“Nejčastěji se na to přijde náhodně při prevenci u praktického lékaře, který nabere odběry, nebo když jde pacient z nějakého jiného důvodu jde na ultrazvukové vyšetření,” uvedl lékař Tomáš Vařeka z IV. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
“Pokud játra nefungují správně, ovlivňuje to celý organismus. Od stavu pokožky přes trávení až po hormonální rovnováhu a činnost mozku,” vysvětlil přednosta Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty UK v Praze Jiří Slíva. Onemocnění se také postupně stává nejčastější příčinou rakoviny jater.
Z celkového počtu jaterních nemocí tvoří ztukovatění jater skoro 50 procent, alkoholová nemoc jater zhruba 15 procent. Hlavním rizikovým faktorem je nezdravý životní styl, tento problém s játry postihuje až tři čtvrtiny diabetiků druhého typu. Žádné všeobecně účinné léky podle Slívy neexistují. Odborníci proto doporučují zlepšit stravu a přidat pohyb.
Jako příznaky se při onemocnění jater objeví například ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, slabost, svědění kůže nebo tlak v pravém podžebří. Typické zežloutnutí kůže se může objevit až v době většího postižení jaterní tkáně. V raném stadiu, kdy jsou játra méně poškozená, může nemoc objevit ultrazvuk nebo jaterní testy z krve.
