“Tato akce navazuje na první etapu výstavby laboratoří, která skončila na podzim 2020. Rekonstrukcí prošla budova laboratoří mikrobiologie a imunologie. Kraj také v trutnovské nemocnici zrekonstruoval dvě patra pavilonu A, kde sídlí plicní, kožní, oční a oddělení ORL, a připravuje výstavbu budovy urgentního příjmu a navazujících oborů ARO a JIP za zhruba 220 milionů korun,” uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).
V novém třípodlažním objektu bude rehabilitace, hematologie a transfuzní stanice. “Monolitická železobetonová stavba bude provozně navazovat na stávající objekt laboratoří mikrobiologie a imunologie,” uvedl náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček (Piráti).
Výstavba pavilonu není jedinou investicí v areálu trutnovské nemocnice. V roce 2024 by měla začít výstavba parkovacího domu s kapacitou 320 míst zhruba za 190 milionů korun. Rekonstrukcí za více než 30 milionů korun projde do roku 2023 také stravovací provoz, uvedlo hejtmanství.
Hejtman považuje pokračování v modernizaci nemocnice za nutnost nejen kvůli významu Trutnova, druhého nejlidnatějšího města v kraji a okresu Trutnov, kam zasahují rekreačně vytížené Krkonoše, ale i kvůli zlepšení personální situace v nemocnici.
“Chceme tak zajistit špičkovou a dostupnou péči o pacienty, ale zároveň stabilizovat personální situaci. Lékaře a sestry tu budeme mít pouze tehdy, pokud jim kromě odpovídajícího finančního ohodnocení a poděkování poskytneme podmínky pro další odborný rozvoj v moderním prostředí vybaveném novými technologiemi,” uvedl Červíček.
Oblastní nemocnice Trutnov poskytuje akutní lůžkovou péči v oborech interního lékařství, pediatrie, neurologie, chirurgie, ortopedie, gynekologie a porodnictví, onkologie s radioterapií a rehabilitace. Zajišťuje řadu odborných poraden a ambulancí a disponuje širokou škálou diagnostických možností včetně nejmodernější magnetické rezonance, uvedli zástupci kraje. Intenzivní péči zajišťuje oddělení ARO a jednotky intenzivní péče na oddělení interním, chirurgickém a neurologickém. K dispozici je pro pacienty 300 lůžek akutní péče.
Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě. Pod Oblastní nemocnici Náchod spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Investice do nemocnic je dlouhodobým strategickým cílem kraje.
Například v areálu náchodské nemocnice byl nedávno dokončen parkovací dům pro 165 automobilů, který by měl začít fungovat na začátku července. Výstavba parkovacího domu stála 47 milionů korun bez DPH, investorem byl Královéhradecký kraj.