Nemoci zajímají Čechy více než sport. Ženeme se do záhuby?

Sám sobě doktorem. Tak by se dala nazvat éra, která už nějakou dobu probíhá. Lékaři z toho nijak nadšení nejsou, protože na ně pacienti často hovoří „googlovsky“. Myslí si, že už dávno vědí, co jim je, protože to našli na internetu a v nemálo případech dokonce věří, že mají chorobu tak vzácnou, že jí trpí třeba jeden z milionu. Ano, my víme, že už i vy jste to udělali a teď si asi říkáte, že na tom není přece nic špatného (taky jsme si to mysleli). Do určité míry snad, ale ty bezesné noci, kdy studenti medicíny šprtali „anču“ měly svůj důvod. Tak je možná lepší, nechat je dělat svoji práci (i když třeba s malým dozorem).

Na druhou stranu ale z tohoto zvláštního období těží farmaceutické společnosti a snaží se všemožně chytnout příležitost za pačesy. Zatímco dříve jsme v televizi nevěřícně sledovali, jak každá druhá reklama prezentuje prací prášek nebo dámské hygienické potřeby, dnes tuto sféru ovládají právě léky a lékárny. Člověka by z toho až rozbolela hlava. A to by chtělo prášek, že? No a jste lapeni …

Téma chorob a medikamentů ovládá internet více než například sport nebo nabídka bank a pojišťoven a v celkovém měřítku témat je hned na druhém místě. Jak to víme? Profíci z Yeseter.com posbírali data, která to potvrzují, a nejen to.

To by bylo, aby se k tomu Srovname.cz nevyjádřilo, že? A předem prosíme, odpusťte nám ten sarkasmus, nejedná se o kritiku, jen se snažíme udělat si tak trochu z nás všech legraci, aby nás to zocelilo (a třeba to i posílí imunitu).

 

 

 

 

Chorobná posedlost chorobami?

 

Jak první graf naznačuje, je oblast nemocí a léků opravdu velkým tématem. Znamená to snad, že jsme národem hypochondrů? Nemáme, co lepšího na práci, než zkoumat každé zakašlání nebo pupínek? Skoro to tak vypadá, ale s velkou pravděpodobností to vůbec nevzešlo z našich hlav. Vzhledem k tomu, že většina nemocí je údajně psychosomatických, tak pod tlakem farmaceutických společností prostě není divu, že podléháme. Pokud ale pod vůlí jiných můžeme být nemocní, pak jistě také pod vůlí svojí můžeme být zdraví, nemyslíte? No, ale vynechme hypotetickou rovinu a vraťme se do reality. Takže, co řešíme nejvíce?

 

 

Graf jen potvrzuje éru „sám sobě doktorem“. Nejprve zjišťujeme, co nás to vlastně bolí, poté pro co si máme běžet do lékárny a nakonec si ještě své symptomy dosadíme do rovnice, z níž vyleze nějaká ta choroba. Je to trochu přehnané tvrzení, ale opravdu jen trochu.

To, že jsme svíráni strachem, kdy na nás vyskočí nějaká zákeřná nemoc, dokládá i další graf.

 

Některé nemoci ve statistice opravdu nejsou k smíchu a je více než důležité být o nich informován. Pokud se zajímáte o to, jak jim předejít nebo pomoci druhým, je to správné a rozumné, jen nesklouzněte ke googlení toho, jakou byste tak asi mohl(a) mít rakovinu. Není nic nezdravějšího, než takové chování a pakliže rakovina souvisí s psychickým stavem člověka (jakože bezesporu alespoň okrajově souvisí, jako každá nemoc), tak si to příště raději dvakrát rozmyslete. Vzhledem k mediální masáži to není jednoduché, ale nepodléhat strachu je jedním z receptů na šťastný život (nejen bez nemocí).

