Vyhlášky, které zmírnily podmínky pro rekonstrukce a stavby škol, začaly platit od letošního 1. července a za cíl měly podle Fošuma především uvolnit ruce zřizovatelům a samosprávám při rozšiřování školských kapacit. Nyní je podle ředitele v meziresortním připomínkovacím řízení úprava další vyhlášky, která má uvolnit přísná pravidla pro udržování mikroklimatu nejen ve školách, ale například v obchodních centrech či kulturních zařízeních.
Obecně tak chce ministerstvo podle ředitele měnit dosavadní znění legislativy tak, aby nezahrnovalo velké množství konkrétních příkazů a nutných parametrů. “Je otázka, jestli tu direktivní kulturu, kterou jsme v předpisech měli, neodstraňovat, a filozofie ministerstva je ano, odstraňovat,” řekl.
Ve stejném duchu chce resort přeměnit hygienickou službu z instituce, která jen vymáhá normy, na poradenskou službu, na kterou se mohou projektanti bez obav obrátit s žádostí o radu. Zástupci ministerstva podle Fošuma objeli všechny krajské stanice a uspořádali pro jejich pracovníky školení o žádaných změnách v přístupu. “Příklady dobré praxe jsou, ale naším cílem je teď jít plošně, aby ty krajské stanice věděly, že podporu ze strany ministerstva mají,” řekl.
Ministerstvo ve spolupráci s dalšími resorty připravilo úpravy tří vyhlášek, které měly za cíl zjednodušit rozšiřování škol. “Byly tam zastaralé a duplicitní paragrafy, které absolutně neodpovídaly současný požadavkům, trendům ani technologiím,” řekla dnes poslankyně předsedkyně podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení Renáta Zajíčková (ODS).
Úpravy podle poslankyně vedly například k tomu, že jako školské budovy je díky zmírnění podmínek pro vnitřní dispozice možné využívat větší množství budov původně určených k jiným účelům. Fošum dodal, že to šlo teoreticky i dříve, ale předpokládalo to kompletní vnitřní přestavbu.