Nemocnice v Liberci testuje na následné péči nový systém, připomíná chůvičku

Autor: redakce | České zdravotnictví | 13. 1. 2025

Senzor umístěný nad postelí pacienta monitoruje jeho pohyb na lůžku a informace posílá on-line. “Ovládá se to na dálku, buď přes smart televizi či přes tablet anebo je i mobilní aplikace, kterou můžou mít děvčata v telefonech,” řekla dnes novinářům staniční sestra 2. patra libereckého oddělení následné péče Danuše Hlubučková.

Nový systém si zatím pochvaluje. “Je to velká výhoda hlavně o nočních směnách, kdy toho personálu je na oddělení mnohem méně a dokáže tak rychleji reagovat v případě nežádoucích událostí, jako jsou pády, nebo v případě opuštění oddělení pacientem, který je zmatený, neklidný,” uvedla.

Oddělení následné péče se nachází ve staré budově vystavěné kolem atria a 20 pokojů s 55 lůžky je po celém jejím čtvercovém obvodu. Zejména v noci, kdy slouží dvě sestry a dva ošetřovatelé, je náročné mít neustále přehled o veškerém dění na oddělení. “Je to opravdu jako chůvička. Díky těm televizím a tabletům máte celé oddělení jako na dlani. V noci vidíte, že všichni pacienti buď spí, nebo že jsou nějak aktivní na lůžkách,” uvedla. Díky tomu mohou podle ní jít sestry přímo na pokoj, kde se děje něco nezvyklého. “Nemusíte už chodit a hledat, za dveřmi poslouchat, zda se to děje na tomto pokoji nebo na vedlejším a tím pádem nedojde k vzbuzení třeba více pokojů. Jdete cíleně na pokoj, který vám zobrazuje nějakou aktivitu, která se sestře nezdá,” dodala Hlubučková.

Senzor kromě pohybu orientačně monitoruje i tepovou a dechovou aktivitu pacienta. “Není to zdravotnická technika, je to opravdu pouze orientační. Nám to ale samozřejmě pomůže, pokud máte třeba klienta v terminálním stavu a jeho dechová frekvence, jeho srdeční aktivita se utlumí, tak to začne okamžitě alarmovat, že se něco na tom lůžku děje,” dodala staniční sestra.

Liberecká nemocnice zatím testuje nový systém na 15 lůžkách oddělení následné péče, podle Řičáře zvažují jejich využití i pro jiná oddělení. “Rozšíření počtu senzorů na více lůžek samozřejmě závisí na financích. Je to služba, kterou my si najímáme a za každé lůžko platíme nějakou částku. Jde řádově o desetikoruny za den a lůžko. Určitě ale počítáme s tím, že se tyto senzory uplatní na oddělení psychiatrie, na těch komplikovanějších lůžkách,” dodal mluvčí nemocnice.