“Město Hodonín je považováno historicky za lázeňské místo, ale dosud nebyl stanoven jeho statut ve smyslu zákona,” uvedlo MZd v důvodové zprávě k novému nařízení. Lázně byly v tomto jihomoravském městě založeny v roce 1979 a do roku 1992 byly součástí státního podniku Lázně Luhačovice.
Tamní zdroj minerální jodobromové vody byl objeven v 70. letech minulého století při naftovém průzkumu. “Zdroj má unikátní chemické složení. Jodobromová voda ze zdroje, užívaného v těchto lázních, je jedna z nejkvalitnějších v České republice,” doplnilo ministerstvo. Nařízení také vymezuje ochranné území, kde bude mít město větší nároky na výstavbu nebo životní prostředí.
Oblast Smraďavka-Leopoldov v katastru městyse Buchlovice na Zlínsku je historicky známá jako lázeňská lokalita. “Zdrojem minerální vody byly přirozené vývěry sirných minerálních vod v těsné blízkosti budov spojených s poskytováním lázeňských služeb,” píše se v materiálu. Sirné minerální vody se v lázních Buchlovice využívají od roku 2012 a provoz tak navazuje na lázně založené Leopoldem Berchtoldem v roce 1805.
V Česku existuje 93 registrovaných poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče, dohromady mají 25.000 lůžek a zaměstnávají 11.000 lidí. Podle údajů společnosti CzechTourism v roce 2023 zamířilo do některého z lázeňských ubytovacích zařízení 926.000 hostů. Z nich 60 procent tvořili domácí návštěvníci, kteří nejčastěji směřovali do Karlovarského kraje, ale i Zlínského, Olomouckého a Jihočeského kraje. Cizinci pak preferovali převážně Karlovarsko, lázně jich navštívilo 384.000.
