Fámě o nárůstu černého kašle kvůli uprchlíkům věřila půlka lidí, kteří ji četli

Autor: redakce | Prevence a léčba | 25. 9. 2024

“Téma uprchlíků z Ukrajiny je častým námětem nepravdivých narativů, které skutečně obviňují Ukrajince i ze šíření nakažlivých nemocí. Staví přitom na relativně nižší míře proočkovanosti na Ukrajině,” uvedl Petr Gongala z platformy Demagog.cz, která ověřuje pravdivost informací.

S fámou o černém kašli se podle průzkumu setkalo 40 procent populace a šest procent ji šířilo dál. Třiapadesát procent respondentů zprávu považovalo za věrohodnou. “Důvěryhodnost se přitom zvyšovala s věkem respondentů. Zatímco mezi nejmladšími ho považovalo za věrohodný 37 procent lidí, mezi nejstaršími to bylo až 60 procent,” uvedl datový analytik CEDMO Trends Lukáš Kutil.

Z dalších zdravotnických dezinformací se odborníci zaměřovali také například na mamograf, pandemickou úmluvu nebo údajné reakce vlád Japonska a Německa v souvislosti s covidem-19. Desetina respondentů tak podle nich zaznamenala fámu, že Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropská unie uzavřely pandemickou dohodu, která umožní vynutit povinné očkování a karantény v době pandemie. Za věrohodnou ji považovala třetina z nich.

Asi 12 procent lidí se setkalo se starší dezinformací, která spojuje mamografický screening s růstem nádorů prsu. “Narativ, podle kterého mamografy více škodí, než pomáhají, se poprvé objevil již v roce 2016, a to v rumunských médiích. Shodou okolností je to právě Rumunsko, kde je rakovina prsu jednou z nejčastějších příčin úmrtí žen,” uvedla prorektorka Univerzity obrany pro vědeckou a expertní činnost Vanda Boštíková.

Každý desátý člověk četl či slyšel dezinformace o tom, že Japonsko se formálně omluvilo lidem za očkování proti covidu nebo že německá vláda přiznala, že pandemie covidu v letech 2021 a 2022 nebyla a šlo o psychologickou operaci, která měla otestovat ochotu lidí se nechat očkovat. Fámě o Japonsku věřila čtvrtina respondentů, kteří se s ní setkali, o Německu 15 procent.