Gaza 10. května (ČTK) – Až 1700 Palestincům z Pásma Gazy, zraněným při protiizraelských protestech, hrozí amputace kvůli nedostatku finančních prostředků pro zdravotnictví. Oznámil to koordinátor humanitárních aktivit OSN na palestinských okupovaných územích Jamie McGoldrick. Palestinci protestují proti Izraeli od loňského března.
Od té doby jich Izraelci asi 300 zabili. Podle McGoldricka utrpělo zranění 29.000 lidí, z nich 7000 při zásahu střelnou zbraní. “Je tam 1700 lidí, kteří potřebují komplikovaný chirurgický zásah, aby mohli znovu chodit. Byli postřeleni při protestech, potřebují rehabilitaci a velmi složitou rekonstrukci kosti, než s rehabilitací začnou,” sdělil zástupce OSN. Bez toho podle něj hrozí, že tito lidé o končetinu přijdou.
Málo lékařů v Gaze dokáže složité operace vůbec provést. Dosud muselo amputace podstoupit 120 lidí, z nichž 20 byly děti. OSN se snaží na zdravotní péči získat 20 milionů dolarů (458 milionů korun).
Kromě nedostatku peněz pro zdravotnictví se palestinská území potýkají i s následky snížení příspěvků pro Světový potravinový program OSN (WFP) a úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). OSN bude nucena snížit potravinové příděly milionu lidí. “Bez této pomoci ti lidé nemají možnost obstarat si jídlo z jiného zdroje, protože nemají peníze,” řekl McGoldrick.
Mluvčí WFP Hervé Verhoosel sdělil, že jeho organizace letos omezila pomoc 193.000 lidí na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy – 27.000 nedostává vůbec nic a zbylí místo původních deseti dolarů mají nyní osm dolarů na měsíc.
Nejhorší je situace v Pásmu Gazy, které je domovem dvou milionů lidí. Tamní ekonomika je ochromená izraelskou blokádou. Vyhlídky těch lidí jsou podle McGoldricka “bídné”. Na každou rodinu připadá v průměru dluh 4000 dolarů. Průměrná měsíční mzda činí 400 dolarů, avšak míra nezaměstnanosti činí 54 procent.
sva mik