Nové údaje ze 187 zemí ukazují, že odhadovaný počet úmrtí na infekční žloutenku vzrostl z 1,1 milionu v roce 2019 na 1,3 milionu v roce 2022, vyplývá podle agentury AFP ze zprávy, která byla zveřejněna při příležitosti světové konference o žloutence.
Jde o “znepokojivé tendence”, uvedla na tiskové konferenci ředitelka oddělení WHO pro HIV, žloutenku a přenosné pohlavní nemoci Meg Dohertyová. Každý den zemře na světě kolem 3500 lidí na některý z typů přenosné žloutenky. Třiaosmdesát procent úmrtí připadá na žloutenku typu B a 17 procent na žloutenku typu C. Právě žloutenka typu B je v ČR relativně vzácná, loni jí onemocnělo 37 lidí.
Podle aktualizovaných dat WHO žilo v roce 2022 254 milionů lidí s hepatitidou B a 50 milionů s hepatitidou C.
Jen tři procenta osob žijících s chronickou infekcí žloutenky typu B podstupovalo ke konci roku 2022 antivirální léčbu. S hepatitidou C se léčilo 20 procent nemocných. “Výsledky jsou hluboko pod globálními cíli léčit 80 procent lidí s chronickou hepatitidou B a hepatitidou C do roku 2030,” upozornila Dohertyová. Poslední čísla přitom ukazují mírné zlepšení oproti roku 2019.
Navzdory celosvětovému pokroku v prevenci se počet úmrtí zvyšuje, protože je diagnostikováno a léčeno příliš málo lidí s hepatitidou, upozornil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Třiašedesát procent nových infekcí hepatitidy B připadá na Afriku. Přitom jen 18 procent novorozenců na kontinentě je proti nákaze očkováno při narození.
Navzdory cenové dostupnosti generických léků proti virové hepatitidě si je mnoho zemí nedokáže opatřit, upozornila WHO, která vyzývá k “rychlým opatřením” ke zvrácení trendu a vyzývá k rozšíření přístupu k testům a diagnostice.
Chronická žloutenka typu C se projeví až po letech nezvratným poškozením jater. Čeští odborníci proto vyzývají lidi, kteří měli operaci nebo porod s transfuzí krve do roku 1992, aby se nechali vyšetřit. Odhaduje se, že nakažených, kteří o své nemoci nevědí, může být několik desítek tisíc.
V Česku se podle údajů Státního zdravotního ústavu nakazilo nově žloutenkou typu A loni 66 osob, typu B 37 osob, typu C 1300 osob, typu D 12 osob a typu E 648 osob. Chronickou hepatitidu B, která se projeví po letech od nákazy, lékaři diagnostikovali u 378 osob. Letos za první tři měsíce to bylo u většiny typů meziročně víc, u hepatitidy A 24 nemocných, u typu B devět nemocných, typu C 580, typu D čtyři osoby a typu E 170 osob. Úmrtí jsou spíše vzácná, u chronické žloutenky je příčinou úmrtí často cirhóza jater.