Plzeňská FN byla podle něj první na světě, kde lékaři toto vyšetření provedli. Je zároveň první pracoviště na světě, které má všechny tři dostupné modely této technologie. Nové photon-counting CT přístroje představují revoluční změnu díky polovodičovým detektorům, které převádějí energii rentgenového záření přímo na digitální signál.
“Rozdíl mezi těmito photon-counting CT a běžnými CT je asi jako rozdíl jako mezi klasickým a digitálním fotoaparátem,” řekl Ferda. Díky výraznému snížení dávky záření mohou lékaři na nových přístrojích vyšetřovat mnohem více pacientů s různými obtížemi, včetně malých dětí, u nichž se dříve použití CT vyhýbali a používali raději rentgen. “Toto CT vyšetření je pro pacienty radiačně zatěžující jako tři nebo čtyři rentgeny plic, což je úžasné,” řekl ředitel FN Václav Šimánek.
“Jsou to nádherné přístroje, které jsou zase další revolucí v diagnostice,” řekl při představení přístrojů ministr zdravotnictví a odborník na radiologii Vlastimil Válek (TOP 09). Ocenil těsnou spolupráci a dlouhodobou podporu výzkumu, vývoje a instalace nemodernějších technologií, na nichž se podílí fakultní nemocnice, místní lékařská fakulta a silná firma. “Jedině touto cestou se pacienti v České republice mohou dostat k tomu, co není nejmodernější, ale k tomu, co bude nejmodernější za dva tři roky, za pět let. To, co je dnes standardem v Plzni, to bude standardem na velkých světových pracovištích třeba za pět let,” poznamenal ministr.
Na nových CT mohou lékaři vyšetřovat všechny typy pacientů. “Můžeme zobrazovat anatomické detaily, a tím pádem zkvalitňujeme třeba plán operací nebo my jako intervenční radiologové při léčbě mozkové mrtvice vidíme lépe, jaké tepny jsou postižené a jakým způsobem se může léčba provést. Dokonce u mozkové příhody jsme schopni říci, jestli pacient po naší léčbě bude mít stejné funkce jako před tím,” popsal Ferda. CT se také dá využít ke sledování struktury nádorů a jejich prokrvení. To je důležité například pro to, aby lékaři věděli, jak je nádor zásobován krví, a zda se při chemoterapii podaná látka dostane do celého nádoru.
Dva přístroje jsou v lochotínském areálu – jeden u emergency pro nejtěžší a nejvážnější případy. Další přístroj je poblíž, dostupný je pro emergency i pro jednotky intenzivní péče. Třetí v borské části nemocnice využívají plicní lékaři, urologové a klinika ORL. “Na emergency největší rekord jsme měli asi 110 pacientů za 24 hodin,” řekl Ferda.
Na vývoji tohoto typu přístrojů se Ferda podílí od roku 2019, v roce 2020 ve FN provedli první klinický test na pacientovi, po více než roce testování prototypu začal v únoru 2022 sloužit první klinický přístroj a loni přibyly další dva. Náklady na nákup posledních dvou přístrojů byly 84,7 milionu korun, hradila je nemocnice ze svého rozpočtu.