Bratislava 20. října (zpravodaj ČTK) – Připravované plošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus bude patrně dobrovolné. Kdo se ale žádným testem neprokáže, bude muset nastoupit do karantény. Novinářům to dnes řekl premiér Igor Matovič. Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech země je naplánována už na konec tohoto týdne, hlavní část se pak uskuteční zejména o dalších dvou víkendech. Na zorganizování největší akce svého druhu v novodobé historii Slovenska bude stát potřebovat pomoc asi čtvrtiny z celkového počtu zdravotníků a mediků v zemi.
“S velmi velkou pravděpodobností to (testování) bude dobrovolné. Lidé, kteří se neprokážou jakýmkoliv testem, ať z tohoto státního otestování nebo když soukromě podstoupí test jinde, budou po následujících deset dnů v karanténě,” uvedl Matovič.
Plošné otestování obyvatel Slovenska starších deseti let schválila vláda v neděli v zájmu odhalení ohnisek nákazy a zpomalení šíření koronaviru po rekordních přírůstcích potvrzených nových případů infekce. Zorganizováním a provedením testování, které podle Matoviče nemá v Evropě a ve světě obdoby, kabinet pověřil armádu.
Předseda slovenské vlády řekl, že po celé zemi bude zřízeno na 5000 odběrných míst, které by podle dřívějších informací měly zhruba kopírovat hlasovací místnosti při volbách. Stát na to potřebuje nasadit 20.000 zdravotníků.
Matovič spolu s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím již veřejně vybídli zdravotnický personál, aby se do akce dobrovolně zapojil. Krajčí neuvedl, zda v opačném případě vláda zdravotníkům účast na akci nařídí. Motivovat je má nejen odměna, ale i příplatek ve výši 20 eur (546 korun) za každého zjištěného nakaženého pro ty pracovníky, kteří budou vykonávat samotné odběry vzorků. Testování o víkendu má podle Matoviče zase zajistit, že zůstane zachována běžná zdravotnická péče.
Proti plošnému testování obyvatel se ze slovenských parlamentních stran postavila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž předseda Marian Kotleba vystupuje také proti nošení roušek. Pochybnosti nad úspěchem akce, pokud ji nebude předcházet odborná debata, ale vyjádřil také šéf lékařské komory.
Domácí karanténu pro ty, kteří nebudou mít test, hodlá vláda zavést zákazem vycházení. Ten může za stávajícího nouzového stavu nařídit. Kabinet tuto možnost využil již o velikonočních svátcích, kdy omezil možnost cestování.
Adrian Bobok jd