Typickým pacientem je muž s nadváhou, na jehož chrápání nebo zástavy dechu ve spánku si stěžuje manželka. Takový člověk je přes den velmi unavený, protože ani dlouhý spánek mu nepřinese potřebný odpočinek a regeneraci. Spánková apnoe se dělí na lehkou, střední a těžkou. Čím více zástav dechu pacient má, tím jsou jeho potíže výraznější a zdravotní rizika větší. V kategorii středně těžké a těžké spánkové apnoe se doporučuje léčba přístrojem, která odstraní nebo značně sníží počet dechových zástav.
Podle lékaře plicního oddělení Michala Malika se syndrom zástavy dechu ve spánku vyskytuje dvakrát častěji u mužů než u žen. “Podstatou nemoci je přechodné uzavírání horních dýchacích cest následované vyplavením stresových hormonů, zvýšením krevního tlaku, často i poklesem okysličení krve. Pacient se do plného vědomí probudí jen velmi zřídka a takových zástav dechu může mít i několik desítek za hodinu, aniž by si to uvědomoval,” uvedl Malik. K problému podle něj přispívá obezita a dědičné faktory, například drobné odchylky v anatomickém uspořádání horních dýchacích cest.
Průběh monitoringu spánkové laboratoře
Pacienti pro vyšetření ve spánkové laboratoři nemusejí mít doporučení praktického lékaře. Každého nejprve čeká vyšetření v domácím prostředí. Pacientovi je zapůjčen speciální přístroj, který mu ve spánku monitoruje dech a okysličení. Podle výsledků jsou lékaři schopni říct, zda je dýchání ve spánku v pořádku, nebo jestli pacient potřebuje další vyšetření.
“Pacienta vyšetřujeme standardně v rámci jednodenní, respektive noční hospitalizace. Pacient dostane takzvané nosní brýle k detekci průtoku vzduchu nosem, dále čidlo snímající okysličení na prst a pružné popruhy kolem hrudníku a břicha, které vyhodnocují dýchací pohyby a polohu těla. Informace pak sbírá a zaznamenává přístroj velikosti většího smartphonu, který má pacient upevněný na hrudníku,” řekl Malik.
Operační řešení
V některých případech lze zvážit operační řešení, což hodnotí ORL specialista, nicméně těchto případů není mnoho. Drtivé většině pacientů, pro které není operace vhodná, může ke zkvalitnění spánku pomoci přístrojová léčba. “Jedná se o takzvanou přetlakovou léčbu, kdy přístroj napomáhá přirozenému dýchání tím, že přístroj skrze obličejovou masku vhání filtrovaný vzduch do dýchacích cest s jistým mírným přetlakem. Tento tlak působí jako výztuž zevnitř a brání vzniku kolapsu horních dýchacích cest,” dodal Malik.