Většina lidí po zhubnutí znovu přibere

Autor: redakce | Tisková zpráva | 24. 2. 2025

Praha, 24. 2. 2025 – Přísná dieta, rychlý úbytek kilogramů – a za pár měsíců opět na začátku, mnohdy ještě s dalšími kily navíc. Taková je realita většiny lidí, kteří se snaží zhubnout. Podle odborníků se jen 10–20 % z nich podaří udržet si novou váhu dlouhodobě. Tato fáze vyžaduje péči a pozornost stejně jako samotné hubnutí, ale lidé ji často podceňují. Krátkodobé diety totiž neřeší skutečné příčiny nadváhy a obezity, jako jsou nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a psychické problémy. Na důležitost komplexního přístupu k hubnutí upozorňují experti u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.

Nadváhou nebo obezitou trpí víc než polovina české populace

„Lidé chtějí při hubnutí vidět výsledky co nejdříve, proto se pouští do diet, které slibují rychlý úbytek váhy, ale tak to nefunguje. Člověk si musí zautomatizovat nové návyky zdravého životního stylu, a to nějakou dobu trvá,“ vysvětluje Lenka Vymlátilová, výživová poradkyně a lektorka skupinových kurzů zdravého hubnutí v organizaci STOB. Jenže právě v tom většina lidí selhává. Jak ukazují údaje z posledních let, až 90 % hubnoucích se po čase vrátí na původní váhu. „Udržet si zdravou životosprávu je v dnešním prostředí velmi obtížné – vysoce kalorické jídlo máme na dosah prakticky neustále, zatímco pohyb se z našeho života vytrácí,“ zmiňuje Lenka Vymlátilová. Nejčastějším důvodem neúspěchu je návrat k nezdravým návykům nebo třeba příliš přísně nastavený režim během diety. „Už samotný způsob hubnutí často předurčuje, zda si člověk váhu udrží. Pokud zvolí extrémně restriktivní dietu, jeho tělo si po jejím skončení začne rychle ukládat zásoby, a hmotnost se vrací. Proto je důležité hubnout postupně, zdravě a pod odborným vedením,“ vysvětluje Lenka Vymlátilová.

Na důležitost odborné pomoci upozorňuje i online konference s názvem Jak zdravě zhubnout a váhu si také udržet, která se koná 9. března od 9 hodin a je zdarma. Zájemci se musí pouze předem registrovat na webu organizace STOB. Program akce se zaměřuje nejen na zdravé hubnutí a udržení si váhy, ale také na psychologickou podporu a pohyb. Experti představí osvědčené metody, které pomáhají lidem efektivně a dlouhodobě zvládnout nadbytečná kila. Při příležitosti Světového dne obezity nabízí někteří z lektorů STOB zájemcům bezplatné konzultace a měření složení těla. „Náš přístup vychází z kognitivně-behaviorální terapie. Kromě úpravy stravy a pohybových návyků pracujeme také s psychikou, zejména s emočním jedením a neužitečnými myšlenkami. Chceme, aby cesta ke zdravějšímu životnímu stylu byla příjemná a lidé si nové návyky osvojovali s radostí, ne pod tlakem,“ říká PhDr. Iva Málková, psycholožka a zakladatelka organizace STOB, jejímiž kurzy zdravého hubnutí prošly za více než 30 let desítky tisíc lidí. „Důležitá je i podpora, a to jak odborníků, tak ostatních účastníků v rámci skupinových kurzů. Díky ní se lidé lépe vyrovnávají s relapsy a učí se je vnímat jako přirozenou součást procesu změny a ne jako selhání,“ dodává PhDr. Málková.

Podle aktuálních dat trpí nadváhou nebo obezitou více než 60 % Čechů, což s sebou přináší nejen estetické, ale především zdravotní komplikace. Mezi nejčastější rizika patří cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární onemocnění a také psychické problémy spojené s nízkým sebevědomím. Nezdravé návyky si s sebou lidé mnohdy nesou už od dětství. A právě dětská obezita je v Česku na vzestupu – podle statistik má v současnosti nadváhu nebo obezitu už každé čtvrté dítě. Dle predikcí by jich v roce 2030 mělo být ještě víc – asi 30 %. „Výrazně nám v posledních letech stoupá počet dětí se závažnou formou obezity s metabolickými komplikacemi. Tyto problémy mohou vést k rozvoji vážných onemocnění, jako je cukrovka, vysoký cholesterol nebo cévní poruchy, a to ve velmi mladém věku,“ říká MUDr. Jan Boženský, předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP. Odborníci se shodují, že s prevencí obezity je nutné začít už v raném dětství a zapojit do procesu celou rodinu. „Čím dříve si dítě osvojí zdravý životní styl, tím je vyšší šance, že si jej zachová až do dospělosti, a vyhne se tak závažným zdravotním rizikům,“ doplňuje MUDr. Boženský.

Jednou z efektivních cest, jak pomoci rodinám bojovat s nadváhou a obezitou, jsou specializované kurzy zdravého životního stylu od organizace STOB podporované společností Boehringer Ingelheim. Ty cílí na změnu návyků celé rodiny. „Syn po absolvování kurzu ví, jak si připravit plnohodnotnou snídani, jaký oběd si ve školní jídelně vybrat, i to, že sladkosti může jen v omezeném množství. Na sportovní tréninky chodil již před kurzem, ale během kurzů s námi začal chodit na procházky a sám nás motivuje k častějšímu pohybu,“ popisuje Blanka, maminka osmiletého Matyáše, který se kurzu STOB zúčastnil.