Paříž 15. října (ČTK) – Dolní komora francouzského parlamentu dnes drtivou většinou hlasů schválila návrh zákona o bioetice, který mimo jiné umožní svobodným ženám i lesbám přístup k umělému oplodnění, zmrazování vajíček a léčbě neplodnosti. Hlasování předcházela debata, která zabrala 80 hodin.
Ve sněmovně, kde se vláda prezidenta Emmanuela Macrona těší podpoře většiny poslanců, byl návrh zákona přijat poměrem 359 ku 111 hlasům, dalších 72 zákonodárců se zdrželo. Předlohu nyní budou v lednu projednávat senátoři.
Citlivý text představuje první významnou společenskou reformu pětiletého období prezidenta Macrona, který byl zvolen hlavou státu v květnu 2017. Vláda doufá, že zákon bude definitivně přijat před létem příštího roku.
Zákon ve Francii dosud dovoluje umělé oplodnění jen heterosexuálním párům. Mnoho Francouzek proto za tímto účelem cestuje do ciziny. Od nynějška by systém zdravotní péče měl hradit náklady na umělé oplodnění všem ženám mladším 43 let.
“Tím se vymažou všechny nerovnosti,” řekla agentuře AP Sandrine Rudnickiová (38) z Orleansu, která kvůli umělému oplodnění musela vyjet do Dánska a teď je svobodnou matkou desetiměsíční Emilie. Stálo ji to asi 10.000 eur (asi 260.000 Kč).
Lesbické páry, svobodné ženy či obě kategorie mají legální přístup k umělému oplodnění v 18 z 28 členských zemí Evropské unie. Nové francouzské předpisy, které ještě čekají na definitivní přijetí, také umožní dětem ze zkumavky, aby po dosažení 18 let poznali identitu dárce spermatu. Jejich anonymita je dosud ve Francii přísně chráněna.
Nová právní norma se nevztahuje na náhradní mateřství, které je ve Francii zakázáno.
Tento měsíc Paříží pochodovaly na protest proti návrhu zákona desítky tisíc konzervativců všech věkových kategorií. Pochod 6. října organizovaly stejné spolky, které před několika lety vedly kampaň proti povolení homosexuálních manželství.