstranit pomocí antibiotik a následně je vhodné podpořit návrat do zdravého stavu přírodními prostředky typu Fertilan, které podporují kvalitu spermatu. I neprůchodnost chámovodů lze již v dnešní době obejít, a to umělým oplodněním metodou odběru vzorku spermatu přímo z varlete či nadvarlete. Pokud však dojde k destrukci semenotvorných kanálků, tak se muž už vlastního biologického potomka bohužel nedočká. Nápravě nepomohou ani léky, ani přírodní produkty.

 

Spermiogram odhalí i bezpříznakovou infekci

 

V případě, že se muž již delší dobu potýká s častějším nucením na močení či s pálením nebo řezáním při močení či po výronu semene, případně pokud zaznamená jakékoliv změny v barvě či třeba konzistenci semene, měl by co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc a nechat se řádně otestovat. Vzhledem k tomu, že faktorů, které mohou mít na kvalitu spermatu negativní vliv, v našem životním prostředí spíše přibývá, není od věci si třeba i jen preventivně nechat vyšetřit spermiogram. Při hodnocení kvality spermatu totiž hodnotíme i přítomnost jiných buněk, například leukocytů či bakterií, a dosti často se dá při tom odhalit i skrytá, bezpříznaková infekce. Tu lze tím pádem zachytit a vyléčit včas.

 

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

 


MUDr. Pavel Turčan

 

Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

 

Kontakt

 

Jana Kačmárová

PR & Media Manager

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil.: +420 774 053 757

e-mail: skrivankova@lesensky.cz

Navrátilova 224/1, 616 00 Brno

lesensky.cz