Kubek v dopise, který má ČTK k dispozici, napsal, že pokud se komora o případu nedozví, nemůže ho začít řešit. “Zákon neumožňuje komoře provádět kontroly poskytovatelů zdravotních služeb, i když jsme toto v minulosti opakovaně marně navrhovali. Při kontrole by jistě bylo možno se zaměřit i na nastavení takových pravidel ze strany zaměstnavatele, které by měly podobným případům zabránit nebo je pomoci odhalit,” uvedl v dopise.
Ani v případě stížnosti není podle něj v možnostech komory zasáhnout dříve, než pravomocně rozhodne soud. Jako příklad uvedl případ praktického lékaře, který přesvědčoval pacientky, aby u něj podstoupily i gynekologické vyšetření. “Obdrželi jsme od dvou pacientek stížnost, případ jsme prošetřili a dotyčného lékaře nepodmíněně vyloučili z komory,” uvedl Kubek. Komora mu ale podle něj nemůže navzdory vyloučení zakázat výkon praxe dřív, než bude konečné rozhodnutí soudu.
“Vícekrát jsme také navrhovali, aby komora měla vůči lékařům více pravomocí než pouze pokuty a vyloučení, ale zatím ke změně nedošlo. Naše možnosti jsou tedy značně omezené,” dodal.
Upozornil, že u “mediálně sledovaného případu” neměla ČLK od pacientek žádný podnět. “Chápu, že z pozice pacientky léčené psychiatrem je velmi těžké stěžovat si na svého lékaře, navíc mediálně známého,” uvedl v dopise bez označení jména konkrétního psychiatra. Méně pochopitelné podle něj je, že si na něj nestěžovaly ani ženy, které nebyly jeho pacientkami a setkaly se s ním pracovně. “Pokud by se však kterákoli z postižených pacientek na komoru obrátila, případ by byl důsledně řešen. Patrně by se tím tomuto lékaři zabránilo pokračovat v sexuálním obtěžování, nátlaku a znásilňování,” dodal.
Média se v poslední době věnovala případu psychiatra Cimického, který byl prvoinstančním soudem odsouzen k pěti letům vězení a deseti letům zákazu vykonávání lékařské praxe. Za vinu mu soud dal čtyři znásilnění a 35 případů vydírání, další skutky jsou podle soudu promlčené. Rozsudek zatím není pravomocný, obhájce podal odvolání.
Kubek avizoval, že hodlá navrhnout příslušným orgánům komory upřesnění etického kodexu ČLK se zdůrazněním absolutní nepřijatelnosti jakéhokoli jednání, které by byť jen hraničilo se sexuálním obtěžováním či nátlakem. Na pravidla chování lékařů k pacientům se budou podle něj více zaměřovat i vzdělávací akce a právní semináře. “Je však třeba si uvědomit, že těchto akcí se zpravidla účastní lékaři, u kterých nehrozí podobné chování,” napsal.
Šestice poslankyň STAN, Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL žádala v dopise ČLK o informaci, jak chce do budoucna takovým situacím bránit. “Tato událost oprávněně vyvolala řadu otázek o nastavení mechanismů zajištění bezpečí pacientů, a to nejen v konkrétním případě, ale i obecně v rámci celého systému zdravotní péče,” uvedly v dopise. “Kauza Cimický bohužel ukázala na slabiny systému, které mohou mít závažné dopady na důvěru pacientů v lékařský stav,” dodaly.