Každá druhá česká žena nad 45 let má minimálně dva rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Především jde o nedostatečnou konzumaci potravin bohatých na vápník a vitamín D, nedostatek pohybu, kouření a konzumace alkoholu. Pravděpodobnost tohoto onemocnění se zvyšuje s věkem a svou roli zde hrají genetické dispozice. Pro prevenci jsou však klíčové vnější vlivy – životní styl a stravování, které významně ovlivňují nástup a rozvoj osteoporózy. Při tomto onemocnění dochází k degenerativním změnám kostí a jejich zvýšené lámavosti. Typické jsou komplikace vyskytující se v oblasti krčku kosti stehenní a také se zvyšuje opotřebovanost meziobratlových plotének, jejímž typickým projevem jsou tak zvaná kulatá záda.
Osteoporóza neboli řídnutí kostí postihuje více než 750 tisíc pacientů v České republice, tři čtvrtiny z nich tvoří ženy nad 45 let. Přezdívá se jí „tichý zloděj kostí“ a má za následek ztrátu pevnosti a pružnosti kostních tkání. „Počáteční příznaky onemocnění mohou být vcelku nevinné, nejčastěji se projevují jako tupé, neurčité bolesti zad. Mnoho lidí si je však nespojí právě s osteoporózou, diagnóza proto přichází až v pokročilejší fázi onemocnění, kdy už se kosti snadno lámou,“ vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.hc, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu.
Z osteoporózy se stává civilizační onemocnění
Vedle genetiky a věku je pro vznik osteoporózy klíčová výživa kostí, na prvním místě s dostatečným přísunem vápníku. Jeho přirozeným a nejdostupnějším zdrojem jsou mléčné výrobky. Podle aktuálního průzkumu* však jen 40 % žen nad 45 let konzumuje mléčné výrobky v dostatečné míře. Některé ženy mléčné výrobky zcela vyřadily ze svého jídelníčku, nebo je výrazně omezily. Mezi důvody proč tak činí, tyto ženy uvádějí dietní omezení, alergie na laktózu, nebo jim prostě nechutnají. Vedle mléka jej najdete ve zvýšené míře například v rybách, některých druzích zeleniny, semínkách nebo máku. Konzumaci těchto potravin lze jen doporučit.
Pro zdraví kostí je zásadní dostatečný příjem vápníku spolu s vitaminem D, který se postará o jeho správné využití. Více než 59 % světové populace však má nedostatek vitaminu D. Ten získáváme přirozeně ze slunce, kvůli používání opalovacích přípravků s vysokým faktorem a stále kratšímu pobytu na čerstvém vzduchu nedáváme tělu šanci si potřebnou dávku vyrobit.
Kdy ještě stačí prevence, a kdy už začít kosti léčit?
„Genetiku ani věk neošálíme, proto je potřeba se při prevenci zaměřit na vnější vlivy a těmi jsou vhodná strava, dostatečný pohyb a omezení toxických látek jakou jsou cigarety, alkohol či nadužívání léků,“ říká prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.hc, a dodává: „Nejlepší je začít už v dětství a v období dospívání, protože většina kostní hmoty se vytvoří do v prvních třiceti letech života. Samozřejmě na správnou životosprávu, která našim kostem prospívá, není pozdě nikdy. Kouření a nadměrné pití černé kávy a alkoholu naopak působí negativně na metabolismus vápníku.“
Pokud má žena podezření, že s jejími kostmi není něco v pořádku, měla by vyhledat lékaře, nechat se vyšetřit a následně se poradit o vhodné léčbě. Častou nápovědou mohou být například faktory, jako jsou zlomeniny kosti stehenní v krčku, snížení tělesné výšky o více než 3 centimetry, nadměrné pití alkoholu v dávce dvou a více sklenek vína za den nebo 2 a více piv, nadměrné kouření cigaret (více než 20 denně), zároveň také časný přechod a tedy konec reproduktivního věku před 45. rokem. Pro doplnění vápníku a dalších pro kosti důležitých látek lze využít i volně prodejné léčivé přípravky na prevenci osteoporózy. Pro lidi intolerantní vůči mléčné bílkovině jsou dostupné i přípravky bez laktózy.
Nejen ženy!
Ženy postihuje osteoporóza až 3x častěji než muže, nejrizikovější je věková skupina nad 45 let. Pokles produkce estrogenu po menopauze totiž řídnutí kostí dále nahrává. Neznamená to, že mužům se toto onemocnění vyhýbá. 2-3 rizikové faktory pro vznik tohoto onemocnění se vyskytují u 48 % populace, z toho u 54 % mužů ve věku nad 55 let.
Hýčkejte své kosti
Osteoporóza představuje problém nejen v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. K prevenci a péči o své kosti proto každoročně vyzývá Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října 2016. Riziko vzniku onemocnění se dá účinně snížit prostřednictvím správné životosprávy. K té patří pestrá strava s dostatkem vápníku (např. mák, mléčné výrobky, sezam) a vitaminu D (např. ryby a mořské plody) pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a omezení kouření, pití kávy a spotřeby alkoholu. Doporučený příjem vápníku pro dospělé osoby je 1200 – 1500 mg denně.
*O průzkumu
Průzkum byl realizován s využitím platformy Ipsos Instant Research. Sběr dat probíhal on-line formou v září 2016. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 1 048 respondentů v reprezentativním zastoupení podle regionu, velikosti bydliště a vzdělání. V průzkumu odpovídaly jen ženy ve věku nad 45 let. V tiskové zprávy byly využity též informace ze staršího průzkumu realizovaného agenturou STEM/MARK a.s. v říjnu 2013.
Pro další informace kontaktujte:
Jana Čechová, Native PR, Záhřeb ská 23-25, 120 00 Praha 2
tel.: 603 574 631
e-mail: jana.cechova@nativepr.cz
Reklamní sdělení
Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky. Potahované tablety Caltrate PLUS zajišťují dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek, jejich pevnosti a pružnosti. Přípravek navíc neobsahuje laktózu, je tedy vhodnou alternativou pro všechny, kteří trpí intolerancí na mléčný cukr.
Caltrate® Plus potahované tablety je lék k vnitřnímu užití. Pečlivě čtěte příbalovou informaci.
Dlouhodobé užívání konzultujte se svým lékařem.