Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi s dalšími středočeskými nemocnicemi usiluje o zajištění dodávek od slovenského výrobce Imuna Pharm, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Jana Petrová. Situace není kritická, problém řeší krajské nemocnice i vzájemnou výpomocí.
Dostatečné zásoby mají v příbramské nemocnici. “O výpadku v republice víme, ale nás se netýká, protože jsme zásobeni,” řekl ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota. Také v českobudějovické nemocnici mají dostatečné zásoby infuzních roztoků, nedostatek nepociťuje ani vinohradská nemocnice v Praze.
Podle mluvčího Krajské nemocnice v Liberci Václava Řičáře je situace vážná, zatím ale není kritická. “Krátíme objednávky všech oddělení plošně, operace ale kvůli tomuto výpadku neomezujeme. Naši lékaři zvažují různé způsoby, jak dostávat nějaké minerály či jiné potřebné látky do těla pacientů,” řekl Řičář. Krajská nemocnice v Liberci provozuje nemocnice v Liberci, Turnově a Frýdlantu.
Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji sdružuje sedm nemocnic, dokáže pokrýt potřebu infuzními roztoky. Rozdělení koriguje, stejně jako dodavatelé, řekla ČTK mluvčí společnosti Miloslava Kučerová.
Podle mluvčí Nemocnice Jihlava Moniky Zachrlové byl krátkodobý výpadek dodávek roztoků v objemu 100 mililitrů, který se používá jako nosný roztok pro jiná injekční léčiva, už před Vánocemi. Lékaři mohou v některých případech roztok nahradit léky podávanými perorálně.
Skupina Nemocnice Plzeňského kraje podle mluvčího Jiřího Kokošky o omezení výroby a dodávek od stěžejního producenta věděla od přímých dodavatelů už delší dobu. Proto se už od listopadu předzásobovali, oslovili jiné výrobce nebo roztok nahrazují jiným způsobem.
Nedostatek infuzních roztoků potvrdila také mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Markéta Singerová. “Situace se postupně zhoršuje už od pandemie covidu-19. Výpadkem by se dala nazvat zhruba poslední čtyři měsíce. Od prosince je nedostatek poměrně akutní,” uvedla na dotaz ČTK mluvčí. Nemocnice v Chebu a Karlových Varech musely změnit pravidla přerozdělování zásob infuzního roztoku.
Fakultní nemocnice Brno i přes déletrvající výpadky v dodávkách nemusela omezit poskytování péče. “Využíváme jiných typů obalů (o různých objemech), což v této situaci nepředstavuje zásadní problém,” konstatoval mluvčí nemocnice Pavel Žára.
Společnost Agel, která například v Olomouckém kraji provozuje nemocnice v Přerově, Prostějově, Šternberku a Jeseníku, má infuzních roztoků dostatek. “Problémy s dostupností infuzních roztoků na trhu jsme také zaznamenali. Díky včasnému plánování a efektivním opatřením se nám však podařilo zajistit dostatečné zásoby,” řekla ČTK mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.
K největším odběratelům infuzních roztoků v Městské nemocnici Ostrava patří oddělení ARO. “Drobný výpadek jsme zaznamenali před Vánoci, nemělo to ale vliv na poskytovanou péči. V tuto chvíli máme na oddělení dostatek infuzních roztoků, výpadek v jejich dodávkách by ale znamenal zásadní problémy v poskytování naší zdravotní péče. Další zásilku očekáváme z naší lékárny na konci týdne,” uvedl primář oddělení ARO Tomáš Málek.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně má díky pondělní dodávce infuzních roztoků zásobu na sedm až deset dní. “Přislíbeny jsou další dodávky, ale situace je nejistá… Jako problém vnímáme to, že se na nás obracejí i jiná lůžková zdravotnická zařízení, ambulance, případně sami pacienti, kteří si dříve infuzní roztoky objednávali v jiných lékárnách. Momentálně jim ani my roztoky nemůžeme poskytnout,” uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK uvedlo, že o zajištění infuzních roztoků už od poloviny prosince jedná s nemocničními lékárníky i s výrobci infuzních roztoků. Řešením je navýšení dodávek registrovaných léčivých přípravků, případně dovoz ze zahraničí, bude-li třeba, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Americká společnost Baxter již obnovila osm z deseti výrobních linek na infuzní roztoky, uvedl server ABC News. Továrna v North Cove zajišťuje přibližně 60 procent infuzních roztoků pro americké nemocnice a jde o klíčového dodavatele i pro české nemocnice. Návrat na plnou výrobní kapacitu společnost očekává do konce prvního čtvrtletí letošního roku.