“Kromě výběru vhodné antikoncepce je pro její bezpečné užívání ale velmi důležitá i dlouhodobá absence rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění, tedy kouření, nadváhy, snížení pohybové aktivity, vysokého krevního tlaku, zvýšených krevních koncentrací krevních tuků a cukrů,” uvedl Jan Piťha z Kliniky kardiologie IKEM.
Na dotaz ČTK doplnil, že určité riziko kromě klasických cigaret přináší i cigarety elektronické a další formy nikotinu, lékaři by se tak měli zajímat i o ně. Kouření, cukrovka nebo cholesterol zvyšují riziko vzniku usazenin v tepnách a žílách, při jejich odlomení pak hrozí krevní sraženina neboli trombóza.
Gynekolog by se měl před předepsáním hormonální antikoncepce pacientky podle lékařky Vandy Hořejší na její rizika včetně širší rodinné anamnézy vyptat. Podle průzkumu se s lékařem o rizicích antikoncepce pro nemoci srdce radilo jen 40 procent žen.
Pro pacientky, které mají rizikové faktory, může být podle ní vhodnější místo kombinované antikoncepce přípravek, který obsahuje jenom jeden hormon.

“Gestagenní metody jako implantáty, injekce, minipilulky nebo nitroděložní tělíska například nezvyšují riziko trombózy v takové míře jako kombinovaná hormonální antikoncepce,” doplnila. Rozdíly mezi typy antikoncepce ale podle průzkumu, který na tiskové konferenci představil Dalibor Stehno, nezná nebo si jimi není jistých 68 procent oslovených žen. V průzkumu odpovídalo loni v listopadu 602 žen ve věku 35 až 50 let, které nejsou odpůrkyněmi hormonální antikoncepce.