Ministerstvo neplní sliby dané lékařům, říká pražská doktorka

Praha 10. října (ČTK) – Ministerstvo zdravotnictví neplní to, co lékařům slíbilo. ČTK to dnes řekla pražská praktická lékařka Dagmar Škrhová. Nejde podle ní jen o úhrady za práci a růst byrokracie. Za nesplněné sliby ministerstva označila například řešení rezidenčních míst pro studenty oboru praktického lékařství nebo posílení kompetencí praktiků, například z hlediska předepisování některých léků.

Dnešní protest pojali lékaři symbolicky, ve středu už nechají ordinace zavřené. “Mě nejvíc mrzí přístup ministerstva, protože slovy sice deklaruje podporu a důležitost primární péče, ale aktivita vypadá úplně naopak,” uvedla Škrhová.

Praktiční lékaři řeší 80 až 90 procent všech zdravotních problémů. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace WHO by mělo na jejich činnost být vyčleněno asi 15 procent rozpočtu na zdravotnictví. Podle odhadů Sdružení praktických lékařů je to v Česku asi šest procent.

Přestože Škrhová o ukončení praxe jako někteří její kolegové neuvažovala, ve středu na protest ordinaci neotevře. Vadí jí srovnávání platů a pracovní doby praktiků s jejich kolegy v nemocnicích. “Nemocniční lékaři mají osmihodinovou pracovní dobu. My jsme v ordinaci sice šest hodin, ale vedle toho máme návštěvní službu,” řekla. Musí také vyplňovat hlášení, pečovat o přístroje a doplňovat materiál. “Po osmi hodinách určitě moje pracovní doba nekončí,” dodala.

Lékaři loni žádali navýšení plateb o šest procent. Ministerstvo jim pro letošek přidalo 2,4 procenta a slíbilo navýšení v dalších letech. Obě strany se také tehdy shodly na posílení kompetencí praktických lékařů a odstranění některých preskripčních omezení, tedy omezení předepisování léků.

Lékařka poukazuje s kolegy na nepřipravenost eReceptu. “Elektronický recept v té podobě, v jaké v současnosti je představován, je naprosto nesmyslný. Pokud by byl postupný náběh dobrovolný, pak ano. Ale aby všichni museli povinně, když to není dořešeno, to si myslím, že je chyba,” uvedla.

Vadí jí i chystaná povinnost evidovat tržby, když hotově v ordinaci inkasuje od pacientů minimální částky. “Budou to pro nás zvýšené náklady, ale jestli z toho bude nějaký zisk pro stát nebo pro společnost, to se obávám, že ne,” dodala. Jaké technické řešení pro EET zvolí, zatím lékařka pro svou ordinaci na pražském Smíchově rozmyšleno nemá.

van jw