Čínská vláda po desetiletí zneužívala léčebny pro duševně choré, aby umlčela kritiky režimu. Podle zprávy organizace Safeguard Defenders, zveřejněné v úterý, Peking v této praxi pokračuje. A to navzdory reformám přijatým zhruba před deseti lety, které zpřísnily dohled soudů nad čínskou psychiatrickou péčí.
Organizace sídlící v Madridu ve své nové zprávě vychází z velké části z rozhovorů s oběťmi a jejich rodinami, které na internetu publikovala čínská nevládní skupina CRLW založená aktivistou a občanským novinářem Liou Fei-jüem.
Data obsahují případy 99 lidí, kteří byli v letech 2015 až 2021 z politických důvodů hospitalizováni na psychiatrii. “Komunistická strana znemožňuje přístup petentů a dalších aktivistů k právníkům a soudům tím, že je nechá diagnostikovat jako duševně nemocné. Tito lidé jsou pak izolováni i po svém propuštění,” píše se ve zprávě.
Podle organizace Safeguard Defenders “se lékaři a nemocnice tajně dohodly s čínskou komunistickou stranou, nařizují obětem nedobrovolné, lékařsky neopodstatněné hospitalizace a nuceně jim podávají léky”.
Mnoho obětí podle zprávy pochází právě z řad lidí, kteří se podepsali pod různé petice. “To jsou často osoby nacházející se v Číně nízko na společenském žebříčku, a tudíž snadné terče,” konstatuje zpráva. “Uvedená čísla naznačují, že posílání politických vězňů do psychiatrických léčeben je v Číně rozšířené a běžné,” dodává se ve zprávě.
Dokument cituje vězně, kteří tvrdí, že byli biti, vystavováni elektrickým šokům a umísťováni do samovazby. Mezi zadržovanými byla mimo jiné mladá žena, která na twitteru zveřejnila video, na němž postříkala barvou portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, muž, který požádal Peking o odškodnění za zranění utrpěné v armádě, či dlouholetý prodemokratický aktivista Sung Caj-min.
Čínské ministerstvo zdravotnictví na žádost agentury AFP o reakci neodpovědělo. Organizace Safeguard Defenders tvrdí, že za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga pronásledování disidentů v Číně zesílilo.