Nedostatkových léků, u nichž musí lékárny hlásit zásoby, jsou skoro tři desítky

Zda se SÚKL zabývá pochybením výrobce, distributora či lékárny, mluvčí neuvedla. “Vzhledem k probíhajícímu šetření v tuto chvíli nemůžeme poskytovat bližší informace,” sdělila.

Mezi léky, u kterých podle ústavu hrozí, že by mohly na českém trhu chybět, je například několik typů antibiotik, léků na psychická onemocnění, dva léky na astma či cukrovku, jeden lék proti epilepsii nebo mast framykoin na bakteriální kožní infekce.

Výrobci mají výpadky ve výrobě hlásit bezodkladně, podle lékáren tomu tak ale v některých případech není. Na léky nově označené jako omezeně dostupné upozorňuje na sociální síti X předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. Například výpadek léku na epilepsii Ospolot podle něj výrobce ohlásil jen den před přerušením dodávek lékárnám. Lék přitom nelze pacientům nahradit jinými.

S tím souhlasí i prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. “U hlášení výpadků v dodávkách ze strany výrobců se setkáváme s jejich pozdním nahlašováním, důvody a jejich oprávněnost posuzuje SÚKL,” uvedl v prohlášení pro ČTK.

Na větší hodnocení přínosů novely je podle zástupců distributorů a výrobců léčiv ještě brzy. Podle Filipa Vrubla z České asociace farmaceutických firem (ČAFF) bude možné na konci roku. “Reálné zlepšení dostupnosti ‘v terénu’ novela zákona o léčivech nepřinesla, neboť nedostatek je u mnoha skupin léčiv často způsoben velkým výkyvem poptávky, kterou nelze predikovat,” sdělil ČTK. I dvouměsíční zásoby se tak podle něj mohou rozprodat za týden či dva.

Ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) David Kolář doplnil, že jedním z cílů bylo mít lepší data o dostupnosti léků. “Již nyní vidíme zlepšení informovanosti o stavu zásob léků na trhu,” řekl ČTK. S tím souhlasí i lékárníci. “Tato část se postupně dostala do praxe a prostřednictvím nových funkcí v lékárenských softwarech máme dostupné informace z hlášení distributorů o jejich zásobách. Stejně tak mají lékaři informace o dostupnosti v nejbližších lékárnách. Tato část systému je v podstatě funkční, průběžně se řeší zejména aktualizace některých dat a nastavení,” uvedl Krebs.

Pokud má lékař novou funkci už aktivovanou ve svém lékařské softwaru, uvidí už při předepisování léku hlášení, že lék nemusí být dostupný. Pacient, kterému ho přesto předepíše, se od června může dozvědět, zda ho má ještě nějaká lékárna v okolí skladem. Po přihlášení do aplikace e-receptu na webu nebo v mobilu uvidí jejich seznam a umístění na mapě. Ministerstvo zdravotnictví zhodnotí přínosy novely v pátek na tiskové konferenci.