Londýn 22. dubna (ČTK) – V Británii s nemocí covid-19 zemřelo již více než 41.000 lidí. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnil list Financial Times (FT). Oficiální úterní statistika britského ministerstva zdravotnictví přitom hovoří o 17.337 obětech nemoci z koronaviru. Zatímco vládní statistika ale zahrnuje jen lidi s pozitivními testy na SARS-CoV-2, kteří zemřeli v nemocnicích, analýza zveřejněná britským listem počítá i s oběťmi mimo ně, tedy především v domovech seniorů, pečovatelských domech a domácnostech.
Analýza listu Financial Times je založená na datech, která britský statistický úřad (ONS) zveřejnil v úterý. Podle nich zemřelo v Anglii a Walesu od pátku 3. do pátku 10. dubna celkem o 8000 lidí více, než je v toto období roku běžné. Celkem zemřelo 18.516 osob, tedy nejvíce za posledních více než 20 let. Podobný trend lze podle britských statistiků vysledovat i ve Skotsku a Severním Irsku.
Podle zástupce ONS Nicka Stripea jsou aktuální data bezprecedentní, zvlášť vzhledem k tomu, že počasí bylo v daném týdnu slunečné a teplé. Právě srovnávání celkového počtu úmrtí, ať už měla jakoukoli příčinu, je podle profesora Davida Spiegelhaltera z Cambridgeské univerzity nejspolehlivějším ukazatelem toho, jaký má pandemie v Británii na úmrtnost vliv.
List Financial Times nicméně upozornil, že data statistický úřad dostává zhruba se čtyřdenním zpožděním. List proto využil ve své analýze poslední trendy a na základě matematických propočtů dospěl k názoru, že s nemocí covid-19 zemřelo do 21. dubna celkem 41.102 lidí. Z toho téměř 38.000 jen v Anglii a Walesu, necelých 3000 ve Skotsku a asi 500 v Severním Irsku.
Analýza rovněž naznačuje, že by Británie mohla mít vrchol pandemie již za sebou. Celkový počet úmrtí totiž podle ní od 8. dubna klesá a to i navzdory úternímu oznámení ministerstva zdravotnictví o tom, že nově s nemocí covid-19 v nemocnicích zemřelo 823 lidí.
Podle statistického úřadu ONS po nakažení koronavirem zemřelo v Británii 84 procent lidí v nemocnicích. Téměř celý zbytek pak v domovech pro seniory, pečovatelských domech a hospicích.
Podle profesora Spiegelhaltera z univerzity v Cambridge v úmrtních listech mnoha lidí, kteří zemřeli letos, nestojí jako příčina smrti covid-19, ačkoli koronavirus přímou či nepřímou příčinou byl. Důvodem je i opatrnost a nejistota lékařů tváří v tvář nové nemoci.
Nepřímými oběťmi pandemie jsou pak podle Spiegelhaltera i ti lidé, kteří zemřeli kvůli tomu, že se v době pandemie obávali jít s jinými obtížemi k lékaři. “Nic ale nenaznačuje, že by vedlejší škody – ať už jsou jakkoli velké – byly tak velké, jako ty, které způsobuje covid-19,” dodal Spiegelhalter.
jrm