Klecany (u Prahy) 27. září (ČTK) – Chudoba v dětství může mít vliv na zdraví mozku ve stáří. Vyplývá to ze studie vědců z českého Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), která vyšla v odborném časopisu Neurology vydávaném Americkou akademií neurologie. ČTK to dnes řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka. Ústav sídlí v Klecanech u Prahy. Výzkumu se zúčastnilo přes 20.000 lidí z 16 evropských zemí a z různých socioekonomických i geografických podmínek.
Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují podle studie v seniorském věku horších výsledků při testech kognitivních dovedností, což jsou myšlení, učení, usuzování, paměť a řešení problémů. “Tak, jako stárne tělo, stárne i mozek. Avšak zdraví mozku ve stáří je u každého jiné,” řekla autorka studie, lékařka Pavla Čermáková z NUDZ.
Průměrný věk účastníků studie byl při jejím zahájení 71 let. Vyšetření absolvovali na počátku výzkumu a poté minimálně ještě jednou po přibližně pěti letech. U lidí, kteří se v dětství potýkali s chudobou, vědci zjistili kromě horších výsledků v testech kognitivních dovedností i odlišnosti v mnoha dalších aspektech. Například dosáhli nižšího vzdělání, častěji vykazovali příznaky deprese, byli méně fyzicky aktivní, více obézní a obecně méně zdraví.
“Co do počtu účastníků je naše studie nejrozsáhlejší na toto téma. Ukazuje, že prostředí, v němž vyrůstáme, se pasivně odráží v úrovni našich kognitivních schopností v seniorském věku. A pouze z části je tato souvislost vysvětlena dalšími faktory, jako jsou například vzdělání, výskyt deprese nebo životní styl. Ovšem socioekonomické prostředí v dětství již nemá vliv na to, jakým způsobem se mozek aktivně brání proti klesajícím schopnostem ve stáří,” doplnila Čermáková.
![](https://mednews.cz/wp-content/uploads/2020/06/MedNews_webmobil_1400x250-2.jpg)
Podle ní by se při tvorbě strategií, jejichž cílem je chránit zdraví mozku ve stáří, měla pozornost výrazně soustředit na období dětství, kdy se mozek vyvíjí. Dětem, které se potýkají s nějakou formou sociálního či ekonomického znevýhodnění, by podle ní měla být nabídnuta účinná pomoc.
sbe ver