Des Moines (USA)/Praha 17. listopadu (ČTK) – Výběr zajímavostí o vícerčatech k 20. výročí narození (19. listopadu 1997) prvních přeživších sedmerčat na světě, která přišla na svět v americké Iowě:
– Tři holčičky a čtyři chlapci se narodili ve městě Des Moines tehdy devětadvacetileté Bobbi a Kennymu McCaugheyovým, švadleně a prodavači aut. Děti vážily od jednoho do 1,5 kilogramu a jejich stav byl vážný. Jednalo se o vůbec první případ, kdy všechny děti přežily.
– Sedmerčata přišla na svět císařským řezem v polovině osmého měsíce. Jejich rodiče, oba věřící baptisté, odmítli návrhy lékařů na řízený potrat jednoho či více plodů, aby byla větší naděje na přežití ostatních. Podle nich bylo vícečetné těhotenství “darem od Boha”.
– “Až půjdou děti do školy, budete schopná řídit jakýkoli podnik v Americe, protože budete nejlepší manažer,” gratuloval matce tehdejší prezident Bill Clinton. “Tak, nebo skončím někde ve svěrací kazajce,” řekla McCaugheyová. Na sourozence totiž doma čekala ještě dvouletá Mikayla, i ona se narodila díky léku podporujícímu plodnost.
– Sedmerčata z Iowy v loňském roce ukončila střední školu. Někteří z nich přijali stipendia nabízená soukromou univerzitou v Missouri, jeden ze synů se pak zapojil do služby v americké armádě.
– Další přeživší sedmerčata se narodila hned v roce 1998 v Saúdské Arábii (jejich chudí rodiče přitom očekávali pouze čtyři děti), poté byly zaznamenány ještě tři další úspěšné případy. Vůbec první narození sedmerčat pochází údajně z 15. století v Británii.
– Dosud rekordním porodem, který skončil přežitím všech dětí, je narození osmerčat v kalifornském městě Bellflower v roce 2009. Šest chlapců a dvě holčičky přivedla na svět císařským řezem třiatřicetiletá Američanka a svobodná matka Nadya Sulemanová.
– Počet svých potomků tak rozšířila na 14 (má též tři páry dvojčat), všechny děti byly počaty ve zkumavce. Případ “oktomámy” rozpoutal debatu o tom, zda je zodpovědné matce šesti dětí implantovat osm dalších embryí (lékař dokonce přišel o licenci). Sulemanovou navíc tíží existenční problémy, svůj případ se proto snažila medializovat.
– Další osmerčata přišla na svět v roce 1998 v texaském Houstonu ve zbožné rodině pocházející z Nigérie. Nejmenší z nich ale týden po porodu zemřelo. U dalších případů nepřežilo více dětí. Poprvé se osmerčata narodila v roce 1967 v Mexiku, všechna ale brzy zemřela.
– Ve statistikách jsou zaznamenána dokonce i devaterčata. Na svět je přivedla v roce 1971 žena v australském Sydney a v roce 1999 další rodička v Malajsii. Žádný z novorozenců však nepřežil.
– Šesterčat, paterčat i čtyřčat je pak ve světě celá řada. Růst těchto vícečetných těhotenství je vyvolán trendem, kdy ženy odkládají příchod dítěte do pozdějšího věku a používají pak léky na podporu plodnosti či umělé oplodnění, kdy se do dělohy pro jistotu zavádí více embryí.
– V Česku se dosud více jak pět dětí najednou nenarodilo. První paterčata (čtyři chlapce a dívku) přivedla v roce 2013 na svět třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic. Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je přitom 1:48 milionům. Od roku 1950 se v tuzemsku narodilo také 21 čtyřčat, naposledy v roce 2003.
– Nejvíce dětí podle Guinnessovy knihy rekordů porodila žena jistého Fjodora Vasiljeva z Ruska (její jméno není známo). Mezi lety 1725 a 1765 zvládla údajně 27 porodů – měla šestnáctery dvojčata, sedmery trojčata a čtyřikrát udělala manželovi radost čtyřčaty. Celkem to bylo tedy 69 dětí, z nichž pouze dvě zemřely při porodu.
mav rmi