Na budově školy na Smíchově vznikla malba, má upozornit na Huntingtonovu chorobu

Autor: redakce | Doporučené články | 13. 3. 2025

Mural vznikl při příležitosti mezinárodního kongresu Organizace mládeže Huntingtonovy choroby (Huntington Diesease Youth Organization – HDYO), který se letos koná od 14. do 16. března v Praze a je zaměřen na mladé dospělé z rodin s Huntingtonovou chorobou. Jde o neurodegene­rativní genetické onemocnění, tedy postupné poškozování nervové tkáně, s přenosem z rodičů na děti. To znamená, pokud jeden rodič trpí touto chorobou, je 50procentní riziko, že onemocní dříve či později i jeho dítě.

Podle Juegasiempra malba vznikala čtyři dny a s vymalováním pomáhali studenti uměleckého spolku ze smíchovské střední školy. Předcházely tomu dva dny navrhování obrazu, a jelikož dílo vznikalo takzvanou stencil technikou, tedy pomocí šablon, tak se podle umělce asi týden vyřezávalo 270 kartonových šablon.

Na malbě je vyobrazeno osm dětí s Huntingtonovou chorobou z Venezuely a Kolumbie, odkud výtvarník pochází. Podobných muralů vzniklo k šíření osvěty o nemoci hned několik právě v Kolumbii, tento pražský má být prvním v Evropě. Vznikl s cílem zvýšit povědomí o chorobě a zároveň předat poselství jednoty a naděje pro budoucnost, uvedl umělec.

Nemoc se vyznačuje zhoršující se pohybovou poruchou, demencí a emočními a behaviorálními poruchami. Mezi příznaky patří mimovolné pohyby či ztráta kognitivních funkcí, tedy řeči, paměti či poznávání a používání předmětů, to se projeví obvykle v dospělosti. Typická je neschopnost udržet určité postavení rukou či například jazyka. Nemoc je neléčitelná a dá se pouze potlačovat.