Praha, 6. února 2025
Pravidelná kontrola zraku je klíčová pro včasné odhalení očních onemocnění, jako je šedý zákal, zelený zákal nebo makulární degenerace. Přesto dle odhadu Svazu zdravotních pojišťoven zhruba desetina Čechů nad 40 let preventivní oční vyšetření neabsolvuje a dalších asi 25 % nedodržuje doporučené intervaly. Podcenění pravidelné kontroly může vést k pozdnímu odhalení případných nemocí a nevratným poškozením zraku, kterým by se dalo předejít.
„Hrazené preventivní vyšetření zraku u očního lékaře může využít kdokoli, a to i bez doporučení praktika. Navíc praktik by měl vystavit doporučení k vyšetření očním lékařem jednou za čtyři roky každému spadajícímu do věkové kategorie 45 až 60 let. Orientační vyšetření zraku jednou za dva roky je také součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře. U lidí s dalšími zdravotními riziky, jako je třeba cukrovka či vysoký tlak se kontrola dělá i častěji. Vyšetření je plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění,“ říká Martin Balada, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR. „Část lidí chodí do očních optik, což je postačující pro zjištění případných refrakčních vad. Na skutečnou preventivní prohlídku včetně vyšetření očního pozadí by ale lidé měli zajít k oftalmologovi. Ten také nejlépe zhodnotí nález a posoudí rizika v kontextu případných dalších onemocnění a doporučí pak termín příští prohlídky s ohledem na zjištěnou individuální rizikovost,“ dodává.
Moderní životní styl, dlouhé hodiny strávené u obrazovek a stárnutí populace zvyšují riziko očních vad a onemocnění. Pravidelné prohlídky umožňují odhalit nejen dioptrické vady, ale i závažné zdravotní problémy, které mohou probíhat bez viditelných příznaků. Například zelený zákal je často rozpoznán až ve chvíli, kdy je poškození zraku již nevratné.
Mezi nejčastější oční onemocnění patří šedý zákal (katarakta). U lidí ve věku nad 65 let je u poloviny z nich patrný určitý stupeň zkalení čočky, od 75 let je šedým zákalem postiženo až 70 % lidí. Věkem podmíněná makulární degenerace (což je oslabování makuly, odpovědné za centrální vidění) postihuje přibližně 15 % seniorů a v České republice se odhaduje, že jí trpí kolem 350 000 lidí.
Závažnou nemocí je zelený zákal (glaukom), který je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. Vzhledem k vysokému výskytu cukrovky v české společnosti je problémem také diabetická retinopatie. Toto onemocnění postihuje cévy sítnice u pacientů s diabetem.