“Přes současnou studenou vlnu dosavadní ráz počasí a mírná zima velmi urychlily nástup aktivity klíšťat. Jsme krajem s dlouhodobě vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, jedním z nejvyšších ve střední Evropě. V případě tohoto onemocnění je situace zatím klidná, podobně jako vloni registrujeme zatím jeden potvrzený případ. V posledních letech ale vidíme v kraji i výrazný růst počtu potvrzených případů lymeské boreliózy,” uvedla.
Výjimkou byly jen roky ovlivněné pandemií koronaviru, kdy lidé nemohli tolik chodit do přírody. V roce 2019 šlo o 431 případů lymeské boreliózy, loni už jich bylo 518. “V končícím týdnu jsme zaznamenali 11 nově potvrzených případů. Pokud by tento trend pokračoval, můžeme letos zaznamenat jeden z nejvyšších výskytů lymeské boreliózy v historii,” uvedla Kotrbová.
Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění, asi pětkrát častější než klíšťová encefalitida, protože přítomnost borrelií vykazuje v ohniscích až deset procent populace klíšťat. V jižních Čechách se nejvíce případů vyskytuje dlouhodobě především na Jindřichohradecku a Táborsku, což znamená v povodí Nežárky a Lužnice. V posledních letech stoupá výskyt i ve vyšších nadmořských výškách a z okresů velmi výrazně v okrese Český Krumlov. Borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti lymeské borelióze zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje očkování.