Energetický výdej při práci se za 100 let snížil o 75 %, příčinou je sedavé zaměstnání

Sedavé zaměstnání, málo spánku, stres, nepravidelná strava a málo pohybu. Zdravotní problémy způsobené kancelářskou prací se většinou do lékařských statistik nepromítnou. Přesto odborníci upozorňují například až na 93% riziko vzniku trombózy při dlouhodobém sezení. Lidé pracující v kanceláři jsou také dvakrát až třikrát více ohroženi propuknutím cukrovky nebo onemocněním srdce. Sedavá práce se stala součástí moderní doby. Pokud ji nelze omezit, musíme se snažit hrozících problémům alespoň vyvarovat.

Sedavé zaměstnání, ale také modernizace techniky a tím ulehčení práce, mají výrazný vliv na pracovní průběh celé společnosti. Během posledních 100 let se snížil energetický výdej za osmihodinovou pracovní dobu o celých 75 %. V současnosti se pohybuje pouze okolo 5 000 kJ. Pokud přičteme ještě nedostatek spánku, stres a nevyváženou stravu, dostáváme se do začarovaného kruhu různých zdravotních komplikací. Vzhledem k tomu, že množství kancelářské práce nejspíš neovlivníme, měli bychom se zaměřit alespoň na prevenci onemocnění.

Borůvkami proti zpomalenému metabolismu

Při dlouhém sezení nejčastěji vznikají problémy se správným metabolismem organismu. Zpomaluje se činnost lymfatického systému a krevního oběhu. Kvůli tomu dochází k omezení vyplavování důležitých enzymů do krve. Kromě toho se objevují také problémy s trávením a metabolismem tuků, které se neštěpí, ale ukládají se v tepnách i v podkoží. Kromě přibírání hrozí dvakrát až třikrát vyšší riziko vzniku cukrovky či onemocnění srdce. „Při těchto problémech je nutné zaměřit se na zlepšení činnosti slinivky, jater a žlučníku. Na posílení slinivky je vhodná borůvka a houbička penízovka v podobě tinktur. Na celkovou podporu a zlepšení metabolismu jsou vhodné bylinné přípravky zaměřené na játra a žlučník. Jedná se o jalovec, ostropestřec, rozmarýn a kopřivu. Celková harmonizace metabolismu je velice důležitá pro správný průběh celého organismu,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.

Dostatek tekutin, byliny i nohy nahoře – prevence proti křečovým žilám

Vyhnout se bolavým a oteklým nohám s vystupujícími křečovými žílami nemusí být v pracovním prostředí zase tak obtížné. Pro žíly je kromě občasného pohybu v kanceláři důležitá také vhodná obuv, správné sezení s nohama ve zvýšené poloze i správné umístění pracovního stolu. Sezení v blízkosti ústředního topení může mít vliv na rozšiřování cév a ztíží se tak odtok žilní krve. Důležité je dbát na prevenci a dodržovat tato opatření. V případě výskytu křečových žil dnes existuje různorodá léčba. Vyžaduje však velkou spolupráci pacienta v dodržování doporučení i užívání medikace a může dojít až na lékařské zákroky. V případě rizika vzniku křečových žil odborníci doporučují dostatek tekutin, příjem vitamínů C, E, vlákniny, vápníku, magnezia a zinku a sprchování chodidel studenou vodou. Pro prevenci křečových žil, popřípadě hemeroidů, je nutná očista a regenerace cévního systému. Bylinky, které mají schopnost čistit cévy, jsou pelargonie, echinacea a gotu kola. Musíme si též uvědomit, že znečištění cév trvá desítky let, takže i očista by měla být dlouhodobější. K regeneraci žil a cév lze využít hned několik gemmoterapeutik, mezi které patří kaštan jírovec, jeřáb oskeruše, kotvičník pozemní a kukuřice. K vnějšímu použití nám mohou sloužit bylinné masti například z vlaštovičníku, měsíčku a topolu, při zánětlivých stavech pak mast z olše. Prevenci lze doplnit také promazáváním čtyřkvětovou mastí ze lnice.

Bylinnou koupelí pro zvládnutí stresu a dobrou náladu

Velmi častým a významným zdravotním rizikem je při práci v kancelářích také stres a nervozita. U většiny pracovních pozic se lidé setkávají s různými neodkladnými úkoly, potřebou okamžitého řešení či kontrolami. Výjimkou není ani práce přesčas nebo o víkendu. Mozek tak nemá čas ani na chvíli vypnout a odreagovat se od pracovních povinností. V tomto případě je velmi důležité nastavení hranic mezi volným časem a prací. Ve volném čase bychom neměli myslet na povinnosti, ale relaxovat, jít si zasportovat nebo se bez obav kvalitně vyspat. „Po každé práci, ať už kancelářské nebo fyzické, je důležitý kvalitní odpočinek. Pro uvolnění těla a zklidnění organismu lze využít bylinky jako je třezalka, vrbka, eleuterokok, gemmoterapeutika z lípy, bakopy a šišáku bajkalského. Pro uvolnění celého těla, ale především pro zvládnutí stresu a uklidnění organismu si můžeme dopřát bylinkovou koupel z třezalky, levandule, meduňky, chmele a dalších bylin. Tyto byliny zklidňují podrážděné nervy a podporují dobrou náladu,“ doporučuje Jarmila Podhorná. Pokud si takový odpočinek člověk dopřeje, bude v práci klidnější, vyrovnanější a bude se mu i lépe pracovat.

 

 

Kontakt
Mgr. Jarmila Podhorná

Naděje
Telefon: +420 582 391 254
Fax: +420 582 391 254
E-mail: info@byliny-nadeje.cz
www: http://www.nadeje-byliny.eu