Plzeň 20. ledna (ČTK) – Specialisté z plzeňské fakultní nemocnice začali používat přístroj, díky kterému jsou schopni přesněji zachytit nádor v prostatě a šetrněji odebrat vzorky při biopsii. Přístroj za 1,5 milionu korun díky speciálnímu softwaru propojí obraz dříve provedeného vyšetření prostaty magnetickou rezonancí s probíhajícím ultrazvukovým vyšetřením prostaty. Nemocnice patří mezi první tři pracoviště v ČR, která tuto technologii v diagnostice rakoviny prostaty zavádí, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Václav Šimánek.
“Troufám si říci, že tento přístroj je určitou revolucí v diagnostice rakoviny prostaty, představuje velký pokrok. Karcinom prostaty je u nás nejčastějším onkologickým onemocněním a pokud se nádor objeví včas, naděje pacienta na úplné vyléčení je velmi dobrá,” poznamenal Šimánek. Mluvčí nemocnice Gabriela Levorová doplnila, že technologie cílené biopsie prostaty podle studií zlepšuje pravděpodobnost časného nálezu, a to zejména agresivnějších typů nádorů, což následně zlepšuje diagnostiku a možnosti léčby.
Dosud byla nedílnou součástí diagnostického postupu při vyšetření prostaty necílená punkční biopsie. Lékaři ji prováděli na základě krevních testů, které ukázaly zvýšené hodnoty prostatického specifického antigenu (PSA), nebo u abnormálních nálezů při hmatovém vyšetření prostaty přes konečník. Při výkonu se zasune do konečníku tenká ultrazvuková sonda, která zobrazí prostatu a umožní zamířit místo odběru. Punkční jehlou se pak odebere z obou stran prostaty vějířovitě několik vzorků.
Nová technologie ale umožní cílenější a díky menšímu množství vpichů i méně bolestivý odběr při biopsii. Pacient jde nejdřív na magnetickou rezonanci, při které radiolog prostatu vyšetří, poté na snímcích označí ložiska, kde by mohl být nádor. “Snímky jsou nahrány do ultrazvukového přístroje, vyšetřující urolog vidí označená ložiska na aktuálním zobrazení v ultrazvuku a při biopsii odebírá vzorky tkáně přednostně z těchto podezřelých ložisek,” uvedl přednosta urologické kliniky Milan Hora. “Jelikož se jedná o cílené vyšetření, je počet bioptických vzorků zhruba poloviční než při klasické biopsii,” dodal.
Výkon se provádí v režimu jednodenní chirurgie, postupně by se měl stát rutinním i v ambulantním provozu. Velkou výhodou je i to, že technologie umožňuje spojit i záznamy z magnetické rezonance, kterou pacientovi provedli v jiné nemocnici.
Lada Pešková ktp