Lékařce z Brna vadí rychlý eRecept i hrozba snížení plateb

Brno 10. října (ČTK) – Rychlé zavedení elektronického receptu od ledna příštího roku a hrozba snížení plateb za pacienty, kteří nepřijdou tři roky na prohlídku, vadí šedesátileté praktické lékařce z Brna Janě Sklenské. Přidala se proto k dnešnímu protestu praktických lékařů a při svých odpoledních ordinačních hodinách bude mít na paži černou pásku. Praktičtí lékaři žádají méně byrokracie a více peněz pro ordinace.

Praktičtí lékaři jsou z většiny placení takzvanými kapitačními platbami. Za každého registrovaného pacienta dostávají peníze bez ohledu na to, kolikrát přijde na prohlídku. Za děti a seniory je platba vyšší. Zbytek příjmů činí výkonové platby například za očkování nebo preventivní prohlídku. Sklenská uvedla, že praktiční lékaři loni požadovali zvýšení plateb o deset procent. “Navýšilo se to o tři procenta, letos to má být taky o tři procenta s tím, že jsme měli příslib zhruba stejného navýšení i pro příští rok. V úhradové vyhlášce na rok 2018 ale nic takového není, naopak nám hrozí reálné snížení plateb,” uvedla Sklenská.

Pokles může způsobit zkrácení paušálu za pacienty, kteří nepřišli na prohlídku tři roky. Podle Sklenské někteří mladí chodí jen při obtížích a není nutné zvát každého pravidelně po dvou letech na preventivní prohlídky, když u něj nepředpokládá vzhledem k jeho stavu vznik problémů.

Vadí jí i zavedení elektronického receptu od ledna příštího roku. “Je mi 60 let a těžko se s tím budu srovnávat, ale chápu, že to musí být. Nesouhlasím však s touto podobou. Zatím není vyhláška, která ošetřuje alternativu. Přitom jsme dva měsíce před spuštěním,” zdůraznila lékařka. Podle ní je potřeba vyřešit například situaci, kdy vypadne proud nebo jde doktor k pacientovi domů a nebude mít recept kde vytisknout. Podle ní to ani nepřinese žádné výhody a bylo by lepší zavést elektronický recept postupně a pozvolna. “Je to stejné jako vyúčtování s pojišťovnami přes portál. Kdo to přes něj udělá, má peníze rychleji, nemusí nikam chodit. Každému to došlo a pozvolna na to přešel,” doplnila.

Praktičtí lékaři dnes po celé zemi symbolicky protestují, stěžují si na nárůst byrokracie a nedostatečné financování svých praxí. Upozorňují, že příjmy ordinací nejsou jejich plat, ale musí platit sestru, provoz ordinace i další výdaje. Vadí jim, že ministerstvo přidává peníze hlavně nemocnicím. Protestující lékaři zatím ordinace nezavřeli, vyzvali ale k jednodennímu uzavření příští středu.

Lenka Horáková kš