Dětem závislým na drogách či hrách pomůže krajská poradna v Ústí

Ústí nad Labem 24. července (ČTK) – Dětem a mladistvým, kteří mají nějakou závislost, pomáhá od července nová krajská adiktologická poradna v Ústí nad Labem. Cílovou skupinou jsou děti od deseti do osmnácti let z celého Ústeckého kraje, kterému patří dlouhodobě druhé místo v počtu drogově závislých v Česku, na prvním místě je Praha. Novinářům dnes ambulanci představili provozovatelé.

Dětská ambulance dosud v regionu chyběla. Závislí školáci končili na lůžkových oddělení fakultních nemocnic. “Řadu let byla poptávka po vzniku poradny pro děti, proto jsme ji vytvořili,” řekla vedoucí ambulantních adiktologických služeb centra Drug-out Ilona Šulcová. Podle údajů krajské hygienické stanice bylo za loňský rok 346 případů nealkoholových intoxikací, z toho 99 ve věkovém rozmezí 15 až 19 let a 47 dětí do 15 let.

Ambulance je určena pro všechny typy závislostí. Během dvoutýdenního fungování se na poradnu obrátili tři klienti. “Jsou to dva sourozenci, třináctiletý chlapec hraje několik hodin denně playstation, jeho sestra je závislá na marihuaně. Další chlapec hraje několik hodin denně počítačové hry,” uvedla Šulcová. Léčba je možná pouze za souhlasu rodičů. “Děti vnímají návštěvu ambulance jako návštěvu lékaře. Aby byla léčba úspěšná, je nutné, aby chodily alespoň jednou za dva týdny,” uvedla Šulcová.

Podobná adiktologická ambulance pro děti je v Praze a Kladně. Další by měla být otevřena v Moravskoslezském kraji. “Návazná terapie nám velmi chyběla. Problém je mimo jiné se školní docházkou, léčba trvá šest měsíců a rodiče chtěli, aby jejich děti školu nezameškávaly,” uvedla ředitelka ústeckého kontaktního centra Drug-out Radka Koblížková. Podle ní je u dětí největším problémem závislost na alkoholu a marihuaně.

V Ústeckém kraji působí šest neziskových organizací, které poskytují služby protidrogové prevence. Podle Koblížkové je vedle shánění financí na provoz služeb největším problémem nedostatek odborného personálu.

Radka Fialová kš