Snaha o standardizaci onkologické péče, jejíž kvalita je napříč státy i celou Evropou značně rozdílná a rozdílně dostupná, začala již za francouzského předsednictví a má pokračovat i za švédského. Ve středu a dnes se kvůli tomu v Brně sešli na konferenci evropští vědci, zástupci Evropské komise a organizací, které se na onkologické péči podílejí. Závěry z konference budou shrnuté do doporučení, jimiž se bude zabývat v září rada ministrů. “Chceme toto úsilí dovést ke konkrétnímu výsledku,” řekl Válek.
Zmínil tři základní body, které je potřeba vyřešit. “První z nich je práce s daty. Je potřeba, aby bylo možné data maximálně sdílet, aby byla využitelná pro vědu a dostupnost léků a zároveň, aby byla maximálně zabezpečená,” řekl Válek. Druhá věc jsou screeningové programy a otázka jejich standardizace, aby všichni obyvatelé EU dostali stejnou preventivní péči. A třetím bodem je vznik nových center, aby nikdo neměl péči příliš daleko a dostal ji všude stejně kvalitní. “U nás máme v každém kraji onkologické centrum a v Praze v Brně národní onkologická centra. Chybí pouze v Karlovarském kraji, kde máme v plánu ho udělat také. Touto sítí center jsme v Evropě unikátní a je to model, který lze aplikovat i jinde,” řekl Válek.
Válek mimo jiné také zmínil, že kvůli tomu, že v době covidové pandemie lidé nechodili dostatečně na preventivní vyšetření, budou screeeningové programy posílené. “Zvýšíme po dohodě s pojišťovnami a screeningovými komisemi kapacitu vyšetření, posíláme zvací dopisy a ve fondu prevence bude třikrát víc peněz než loni,” řekl Válek. Zvažuje také, jak lidi více motivovat. Každý, kdo na vyšetření půjde, by mohl mít ten den volno v práci a například ti, kteří na vyšetření chodí pravidelně podle doporučení, by mohli mít například v seniorním věku nárok na lázeňskou péči z fondu prevence. Prevence i léčba rakoviny v posledních letech udělaly velký pokrok a značnou většinu pacientů se daří vyléčit.