EUC Klinika Plzeň otevřela nové spánkové centrum s plicním oddělením za 8,5 mil.

Autor: redakce | České zdravotnictví | 21. 3. 2025

Uvedla, že problémy s apnoe má asi deset procent lidí. Výrazný nárůst za poslední roky nedokázala odhadnout. “Populace je poddiagnostikovaná. Ani někteří odborní lékaři si často nevědí rady, když k nim přijde pacient, že je po ránu unavený a nevyspalý, bolí ho hlava a neuvede, že chrápe,” uvedla. Převážná většina pacientů je obézních. “Zvlášť po covidu vidíme velký nárůst enormně obézních mladých pacientů. kteří chodí s těžkými nálezy,” řekla.

Také podle lékařky Hany Maťašovské lidí s poruchami spánku přibývá. “Jednak se to více diagnostikuje, protože už je to v širším povědomí i praktických lékařů, internistů a kardiologů a spolupráce začíná být lepší. Dříve se bralo, že od určitého věku chrápe každý a denní únava se vysvětlovala věkem nebo přepracováním, ale teď se to víc hlídá,” uvedla. Pomohlo také, že se tématu věnují seriály a filmy.

Podle Vyskočilové, která zakládala v roce 1994 první spánkovou laboratoř v kraji – ve fakultní nemocnici, spolupracuje centrum s kardiology, internisty, neurology, diabetology, ORL specialisty a psychiatry, kteří mají na klinice ambulance. Nemoc je typická pro lidi s nadváhou, vysokým tlakem a diabetem. Centrum zdvojnásobilo počty lůžek na vyšetření a má i čtyři pro noční monitorování novými polysomnografy. Nakoupilo desítky přístrojů pro ambulantní diagnostiku. Léčí přetlakovými přístroji a radí lidem, jak změnit životní styl. Fakultní nemocnice nemá podle Vyskočilové tolik pacientů jako EUC Klinika. “Protože oni monitorují převážně na lůžkách a my hlavně v domácím prostředí, můžeme za den půjčit až 20 přístrojů,” uvedla. Lékaři mohou také pacienty sledovat na na dálku.

“Díky kapacitám centra chceme zkrátit objednací dobu na první vyšetření, která je dva měsíce, ale v některých regionech půl roku až rok,” řekla ředitelka kliniky Alena Hynková.

Zdravotnická skupina EUC a.s. je největším poskytovatelem ambulantní péče v ČR, kde má 26 zdravotnických zařízení. Klinika v Plzni, která je po Praze a Ústí nad Labem třetí největší, sídlí v památkově chráněné budově z roku 1927. Skupina do ní podle Jiřího Madara z představenstva za 15 let investovala čtvrt miliardy korun a plánuje další půl miliardu, do přístrojů a vybavení šlo přes 400 milionů Kč. “Pořád rosteme, máme poslední volnou ordinaci,” řekla Hynková. Klinika má 70 stálých lékařů, 90 sester a 80 lékařů na dohodu. Loni měla 300.000 pacientů.