Nádorů mozku a míchy přibývá, v Česku se každoročně s touto diagnózou léčí přes 3500 pacientů. Přibližně polovina nádorů je přitom zhoubných a u pacientů je nutná rychlá diagnostika a léčba. “Řekněme, že v 90 procentech případů ji i nadále poskytne rajónní pracoviště nemocného, ale spojením našich čtyř zařízení jej budeme schopni poslat tam, kde bude aktuálně volnější kapacita,” uvedl jeden z přínosů centra přednosta Neurochirurgické kliniky FNO Radim Lipina.
Konkrétní léčebné možnosti u každého pacienta budou odborníci z jednotlivých nemocnic jednou týdně probírat na společných seminářích. “Domluvíme se, kde bude pacient operovaný a kde bude probíhat následná onkologická léčba. Ten léčebný postup chceme unifikovat tak, aby byl standardní a co nejlepší pro pacienta,” řekl primář Neurochirurgie MNO Róbert Kroupa.
Pacienti, kteří navštíví jakékoliv ze čtyř zdravotnických zařízení nově vzniklého centra, budou směřováni na pracoviště, které má v danou chvíli možnost poskytnout péči na nejvyšší úrovni. Inspirací pro spolupráci onkologů byl nizozemský model. V Amsterdamu takto spolupracuje na onkologické péči pět nemocnic.
“A to přesto, že každá ta nemocnice v různých čtvrtích má svoje partikulární zájmy. Jsem hluboce přesvědčen, že pokud se nám něco podobného podaří na úrovní regionální, tak můžeme dosáhnout vynikajících výsledků. Kromě toho, že významně zlepšíme péči o pacienty, tak posuneme i náš vědecko-výzkumný potenciál,” řekl náměstek ředitele FNO pro vědu, výzkum a výuku a přednosta Kliniky onkologické ve FNO Jakub Cvek.