Klatovy 11. června (ČTK) – Stovky přístrojů v hodnotě kolem 160 milionů korun pořídily v minulých měsících díky dotaci EU nemocnice v Klatovech, Domažlicích a Stodu, které zřizuje Plzeňský kraj. Kolem 800 nových přístrojů dvou set druhů umožní lékařům a zdravotnickému personálu přesnější a rychlejší diagnostiku, šetrnější a efektivnější léčbu i zcela nový typ péče a vyšetření, řekl dnes ČTK mluvčí organizace Nemocnice Plzeňského kraje Jiří Kokoška.
Nemocnice koupily pro svá oddělení intenzivní a resuscitační péče přístroje na podporu a monitorování životních funkcí, další vybavení dostaly radiodiagnostická oddělení, operační sály, rehabilitační oddělení, laboratoře, ambulance i lůžkové stanice.
Nejvíce peněz, téměř polovinu celkové částky, dostala největší krajská nemocnice v Klatovech. Za 74 milionů nakoupila 286 přístrojů, například artroskopickou věž pro ortopedické operace, separátory pro odběr plazmy na transfuzní oddělení, echokardiograf, infuzní pumpy pro dětské pacienty a další. Klinické laboratoře pořídily za 34 milionů korun 77 přístrojů. “Kromě obnovy starších přístrojů se podařilo dovybavit pracoviště několika unikátními přístroji, které jsou dnes hlavně ve fakultních nemocnicích,” uvedl ředitel nemocnice Jiří Zeithaml.
Podle primáře oddělení Richarda Piknera je nejcennějším přístrojem hmotnostní spektrofotometr za sedm milionů korun. “Je to unikátní přístroj určený k identifikaci bakterií a kvasinek z biologického materiálu. Zpřesňuje a zkracuje určení typu bakteriálního onemocnění o 24 hodin, tedy o polovinu běžného času, což je z medicínského hlediska velice významné zkrácení,” řekl. Přístroj navíc dokáže u některých bakterií hned napovědět možnou citlivost k antibiotikům. Lékař se tak mnohem dříve dozví možnou příčinu onemocnění. “V konečném důsledku to znatelně zlepší péči o několik tisíc pacientů nejen v Klatovské nemocnici, ale i v ostatních krajských nemocnicích, pro které tato vyšetření také provádíme,” dodal Pikner.
Nemocnice v Domažlicích nakoupila 250 přístrojů za 42 milionů korun. Mimo jiné pohyblivý chodník pro nácvik chůze při rehabilitaci, lineární dávkovače, ultrazvuk, endoskopy či laparoskopickou věž. Přístroje částečně nahradily starší dosluhující, zčásti jsou to nová zařízení, která nemocnice využije například při plánovaném rozšíření gynekologické a chirurgické operativy. Stodská nemocnice má nových 290 přístrojů za 44 milionů korun. Patří k nim mobilní rentgen, desítky elektricky polohovatelných lůžek, plicní ventilátory, videogastroskopy, videokolonoskopy a další, popsal ředitel Alan Sutnar.
Lada Pešková kš