Curych/Praha 15. září (ČTK) – Ischemická choroba srdeční patří k nejčastějším a nejzávažnějším srdečním onemocněním. Podle charakteru postižení využívají lékaři vedle medikamentózní či chirurgické léčby (bypassové operace) k léčení také koronární angioplastiku, což je lékařský zákrok obnovující průchodnost srdečních tepen postižených chronickým onemocněním nebo akutním infarktem myokardu zavedení malého balónku na místo zúžení tepen. Jako první na světě provedl koronární balonkovou angioplastiku před 40 lety, 16. září 1977, v Curychu Andreas Roland Grüntzig.
V Česku patří prvenství Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde angioplastiku provedl v lednu 1981 tým profesora Alfréda Belána.
Grüntzig se narodil 25. června 1939 v Drážďanech. Později odešel do Západního Německa a vystudoval lékařskou fakultu na univerzitě v Heidelbergu. Po stážích v několika německých nemocnicích a v Londýně nastoupil v roce 1969 do Univerzitní nemocnice v Curychu, kde o několik let později provedl slavnou operaci. Později odjel do Atlanty, kde v místní Emoryho nemocnici provedl několik tisícovek angioplastik.
Grüntzig nebyl jen špiškový lékař, ale i nadšený letec. Jeho koníček se mu ale stal osudným. V říjnu 1985 zahynul ve svých 46 letech i se svou manželkou při leteckém neštěstí.
ped sat