Praha, 9. května 2016
Kontroloři České obchodní inspekce odhalili v loňském roce pochybení zákonem stanovených podmínek u více než 65 % zkoumaných dětských hraček. Nejčastějšími prohřešky bylo nesprávné označení, chybějící údaj o výrobci či nepřiložený český návod. Odborníci proto doporučují rodičům, aby před koupí hračky ohlídali několik faktorů. Prodejce pak musí dát ze zákona zákazníkům možnost hračku před koupí rozbalit a důkladně ji prohlédnout.
Nejčastěji se chybovalo v povinném označení
Na základě zákona o technických požadavcích na výrobky a příslušných nařízení vlády se prodejci hraček dopouštěli nejčastěji několika prohřešků. Prvním z nich byl prodej hraček bez povinného označení shody CE. „Každá hračka musí mít ze zákona označení CE. Tím výrobce či dovozce prohlašuje, že u daného výrobku byla posouzena shoda s technickými předpisy a je bezpečný. Pokud produktu takové označení chybí, dopustil se výrobce správního deliktu,“ vysvětlil tiskový mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Na obalu hračky by se pak měly nacházet i další údaje jako údaje o výrobci, zemi původu a uvedení vhodné věkové kategorie. Pokud není hračka vhodná pro menší děti, na obalu musí být uvedena věková kategorie, pro kterou je hračka určena, a také důvod nebezpečí. Na žádném produktu také nesmí chybět české označení a český návod.
Zákon umožňuje hračky před koupí rozbalit
Na základě doporučení odborníků na dětské hračky by si měli rodiče při výběru hračky všímat několika faktorů. V prvé řadě jsou to materiály, ze kterých jsou hračky vyrobeny. Hlavně u těch pro malé děti je potřeba pečlivě kontrolovat jejich nezávadnost. Malé děti dávají hračky často do úst, rodiče by proto měli před koupí výrobku ohlídat především obsah kyseliny ftalové či těžkých kovů. Ve větším množství totiž mají tyto látky nepříznivý vliv na dětský organismus a zdravý vývoj dětí.
Při výběru správné dětské hračky hraje roli i její velikost a přítomnost malých částí, které by mohly děti snadno vdechnout či spolknout, zejména pokud má výrobek odnímatelné části. Rodiče by měli pečlivě prohlédnout také povrch hračky a její hrany. Mezi pohyblivými částmi výrobku musí být dostatečné mezery, aby nemohlo dojít například k přiskřípnutí prstů či jinému podobnému zranění. „Obecně se rodičům doporučuje volit ověřené prodejce a známé výrobce. Při výběru hračky přes internet je lepší zajít si před nákupem do kamenné prodejny a výrobek si prohlédnout. Málokterý rodič totiž ví, že má ze zákona možnost nechat si hračku v obchodě rozbalit a před koupí ji důkladně prohlédnout a zkontrolovat,“ poradil výhradní distributor vybavení pro děti značky Cam Lukáš Fiala.
Pokuty za miliony a zákazy dalšího prodeje
Kontroloři České obchodní inspekce uskutečnili v loňském roce celkem 1 094 kontrol zaměřených na hračky určené pro děti od 3 do 14 let. Zkoumali hlavně to, jestli nejsou v prodeji hračky ohrožující ve zvýšené míře zdraví nebo bezpečnost dětí. „Za závadné produkty dostali prodejci celkem 590 pokut ve výši přesahující 6 milionů korun. Zákaz dalšího prodeje pak byl uvalen na více než 20 tisíc kusů hraček v prodejní ceně 1,2 milionu korun,“ uvedl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich a dodává, že nejméně pochybení odhalili kontroloři v Jihomoravském a Zlínském kraji. Naopak nejvíce přestupků se spáchalo v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde bylo v rozporu se zákonem 75 % zkoumaných hraček.
Kontakt pro média:
Aneta Sklenářová
PR Manager
mobil.: +420 774 743 801
e-mail: tz@cam-kocarky.cz