 

 

Pokud vás zajímá, jaké jsou nejdiskutovanější zdravotní obtíže českých internetových brouzdalů, tak číslo jedna je spánek. Zvláštní symptom, nemyslíte? A přesto je jeho převaha nad těmi ostatními docela výrazná. Spánek může samozřejmě doprovázet nemoci nejrůznějších druhů, například delší spánek během dne může být předzvěstí cukrovky. Přesto se ale neubráníme pocitu, že tak trochu asi máme v povaze dělat z komára velblouda. A vůbec nikomu tím nechceme křivdit. Ale už jen koukání do monitoru počítače způsobuje poruchy spánku, to jste se na internetu nedočetli? To je ale zvláštní. Nicméně náš tip na klidný spánek je asi takový – práci nechte za dveřmi kanceláře, (alespoň) pro jednou se nedívejte na večerní zpravodajství, uvařte si meduňkový čaj a přitulte se ke své drahé polovičce. Pokud ani tohle nepomůže, možná je opravdu na čase navštívit lékaře 

 

 

Pilulky na všechno

 

Už jen kdybychom měli doplňovat všechny vitamíny v dostatečném množství plus nějaká ta prevence, detoxikace, posílení imunity, tak podtrženo sečteno nám to vyjde na takových minimálně 20 tabletek denně (některé se totiž berou třeba i po pěti, to to potom lítá). Skoro se člověku dělá špatně už jen při té představě, a to jsme ještě nevyčíslovali cenu té srandy. Když jste opravdu svědomití (a tak trochu blázni) a všechny ty doplňky stravy denně spolykáte, musí být pak o to víc k vzteku, když den před odjezdem na hory padnete v horečkách, viďte?

V každém případě jsou mezi léky stálice, které nám opravdu zachraňují život, když nás udržují na nohou (nebo spíše na židli) alespoň v práci.

 

Vedoucí pozice v grafu jistě není třeba představovat – Paralen, Ibalgin, Aspirin. Nemoc, kocovina, migréna (a někdy všechno dohromady) – to přímo volá po těchto evergreenech z oblasti medicíny a lidé si jich váží natolik, že o nich vesele diskutují … Takový aspirin toho ale dokáže mnohem víc, jak napovídají postřehy z různých koutů internetového světa.

 

„Mezi nejprodávanější typy léků patří kapky do nosu, pastilky proti kašli a prášky na bolest hlavy,“ hodnotí David Folprecht ze Srovname.cz.

 

 

 

Čtvrtou příčku v grafu obsadil Wobenzym. Tento „lék“ je kapitola sama o sobě. Údajně se jedná o doplněk, jež posiluje imunitu, zvyšuje účinnost jiných léků, a kdybychom tu měli vypsat opravdu vše, tak je to vlastně takový zázrak. Někdo ale tvrdí, že je to jen hodně drahé placebo. Kde je pravda asi nezjistíme, ale než zbaštíte vše, co vám napovídají v televizi, doporučujeme si udělat na léky (jako na vše ostatní) vlastní obrázek dle zkušeností a odezvy vlastního těla.

Když už jsme se ale dotkli tématu placebo, je dokázáno, že placebo léčí. Když vynecháme erudovaný psychosomatický důvod, tak laicky řečeno – mozek dokáže zblbnout tělo tak, aby si myslelo, že je nemocné, takže klíčem ke zdraví je zblbnout mozek … Tu superschopnost samoléčby máme v sobě téměř všichni, ale neumíme se na ni spoléhat. Placebo nám pomáhá naši superschopnost použít, aniž bychom si připouštěli, že ji máme. To dává smysl, že?

 

 

 

 

A co by to bylo za statistiky, kdybychom neuvedli srovnání ženy vs. muži. Tak kdo o lécích více diskutuje?

 

 

Než se ale ženy urazí a pánové je začnou popichovat, dovolte nám malou poznámku. Zatímco dámy řeší, jak se zbavit své pověstné bolesti hlavy nebo jak pomoci svým dětem, pánové řeší úplně jiné věci … Řeč je o přípravcích na zlepšení sexuální kondice. A které pány zajímají nejvíce, vidíte hned v dalším grafu.

 

 

Pokud jste dočetli až sem, je ve vašem těle zdravý duch, a to je základ. Pamatujte, že nikdo nerozumí vašemu tělu, tak jako vy, ale v diagnostice dejte přednost lékařům. Z nemocí a hlavně léků se stal gigantický byznys a je jen na vás, zda se v něm stanete loutkou nebo ne.

Tak buďte zdrávi!